Mistä terminaalista finnair lentää?
tegel lentokenttä
17
4254
Vastaukset
- Luftwaffes
Yleensä saapuminen E ja lähtö Dstä (ovat päällekäin ja koneen vaihdossa joutuu turvatarkastukseen).
http://www.berlin-airport.de/EN/ReisendeUndBesucher/AmFlughafen/Terminalplan/TXL.html
Joskus voi olla A.
Sama koskee esim, Lufthansaa Suomen lennoilla.
Ctä käyttää Air Berlin.- Tiedoton1
Kiitos tästä. Olenko myös ymmärtänyt oikein,että joka portille on omat turvatarkastus jonot. Vai kuinka?
- TerminaaliD
Tiedoton1 kirjoitti:
Kiitos tästä. Olenko myös ymmärtänyt oikein,että joka portille on omat turvatarkastus jonot. Vai kuinka?
Ei vaan joka terminaaliin on oma turvatarkastus.
Tuo E on vain saapuville.
D ja E terminaaleissa yleensä bussikuljetus koneelta/koneelle. - Berliner luft
Tiedoton1 kirjoitti:
Kiitos tästä. Olenko myös ymmärtänyt oikein,että joka portille on omat turvatarkastus jonot. Vai kuinka?
C-terminaalissa on ainakin tänä kesänä ollut pari erillistä lähtöporttialuetta, joihin on sitten omat turvatarkastuksetkin.
Kokonaisuutena Tegel on mielestäni sekava ja vähän nuhruinen. Onneks saavat sen uuden kentän jonain vuonna valmiiksi. - AB only
Berliner luft kirjoitti:
C-terminaalissa on ainakin tänä kesänä ollut pari erillistä lähtöporttialuetta, joihin on sitten omat turvatarkastuksetkin.
Kokonaisuutena Tegel on mielestäni sekava ja vähän nuhruinen. Onneks saavat sen uuden kentän jonain vuonna valmiiksi.C:tä käyttää lähinna vain Air Berlin.
- Kgkfkt135
C-terminaalista
- FinnBerlin
Netti kyllä kertoo, että edelleen D/E.
Cn päädyt, jos ostat AY-lipun AB-lennolle. - rianniF
Nyt juhannuksena tuli käytyä Berliinissä Finnairilla ja mennen, tullen A-terminaalista
- Tietovajetta
C:hen saavuttiin heinäkuun alussa Finskin lennolla, joka oli yhteinen Air Berlinin kanssa. Paluun operoi Nordic Regional Airlines. Lähtöpaikasta ei ole tässä vaiheessa tietoa. Tullessa pääaulassa oli karmea tungos, kun kiersin sitä kautta ostamaan Travel Cardia.
- KaksilinjaaZoolle
Cstä lähti 4.12.
Bussi lähtee An edestä ja tulee suoraan sinne. Usean päivän lippuja saa automaatista ja sisältä ihmiseltä. Kuskillekin voi maksaa. - outokenttä
A:sta lähti tammikuu 2018. Tegel aika järkyttävä kenttä, vaikka olisit tehnyt lähtöselvityksen ennakkoon niin turvatarkastukseen ei päässyt ennen kuin koko jono on tehnyt lähtöselvityksen. Tämän jälkeen pääseet pieneen odotustilaan, eli unohda shoppailut turvatarkastuksen jälkeen :/
- Olkiluoto3
Eikös Assa ole pieni kioski joka lähtöpilttuussa?
Ehkä se uusi kenttä saadaan auki joskus 2020 luvulla.
https://www.talouselama.fi/uutiset/berliinin-uuden-lentokentan-piti-avata-2011-sitten-2016-nyt-2020-ei-toimi-edes-se-mika-oli-valmista/f6852dbc-8a0e-3aeb-a3bc-c678289e0c08
- outokenttä1
jep, nakkikioski ja sitten se r-kioskin kokoinen taxfree. Jos tykkää hengata ennen lentoa, tehdä ostoksia ja ehkä syödä jotain, Tegelillä tämä ei onnistu turvatarkastuksen jälkeen, tiedoksi matkaajille. Tee ostoksesi ja syö ennen turvatarkastusta.
- Kikkahikka
Juuri näin... tämä kenttä tuli koettua eilen ;) Hämmästytti kyllä useampaa matkailijaa selvittyään turvatarkastuksesta. Monet ajattelivat syödä ennen iltalentoa ja shoppailla, mutta turhaan.... Tuskallinen odotustila, liikaa ihmisiä samassa karsinassa...eikä ilmastointia! Kyllä voi olla ylpeä kotimaamme lentokentästä! Hyvä Suomi & suomalaiset!
- RakastanSaksaa
Kikkahikka kirjoitti:
Juuri näin... tämä kenttä tuli koettua eilen ;) Hämmästytti kyllä useampaa matkailijaa selvittyään turvatarkastuksesta. Monet ajattelivat syödä ennen iltalentoa ja shoppailla, mutta turhaan.... Tuskallinen odotustila, liikaa ihmisiä samassa karsinassa...eikä ilmastointia! Kyllä voi olla ylpeä kotimaamme lentokentästä! Hyvä Suomi & suomalaiset!
Berliinin lentokenttäkurjuus todistaa, mitä vihervasemmistolainen suunnittelu ja toteutus saa aikaan.
- Sikkoasisältä
RakastanSaksaa kirjoitti:
Berliinin lentokenttäkurjuus todistaa, mitä vihervasemmistolainen suunnittelu ja toteutus saa aikaan.
Kuvastaa vain Saksan systeemien nykytasoa, sen uuden kentän kuvioiden osalta sekä mm. Stuttgartin rautatieasemankin osalta. Osaaminen hävinnyt, mutta vanha jäykistely jäljellä byrokratiassa.
Lakkoilla vielä osaavat usein.
- Saana71
Kuinka aikaisin Tegelissä kannattaa olla ennen lennon lähtöä? Kauanko menee turvatarkastuksissa? 7.40 olis paluu, joten ei viitsis turhan aikaisin mennä sinne heilumaan. Kauanko keskustasta ajaa sinne taksilla?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1534553Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1963258Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1092844Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1482820Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis352805Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos412141Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132017Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552005En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131895Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381139