Meitä on moneksi ja erityisesti alkoholistit osaavat keksiä tuhat ja yksi syytä
jatkuvaan juomiseensa. Itse he eivät näe jatkuvassa tissuttelussa ongelmaa, mutta valitettavasti usein vanhemmat, sukulaiset ja muu lähipiiri joutuu kärsimään.
Mikä on tarinan opetus? Pankaa korkki kiinni ja viettäkää vaikka tipaton toukokuu.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011040813513547_vi.shtml
jatkuvaan juomiseensa. Itse he eivät näe jatkuvassa tissuttelussa ongelmaa, mutta valitettavasti usein vanhemmat, sukulaiset ja muu lähipiiri joutuu kärsimään.
Mikä on tarinan opetus? Pankaa korkki kiinni ja viettäkää vaikka tipaton toukokuu.
http://www.iltalehti.fi/viihde/2011040813513547_vi.shtml
Vastaukset 31
Vanhimmat
Iltalehden artikkeli (8.4.2011) avauksen linkin takaa:
”Johanna Tukiainen Seiskassa: Olen alkoholisti, mutten lopeta juomista
Johanna Tukiainen myöntää Seiskalle olevansa siskonsa Julian tavoin alkoholisti
Johanna Tukiainen lähettää 7 Päivää -lehdelle antamansa videohaastattelun välityksellä terveisiä Julia-siskolleen Karibian-häämatkaltaan. Julia Tukiainen kertoi keskiviikkoisessa Maria!-show'ssa olevansa alkoholisti.
- Mä oon tosi ylpee susta. Musta on tosi hienoa, että sä myönsit ihan suoraan sen koko Suomen kansan edessä, että olet alkoholisti, Tuksu puhelee siskolleen Seiskan videolla.
- Jos puhutaan mun alkoholin käytöstä, niin olen itsekin alkoholisti, Tuksu myöntää.
Kohublondi kertoo, että hänen alkoholinkäyttönsä riistäytyi pienestä tissuttelusta alkoholin suurkulutukseen. Hän myöntää videolla myös, ettei ole edes yrittänyt lopettaa juomista eikä pystyisi lopettamaan alkoholin käyttöä kokonaan.”
Viimeisen viiden vuoden aikana on jo nähty selvästi, ettei Johannalla alkoholinkäyttö ole lainkaan hallinnassa. Sen mukana ovat tulleet tutut lieveilmiöt ja seuraukset: rattijuopumus, väkivallanteot, vahingonteot, itsensä päihtyneenä kolhiminen, itsetuhoisuus ja dramaattiset vaikutukset ulkonäköön ja habitukseen.
Osa julkkiksista tyytyy pelkkään viinaan ja valitettavasti osa käyttää alkoholin lisäksi myös muita aineita, kuten lääkkeitä mikäli uskomme medioita.
Vaikuttaa pahasti siltä että juominen on karannut aivan kokonaan lapasesta sen Kanarian reissun jälkeen ja syöksykierra vaan pahenee. Voisipa melkeen sanoa että se on menoa nyt.
Minne katosi viimeisin kilhlattu jonka kanssa oli yhteinen kemiallinen suhde (alkoholiin)?
Kemiallinen assistentti on saanut kenkää, ja Tuksusta tuli kemiallinen leski.
Kyl niiden kannattaisi siirtyä psyykelääkkeisiin ja hakea reseptit. Vetää ittensä tilttiin.
Mieluummin mä kattelen zombie kuin kännissä örveltävää julkkista.
Sisäsiittoinen suomi geeni ei ole kehittynyt otolliseksi alkoholille. Sekoittaa pään.
Nyt riitti, kiva kun et juo enää;)))))!
http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=JqrKIkpwd98&feature=endscreen
Kaunis Kooma sammuneena Seiska Live –lanseerauspäivän jatkoilla 10.4.2013:
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/163585_163228593842823_1728325381_n.jpg
Samaa menoa on jatkunut vuosikausia. Kooma tulossa leikkitelineen portaille syksyllä 2011:
http://www.metropoli.net/kaupunkilehti/wp-content/uploads/2011/10/leikki5.jpg
Kuva on jonkinsortin enne:
http://lh6.ggpht.com/-0pe7ekpLzXQ/UPFEnoBSVWI/AAAAAAAAAYM/2CKoyuXHJYc/s1600/20130111_130326.jpg
Joka tilanteessa ja kekkerillä poseerataan alkoholilasi kädessä. Tässä Tuksu lisäksi nuolee cup-cakea lokakuussa 2012:
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/317824_289115297867055_1930945304_n.jpg
Tähän kuvaan kiteytyy koko luisu, kuva on syksyltä 2011:
http://www.metropoli.net/kaupunkilehti/wp-content/uploads/2011/10/leikki2.jpg
Tätä eiole vielä nähty......
http://i.imgur.com/RNGIkjV.gif
Koskakohan menee tämmöiseksi?
