Häirikkö-orava

savotex...

Viime grillikaudenavajaisiin ostin ihka uuven pallogrillin Lötjösen rautakaupan tarjouskorista.

Siinä sitten pihamualla käristelin syksyllä hirvenä ammutun lehmän T-Bones-pihviä, kun huomasin lähipetäjässä kurreperkaleen toljottavan ivallisesti käpy suussä meikäläistä.

Tunsin, kuinka koirani,
tuo uljas sekarotuinen,
kennelnimeltään Mao-Tseh-Tseh-Tung ,
(50%ajokoiraa 60%kiinanpalatsikoiraa DNA-testien mukaan),
katsoi odottavasti minua.

Eihän se nimittäin vetele, että orkku pirulainen nakottaa minun puussa heilutellen samalla hännällään kansainvälisiä käsimerkkejä ja esittellöö torahampaitaan kaiken kansan nähen minulle, laumanjohtajalle.

Niinpä ryntäsin heti kylämme 23-vuotiaan Mannerheimrastin ritarin luo, joka neuvoi minulle pikasesti kasapanoksen käytön hyökkäystilanteessa sekä juoksuhaudan vyörytyksen.

Eikun takasin kotipihalle, kasapanos kiinni petäjään ja lanka palamaan. Kohta jysähti, orava perkale loikkas meleko pikasesti viereiseen kuuseen. Siinä kahtelin kuurona, kuinka petäjä kaatu kun baabelin torni Sodomman yössä kohti talon kurkihirttä,
valu sitten lapetta pitkin vieden mukanaan savupiipun sekä kaikki kattotillet yhtä lukuunottamatta ja rysähti pallokrillin piälle.
Siinä kyllä T-bones-pihvit ois varmasti tirskahtanu, jos oisin kuullu jottain.

Kevätillan idyllissä petäjä savus pihalla ja naapuri heiluttel nauraen V-merkkiä sormillaan aidan takana.

Eikä minun ies tarvinnu kahtoo Mao-Tseh-Tseh-Tungia, sillä tunsin olevani taas laumani johtaja.

0

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ei sua enään tunnista

        Kun olet vanhentunut ja lihonut.
        Ikävä
        136
        6238
      2. Huomenet naiselle

        Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
        Ikävä
        57
        4406
      3. Etsin vastaantulevista sua

        Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
        Ikävä
        28
        2918
      4. Mikä kaivatussasi kolahti?

        Mikä oli erityistä?
        Ikävä
        59
        2871
      5. Kaikesta muusta

        Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
        Ikävä
        16
        1885
      6. Hyvää yötä.

        Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
        Ikävä
        15
        1554
      7. Tekis mieli lähestyä sua

        Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
        Ikävä
        27
        1476
      8. Ajatteletko koskaan

        Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
        Ikävä
        37
        1457
      9. Kyllä hävettää!

        Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
        Taivalkoski
        31
        1271
      10. T, miten mun pitäis toimia

        Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
        Ikävä
        43
        1171
      Aihe