Prometheus-leiristä ei informoida tarpeeksi...

es-poni

Ite sain kuulla Protusta vasta, kun minut oli jo tyrkätty viitosriparille. Ehkä olisinkin halunnut protulle.... en oikeesti kuullut sanaakaan siitä ennen kun täällä näin sen.
Te muut?

5

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräs protuaktiivi

      Mäkin kävin protun pari vuotta riparin jälkeen, koska en protusta ollut kuullut, ja muutenkin varmasti olisin käynyt ainakin riparin johtuen perhesyistä (ns. itsestäänselvyys). Ehkä säkin voisit mennä myös protulle, vaikka riparille olet jo menossa.

      Olis kiinnostavaa kuulla, kenellä olisi velvollisuus informoida protuleireistä enemmän. Leirejä järjestävä taho kuitenkin tekee sitä niin paljon kuin vapaaehtoisvoimin toimiva järjestö kykenee.

    • jfgsbsff

      Eikai kristillisdemokraatit halua että kirkkoon kuuluminen menettäis asemansa sellaisena arkisena ja itsestäänselvänä asiana. Muut ei sitten välitä.

    • gr ghb u

      Protu on tarkoitettu asioista tietäville fiksuille nuorille. Nössöjen kuuluu käydä rippikoulu, että paljastavat tyhmyytensä.

      • kjfkdk

        Joo tai sitten ei. Ei kummassakaan jengissä järki paljon päätä pakota. Protu jatkaa vanhaa perinnettä jossa fiksuksi voi ilmoittautua allekirjoitamalla muutamat ideologiset opinkappaleet niitä jatkossa sen kummemmin ajattelematta mutta tarvittaessa pitämällä niistä kovaa ääntä. Vähän samaan tapaan muuten kuin keskiajalla kansan sivistynein osa oli uskonoppineita, jotka allekirjoittamalla pari dogmia ja niitä eestaas vatkaamalla ansaitsivat älykkään maineen. Paitsi että heidän sofistinen saivartelunsakin vaati enemmän älyä kuin mitkään tämän päivän "asioista tietävien fiksujen nuorien" ja vähän vanhempienkin touhut.


    • dfsasdf

      Kristillisdemokraatit ja valtionkirkko haluaa sinun menevän riparille niin sinne menet tai olet syrjäytynyt nuori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      190
      1945
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1053
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      104
      991
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      747
    5. 52
      694
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      598
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      29
      590
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      546
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      528
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      203
      481
    Aihe