Alkoholi virtasi Levin mökillä maaliskuussa 2013, mikä loihtii Tuksun naamalle iloisen ilmeen:
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/480667_106339709563045_750245969_n.jpg
Iloisin ilmein luisuun:
http://www.metropoli.net/kaupunkilehti/wp-content/uploads/2011/10/leikki3.jpg
Molemmat Tukiaiset ovat todellisuudessa vahvasti alkoholisoituneita sekakäyttäjä.
Alkoholi-Sarvipää aiheuttaa valehtelun, vähättelyn, selittelyn, kaunistelun ja itsepetoksen.
Mitään ei voi suunnitella, mitkään lupaukset eivät pidä, elämä on epävakaista, arvaamatonta.
Kohta kolme viikkoa mennyt, muttei Tuksu ole saanut videoita Seiska Liveen. Sen sijaan viehättävän kaunis kahden lapsen äiti Martina A. on jo saanut useita videoitaan esille, erinomaista. Tuksu selitteli 27.4.2013 aamulla Facebookissa:
"Liittykää kaikki Seiska Live palveluun www_seiska_fi, nimittäin tulossa huikea videomateriaalia elämästäni omille Seiska Live sivustoille!!!!!!!"
Toisaalta, tarvitaanko videoita Tuksusta?
Luovuttaisi nyt vaan heti kättelyssä, videot eivät ole hänen juttunsa.
Alkoholisti lupaa: ”En tule enää milloinkaan koskemaan tuohon aineeseen, niin kauan kuin elän.”
Kai nyt Wappuna voi ottaa pienet... eihän sellainen maailmaa kaada... :)
Kaksin käsin Ruotsissa...
Tuksulla menee vuorokaudessa yli 10 annosta alkoholia joka päivä...
Keikat peruuntuvat, rikosilmoitukset kasaantuvat. Selityksiä pukkaa.
Hyvä esimerkki tästä oli Inkeroisten keikka 30.4. Tuksulla ei ollut motivaatiota eikä moraalia hoitaa sopimaansa keikkaa Inkeroisissa. Oli paljon mukavempaa jäädä Tukholmaan juomaan lisää ja viettämään Vapunaattoa ja loppuviikkoa kuin saapua tekemään ajat sitten sovittu asia.
Kivaa Sollentunassa: Tukiaisten Vappubrunssi 1.5.2013.
Vasemmalla näkyvät Marja-äidin kädet, pöydän päässä on kasvonaamiossaan ja tekoturkissaan Johanna, jolla on lasissa punaviiniterapiaa - mitäpä muuakaan; pöydän takana ovat Joel ja Jasmine. Julia on rajautunut kuvan ulkopuolelle. Isä-Markku otti kuvan, ja hänen tuhti ruoka-annoksensa näkyy pöydän päässä:
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/947102_10151620784417429_1480924760_n.jpg
Ei ole muuten Joel kuvassa, vaan "aina sama takki" Alec A Style. Ja minusta nuo kädet pöydän vas. puolella ovat miehen, eli pappamuratin, äidin paikka lienee pöydän päässä.
Tukholman Åhlensin kattoterassilla pieni breikki kahvin ja siiderin merkeissä:
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/946970_10151368939151268_1291671858_n.jpg
Tukiaisten siskosten alkoholisoituminen noudattaa klassista naisen alkoholisoitumisen kaavaa.
Tyttöjen perheessä ei alkoholia juuri näkynyt, käytetty. Vallitsi uskonnollisuus. Sitten lukiossa ja noina vuosina sen jälkeen alkoi alkoholiin tutustuminen. Tuntui hyvältä. Samalla vapauduttiin kodin ahdasmieleisestä ilmapiiristä. Ihanaa!
Mentiin jopa ulkomaille asti pörräämään alkoholin, huumeiden ja muiden päihteiden kyllästämiin piireihin. Kivaa oli, ihanaa todellista elämää... Mikä vapaus! Jäätiin koukkuun.
Tietenkin vuosien juominen vaikutti aivotoimintaan, tunne-elämään ja sosiaalisiin suhteisiin. Tietenkin se näkyy ja kuuluu. Löyhät parisuhteet muuttuivat horjuviksi. Kouluttautuminen ja ammatin hankkiminen unohtuivat.
Skandaalimaista käytöstä, tuomioita oikeudesta. Ulkonäön ja maineen menettäminen. Itsensä maalaaminen joka suunnalta nurkkaan. Elintilan supistuminen. Epätoivoiset yritykset pelastaa elämänsä eväät, kunnes...
Monet juorulehtien entiset hoikat ja näyttävät tytöt ovat nykyään turvonneita alkoholistelja, joilla on huono iho ja hiukset ovat kuin lattiamopista repäisty.
Taitaa olla monelle entiselle julkkikselle järkytys kun huomaa vanhentuneen ja nuorempien tyttöjen ajavan ohi. Jäljelle jää vain menetetty mielenterveys.