15v poika

huhhuh1

Eli kerron tässä nyt lyhyesti ongelmistani.
Olen aina ollut ujo, mutta murrosiässä ujouteni on vain pahentunut. Minulla on todettu paniikkihäiriö "alttius". Luulen että olen alkanut sairastaa sosiaalisten tilanteiden-pelkoa. Tämä kaikki on tehnyt jokapäiväisestä elämästä vaikeaa...
Kerronpa muutaman esimerkin: Koulussa istun aina takana, koska edessä on kovin ahdistavaa, en teidä miksi mutta on vain. Ja toinen on vaikka se että en uskalla mennä julkisille paikoille, koska ujostuttaa vain :( Sitten nämä sosiaaliset tilanteet: Vaikka jossain haastattelussa mua rupee kauheasti stressaa ja ahdistaa. Yleensä tämä (tässä tapauksessa haastattelija) näkee tämän ahdistuksen ja se rupee vain yhä enemmän stressaa. Fyysisiä oireita on mm. hikoilu, ahdistus, levottomuss yms.
Nytkin on tulossa TET ja pitäisi etsiä TET-paikka jostain mutta tulee aika hankalaa taas näiden seikkojen takia.
En ole kertonut näistä kenellekkään, koska en viitsi sitäkään. Tämä tälläinen oikeasti pilaa elämänlaatua pahasti! Toivon että saitte jotain selvää ja antaisitte vinkkejä tai jotain.

2

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • subsa

      Mullakin oli nuorena tuon tapaisia ongelmia. Ihmeteltiin vain miksi nyhjäsin aina kotona neljän seinän sisällä enkä ikinä tavannut ihmisiä, olin muutenkin todella epäsosiaalinen ja UJO. Oon vieläkin, en kuitenkaan niin paljoa että antaisin sen vielä haitata elämää. En kuitenkaan ikinä puhunut asiasta kenellekään vaan pidin asian sisälläni ja se välillä vain lisäsi ahdistustani. Oon nyt 20 ja tuo pahin vaihe meni sitten jossakin vaiheessa ohitse kuin itsestään, en enään pelkää ihmisiä niin kuin ennen. Ne ajat olivat mullekin silloin kovin ahdistavia kun jouduin ihmisten kanssa tekemisiin. Ajan myötä oon vain tajunnut että on turhaa vältellä kiusallisia tilanteita ja se ongelma on kohdattava ennemmin tai myöhemmin että siitä pääsee yli.

      Toivottavasti sä pääset ongelmastasi eroon. Mutta sinuna kyllä puhuisin asiasta jollekin, se puhuminen varmasti helpottaa jo paljon kun saa jakaa ajatuksia toisen kanssa. Nyt kun jälkeenpäin itse ajattelen niin olisin mäkin tehnyt. Tsemppiä! =)

    • featuring pitbull

      Et sitte oo ajatellu terkkarille puhua asiasta? Jos on mukava ihminen, niin voisitko harkita? Kun saisit jollekin kerrottua huolistas edes kerran, olos helpottuis heti. Usko pois, nimim. subsa on oikeassa.

      Ja toi tet-paikka on aina haastava. Mulla on katos omat nuoretherrat amiksessa ja samat hakuruljanssit on heilläkin. Jakson nimi on heillä työssäoppiminen eli top, muuten niinku tet. Tai pitäis heidän periaatteessa jo jotain osatakin, mut harva osaa.

      Mun toinen poika on äärimmäisen ujo, hän ei mihinkään marketteihin ole halunnut hakea. Kirjastossa oli kaksikin kertaa, sit tietsikkakorjaamossa, siellä on aina simppeliä hommaa koululaisille.

      Halpistavaratalot ottaa kans opiskelijoita hyllyttämään, puutarhat, vihannesviljelijät, posti, päiväkodit aina miespuolisia ilosta kiljuen ja kaikenmaailman hoplopit. Joka paikkaan vaan mailia, kyllä jossain nappaa. Parasta on tietty, jos uskaltais käydä itse tai soittaa, mut mailikin on hyvä alku.

      Tärkeintä ois jotta kertoisit jollekin. Onko ketään aikuista, jolle voisit kertoa? Aikuiset on ihan kalkkiksia, mua muistutetaan siitä joka päivä, mut monella meistä on ollu samanlaisia huolia nuorena kuin sullakin. Ja ollaan vielä hengissä. Enemmän duuoo ku sooloo, puhu jollekki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1670
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1353
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1080
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe