Hei,
kertoisiko joku kokenut Saksan (ja/tai Belgian)
autoilija, kuinka parhaiten näissä maissa löytää edullista majoitusta matkan (eli pääteiden) varrelta. nettisivuja? täytyykö varata etukäteen?
Muitakin vinkkejä Euroopassa autoiluun kuullaan mielellään.
Kiitos!
autolla Saksaan..
10
967
Vastaukset
- petekki
Tarkenna vähän montako lähtee ja ajankohta?? Minkä tason majoitusta ja haluatko aamiaista?? Tässä olis pikku vihje, vältä ajamasta isompien kaupunkien kautta, on meinaan tajuttomat ruuhkat!!!
- matkaan
kiitos vastauksesta.
matkaan lähtee kaksi, nyt kuun vaihteessa, ja yöpymispaikkaa etsitään ehkä Bremenin tienoilta.. isoista kaupungeista ajetaan juu vaan ohi. eikä kaivata luksusta, vaan edullista, ei välttämättä edes aamupalaa, ihan peruspeti riittää. - petekki
matkaan kirjoitti:
kiitos vastauksesta.
matkaan lähtee kaksi, nyt kuun vaihteessa, ja yöpymispaikkaa etsitään ehkä Bremenin tienoilta.. isoista kaupungeista ajetaan juu vaan ohi. eikä kaivata luksusta, vaan edullista, ei välttämättä edes aamupalaa, ihan peruspeti riittää.Oltiin juuri tossa kesällä muutaman viikon autolomalla keski-euroopassa. Yhtään hotellia emme varanneet etukäteen. Saksan puolella maksoimme hotelleista n.50-60€ huoneelta johon kuului sutkoh hyvä aamiainen. Huoneen kannattaa aina käydä katsomassa ennen kuin se ottaa!!! Toki myös halvempaa majoitusta löytyy, mut ne voi olla jotain kimppa huoneita sit ilman suihkua. Ei muutakun etsitte kylttejä missä lukee "Zimmer". Tässä on pari kivaa kaupunkia jos huvittaa ajella:
Fussenin pikkukaupunki, jonka kupeessa on Neushwansteinin linna jonka Walt Disney kopioi Prinsessa Ruususen kodiksi.
Rothenburg ob der Tauber "joulukaupunki" jossa vietetään joulua ympäri vuoden. - Sakke
matkaan kirjoitti:
kiitos vastauksesta.
matkaan lähtee kaksi, nyt kuun vaihteessa, ja yöpymispaikkaa etsitään ehkä Bremenin tienoilta.. isoista kaupungeista ajetaan juu vaan ohi. eikä kaivata luksusta, vaan edullista, ei välttämättä edes aamupalaa, ihan peruspeti riittää.Saksassa on varsin pienilläkin paikkakunnilla turisti-infopisteitä, joista voi myöskin käydä kysymässä majapaikkoja, jos ei sellainen ole muuten silmiin sattunut. Heillä on tietoa paikkakunnan tarjonnasta ja majapaikkojen hintatasosta, joten voivat antaa hyödyllisiä vinkkejä ja jopa soittaa ja tarkistaa, onko tilaa.
- petekki
Sakke kirjoitti:
Saksassa on varsin pienilläkin paikkakunnilla turisti-infopisteitä, joista voi myöskin käydä kysymässä majapaikkoja, jos ei sellainen ole muuten silmiin sattunut. Heillä on tietoa paikkakunnan tarjonnasta ja majapaikkojen hintatasosta, joten voivat antaa hyödyllisiä vinkkejä ja jopa soittaa ja tarkistaa, onko tilaa.
Esimerkiksi Fusenissä oli tämmöinen turisti-infopiste jossa oli taulu missä oli hotellien kuvia, missä hotelli sijaitsee ja onko hotellissa tilaa juuri sillä hetkellä.
- Ves
Saksassa on kaikissa pikkukaupungeissakin useita majoituspaikkoja, pieniä perheyrityshotelleja, jotka usein pitävät samassa yhteydessä Kneipea eli pientä ravintolaa.
Vapaita huoneita löytyy tällaiseen pohjois-saksalaiseen ei-matkailuaikaan varmasti. Liian myöhään iltaan etsintää ei kannata jättää, sillä mitä pienempi kylä, sitä aikaisemmmin sammuvat valot. Klo 18-20 on hyvä aika majoittua.
Ravintola-majapaikat ovat auki 23-24 tienoille, mutta jokainen pikku ravintola on yhden päivän viikossa kiinni, yleensä maanantaisin.
Huoneen hinnassa on aina aamiainen, ja se on yleensä runsas.
Hinnat liikkuvat siellä 20-25€ tasosta alkaen per henki.
Isommissa kaupungeissa on vastaavia halpoja pikkuhotelleja, ja edullisia ovat myös Accor-ketjun hotellit Ibis ja Mercure.
Ongelmana on löytää halvimmat majapaikat, jos nettiä ei ole matkalla käytössä. Kysymällä hotellista toiseen voi olla työlästä.
Jos nettiyhteys on, hyvä tapa löytää tarjontaa on etsiä ko. kaupungin kotisivu (usein nimi.de), jossa on aina omat sivunsa turismille, ja sieltä löytyvät majapaikat, usein hintoineen.
Kaikissa kirjakaupoissa myydään myös hotelli- ja ravintolaluettelokirjoja, esim. Varta. Niissä on melko kattavasti koko Saksan tarjonta. Tosin kaikki paikat eivät ole luetteloissa mukana, koska se on tyyristä.
Saksassa on vielä sellainen muinaisjäänne kuin puhelinkoppi hyvin yleinen. Jos sellaisessa sattuu olemaan puhelinluettelo, sieltäkin voi etsiä hotellitarjontaa nimillä "Hotel ... " tai "Gasthaus ..." - petekki
Majoitus linkkejä: http://www.hostelseurope.com/ ja sit tän saa myös suomeksi http://www.hrs.de/
- karo
Hei
Pienenä vinkkinä Accor ketjuun kuuluvat Formule ja Etap hotellit. Todella halpoja ja ihan ok yöpymiseen. Me liikumme kolmen lapsen kanssa.Ajellessamme Kreikkaan ja takaisin Suomeen, hyödynsimme kaikki halvemmat vaihtoehdot mukaanlukien leirintäalueet. Emme varanneet mitään yöpymisiä etukäteen ja yöpaikka löytyi aina viidelle. Tuota Formule sekä Ibis hotelleja löytyy myös Espanjasta.- petekki
Kuinkas toi Saksasta Kreikkaan ajo onnistui?? Oliko mitään ongelmia??? Ja mitä kautta ajoitte??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651586
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;187426- 26419