Kyllä vaan hehkutetaan Heikki kovalaisen häntäpään testikuljettajaksi pääsyt .. ja bottas sitä ja tätä ... No sitten - Räikkösestä hyvin epämääräistä valitusta ja ei yhtään hehkutusta? Ihme lässytystä vaikka on tiukat tilanteet päällä! ,jotenki tuntuu että ei haluais edes mainita Räikkösestä mitään. .. ku pitäs vähän eläytyä siihen touhuun ja kehtaakin vielä voivotella ,kun nousee kakkoseksi huonon aikaajon jälkee ?? Oikeesti Kyllönen takas ja maikkarille live lähetykset.
Oskari Saaren selostus
Turn Mute
10208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Alussa selostajat olivat sitä mieltä ettei Räikkösellä ole mitään mahdollisuuksia edes pisteille. Tosin aivan alussa näytti kyllä siltä ettei oikein kulje ja muut menevät ohi. Kunnes sitten lotukset alkoivat kulkea siten että vain Vettelillä oli mahdollisuuksia heitä vastaan.
Kyllönen oli kyllä jotain aivan mahtavaa... Ei voi muuta sanoa.
Kyllönen oli usein vähän pihalla... Mut ihan hauska kaveri!
Ohi aihee, mut Kovalainen kerto ottaneensa yhteyttä Fernandesiin. Laitto Australian GP:n jälkeen viestiä ja sano, että olis yltäny Caterhamilla Q2:een. Lue koko juttu: http://www.evisf1.com/2013/05/kovalainen-fernandesille-olisin-yltanyt.html
saari vaihtoon ja heti!!!!!!! kisaa ajettu kolme kierrosta ja ko.herra jakaa jo palkintoja !
Pastor Maldonado ohitti tallikaveri Valtteri Bottaksen radan viimeisissä mutkissa ja sekös oli Oskari Saaren mielestä ihan hölmö ja väärä teko venetsuelalaiselta. Maldonado ajoi kovaa ja agressiivisesti sijoiuksista ja tuli väkisin ohi vaikka siinä nyt sattui olemaan yksi "meidän kuljettaja tiellä" Olen täysin varma että jos osat olisivat olleet toisin päin, eli Bottas olisi kiilannut häikäilemättä Maldonadon ohi, se olisi saanut pelkkää kehua ja ylistystä suomalais-selostamossa. Olen aika petynyt siitäkin että Mika Salokin yhtyi Saaren marinaan.
Mitä tulee Kimi Räikkösen sensaatiomaiseen nousuun 9. ruudusta viidenneksi, niin Fernando Alonso ajoi 8. ruudusta neljänneksi. Eli ihan yhtä hyvä suoritus espanialaiseltakin.
Kun olen kuunnellut saksalaisen RTL.n ja brittiläisen BBC.n F1-selostajia, en ole todistanut samanlaista puolueellista kotiinpäin vetoa mitä suomalaisselostajat harrastavat. Matti Kyllönen oli pahin. Hänhän ei edes yrittänyt peitellä vahingoniolaan silloin kun joku muu kuin suomaliskuljettaja koki epäonnea tai epäonnistui muuten kisoissa. Todella surkeaa ja epäurheilijamaista.
Oskari Saari puhuu kaikkea muuta kuin selostaa kisaa. Näin 10 vuotta formuloita seuraamattoman on todella vaikea pystyä hahmottamaan kuvista kenen auto, kuka ajaa, monesko hän on, mikä on tilanne kokonaiskisan kannalta.
Sen sijaan katsoja saa kuulla kuinka twitterissä lähetellään viestejä ja kaikkea muuta. Kuvissa näkyy autoja ja ihmisiä ja tilanteita, mutta Saari antaa niiden mennä kertomatta mitä niissä on. T o d e l l a turhauttavaa.
Asiantuntemusta tuntuu löytyvän, mutta Saari unohtaa katsojat. Tai ehkä hän kertoo asiantuntevia sisäpiirijuttujaan todellisille formulafriikeille, mutta tällaiset tavalliset katsojat, jotka haluaisivat tietää kuka ajaa minkäkin värisellä autolla ja monesko hän on, jäävät vaille informaatiota.
Saari saattaa puhua "loistavasta mercedeksen paketista", vaikka tietääkseni kisassa on useita mercedes-paketteja. Pitää olla asiantuntija että pysyy perässä.
Lisäksi hänen puhetyylissään on kummallisia painotuksia ja maneereja, jotka ärsyttävät.
Tympii maksaa tällaisesta :(
No onko se nyt niin vaikea opetella tunnistamaan kuskien autoista ne keltaiset ja mustat incar kamerat? Kimillä on keltainen kamera. Bottaksella musta. Kyllä ihan varmasti opit myös kypärät tunnistamaan. Minä kuule jo 7 vuotiaana opiskelin nämä asiat :) Nyt oon 15 :)
No onhan siellä onneksi äänessä joskusTimo Pulkkinen, joka tähyilee ainoana hommanaan taivaalle !!!
pulkkinen on supliikki mies ja niitä tarvitaan aina