kodeissa kiusaamisesta! Meidän lapsi on Harjun koulussa ja taas maanantaiaamu alkoi itkulla,että kiusaajat joutuu kohtaamaan! !0
Puhutaanpa nyt
Äiti /yläristi
8211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Opettajat ovat nykyään valitettavasti aika voimattomia häiriköintiä ja kiusaamista vastaan. He pelkäävät myös häiriköiden vanhempia, jotka voivat tehdä opettajan elämästä helvetillisen. Mnun mielestäni koulukiusaaminen voidaan lopettaa vain poliisiviranomaisten avulla, sillä eiväthän lapset saa olla vailla lain suomaa turvaa. Koulukiusaaminen täyttää usein monenkin rikoksen tunnusmerkit kuten esim. kunnianloukkauksen, pahoinpitelyn ja vahingonteon. Alaikäisyys ei edellytä rikosten läpi sormien katsomista, mikä johdattaa monet lopulta vankilakierteeseen myöhemmällä iällä. Varhainen puuttuminen lasten ja nuorten käytöshäiriöihin on paras tapa estää syrjäytymistä.
Oletko sinä itse äiti tehnyt asialle mitään, esim kertonut opettajille asiasta ?
Olen ilmoittanut ja arvatkaa vain kuinka monta kertaa?
Harjuhan kuuluu KiVa-koulu systeemiin ja koululla on KiVa-koulu opet, jotka tutkii kiusaamistapauksia ja puuttuu niihin opettajien/ rehtorin välityksellä
Kun ne opet ja rehtorit selekäsä kääntää,kiusaajat jatkaa toimintaansa!
Opettajat ovat voimattomia, koska suurten koulujen rehtorit ovat mielestäni sopineet sivistysjohtajan kanssa, että he eivät näitä asioita stressaa. Tärkeintä on palaveripullan syönti ja omien napojen ympärillä pyöriminen!
Lähetä rehtorille sähköposti, jossa kerrot seuraavat asiat:
- lastasi kiusataan
- olet ottanut asiassa yhteyttä kouluun aiemmin.
Pyydä lisäksi kopio siitä, mitä koulu on asiasta kirjannut ylös. Koululla on velvollisuus kirjata kiusaamisen lopettamiseksi tehdyt toimenpiteet ylös. Kysy lopuksi, mihin toimenpiteisiin rehtori aikoo asiassa ryhtyä ja mitä hän neuvoo sinua tekemään seuraavaksi kiusaamisen lopettamiseksi. Lähetä kopio yhteydenotostasi myös kaupungin kirjaamoon, jotta yhteydenottosi ei "katoa".
Kerro viikon kuluttua tänne, mitä sinulle vastattiin tai saitko ylipäänsä mitään vastausta. Neuvon sitten lisää.
Ps. Älä tyydy suulliseen vastaukseen, koska tämä on rehtori ensimmäinen yritys olla tekemättä asialle mitään ja turvata samalla oma selustansa. Pyydä vastaus yhteydenottoosi kirjallisena. Älä lähde mukaan vedätyksiin.
Minäkin oli oikea apina ja koulukiusaaja. Nyt mennyt pieleen elämä. Saan kai kostoa?