Vauvan pukeutuminen..

Tietämätön

Odotan ensimmäistä lastamme ja ajattelin kysyä että kun hän syntyy joulukuussa niin tietysti jotain lämpimää mutta mitä kannattaa pukea lapselle kun lähdetään sairaalasta?
Ja kuinka pian lasta saa viedä ulos jouluna?Siis kun on kotiin päästy.
Kun poikaystävä on intissä ja olen sitten yksin lapsen kanssa kotona ja kauppaan ym..pitäisi tietysti päästä jos poikaystävä ei pääse iltalomille/viikonloppu lomalle.
Onneksi poikaystävän intti loppuu tammikuussa mutta yksin pitäisi siis olla melkein kuukausi.
Tulee olemaan varmaan rankkaa.
Ja kannattaako vaunuihin laittaa makuupussi ja joku peite vielä?Villapeite tai joku huopa ettei varmasti tule kylmä?
Hermoilen niin kovasti että..en osaa hoitaa tai pukea oikein.

7

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • April

      Jos hermoilet ettet osaa hoitaa lasta tai pukea kelin vaatimalla tavalla, mietipä onko lähipiirissäsi joku äiti-ihminen, jolta voisit kysyä neuvoa.

      Nuo kelijutut ja pukeutumiset on vähän sellaisia että pitäisi ensin osata ennustaa millainen on sää joulukuussa ja siihenhän meistä kukaan ei oikein kykene. Ei kukaan sinua varmasti arvostele, jos kysyt neuvoa! Jokainen äiti on kuitenkin joskus saanut sen ensimmäisensä. eikä kaikilla ole ollut lähipiirissä pieniä vauvoja, joita hoitaa aiemmin.

      Viimeistään sairaalassa sitten on niitä muitakin äitejä, jotka mielellään keskustelevat aiheesta kanssasi. Ole huoleti, opit varmasti pian arvioimaan mitä milloinkin kannattaa päälle laittaa vauvelille.

    • Tiina

      Ite ootan kans ensimmäistä ja laskettiin että Hän tulis tähän maailmaan helmikuussa. Eli pakkasta luvassa. Ite sain neuvolasta sellasen "meille tulee vauva"- kirjasen ja siinä muistaakseni sanottiin, ettei pientä vauvaa saisi viedä ulos yli kymmenen asteen pakkasella. Pakkohan se sieltä telakalta on kotiin saada, ja kyllä siellä neuvotaan ku kysyt vaan. Ensimmäisen kanssa sitä on aina niin paljon kysyttävää, eikä toisenkaan kanssa voi olla kaikista asioista täysin varma.

      Kannattaa kysellä neuvolasta ja sitten sieltä synnytyssairaalasta ohjeita. Ukkos sais muuten armeijastaki vapaata, jos vaan pyytäs. Sitä kutsutaan isyyslomaksi/isyysvapaaksi, ku sattuu tämmöne perheenlisäys. Sais olla seki pari viikkoa kotona Sun ja Tenavan kanssa.

      Koitahan jaksella ja voi paksusti! ;D

      • äiti 82

        armeijan isyysloma on ainakin 02-alueella niin sen 6pv eli se ei ole saman verran mitä siviilis elävil(esim.työssäkäyvillä)


    • äiti 82

      meidän esikoisemme(tyttö)syntyi 17.11.2002 ja ihan oman järjen kanssa puin kun synnäriltä lähdettiin,oli silloin aika kylmää,jotain -10astetta joten laitoin bodyn,ohuet housut,sukat,päälipaidan sekä päälihousut,kypärämyssyn,lakin,toppahanskat,töppöset sekä toppapuvun(kävin tosin sitten myöhemmin ostaas pienemmän puvun koska äitiyspakkauksen puku oli kovin suuri.)talvivauvaa voi ulkoiluttaa 2 viikon ikäisenä ja alle -15asteen pakkasessa.Ulkoiluttaessa vaunuissa on hyvä jos vaunussa on topattu kantokoppa mutta jos ei ole niin makuupussi ja esim.peitto siihen päälle jos on kovin kylmää.Nuhaista lasta ei pidä ulkoiluttaa.Kyllä sen vauvan pukemisen sitten oppii ja esim.isovanhemmilta voi kysyä neuvoja ja ja neuvolasta sekä synnäriltä.Meille on nyt tulossa toinen lapsi,laskettu aika 2.1.2005 joten pukemisen kanssa ei ole enää kovin hankalaa.Ai niin,esikoisen synnyttyä mieheni oli intissä ajalla 8.7.2002-4.7.2003 joten mekin oltiin esikoisen kanssa aika paljon vaan kaksistaan mutta hyvin meni kunhan vaan osaa luottaa itseensä ja muistaa pyytää apua tarvittaessa,tyttö nukkui vauvana tosi hyvin,heräs öisin 4-5h välein sekä yöt nukkui läpi 4kk iästä alkaen.Toivottavasti teilläkin menee hyvin ja pyydä apua jos tarvitset esim.sukulaisilta!

      • Laura

        Luin juuri vauva-lehdestä artikkelia, jossa mainittiin että Amerikassa vauvoja ei viedä koskaan talvella ulkoilemaan. Siellä olivat ihmetelleet kovasti suomalaisen äidin mukanaan tuomaa äitiyspakkausta töppösineen ja toppapukuineen.. ;)


      • Tarkennus

        eikä -15 astetta.


    • tania

      ihanaa että kysyit juuri sitä mihin minäkin halusin vastauksen! olen nimittäin myös panikoinut jo valmiiksi, että jos en osaakkaan pukea vauvaani oikein talvi säähän:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2742
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      20
      1734
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      273
      1623
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      28
      1281
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1149
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      94
      1062
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe