hylätty kuntoutustuki

diagnoosina vaikea depressio, vaikea ahdistuneisuushäiriö

Hylkäyksen syynä: Olet ennen pystynyt säännölliseen ansiotyöhön katsomme että pystytte säännölliseen ansiotyöhön nytkin.

Tekis mieli tehdä oiken lehti juttu aiheesta
4506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä on sitä kun vakuutusyhtiöt säästää.Kerran kuulin kun erään vakuutusyhtiön porukat lounasti niin kuulin kun puhuivat (ei nimillä tietty) että sille kaverille ei tulla kyllä maksamaan ja laittakoot vaikka oikeuteen..:( Jotain sairastunutta taas kyykytettiin..Valita somlaan ja vakuutusoikeuteen.

Äänestä

Tee se asia julkiseksi jos voimia on.

Äänestä

Tossa tilanteessa kandee hakea uudestaan, ei siis valitusta. Todella suuri määrä kuntoutustukia hylätään ekalla kerralla vähintään. Nyt siis kyselemään mahdollista kuntoutustutkimusta laitoksessa, psykiatrian polilla, päiväsairaalassa tms. Sitten lääkäriltä se uusi lausunto ja lähetät eteen päin.

Itellä kanssa hylättiin ensin kuntoutustuki, sitten uudestaan haku ja nyt olen ollut 3v kuntoutustuella ja nyt 1.5. alkaa työkyvyttömyyseläke. Ikää 34v ja sairautena 2-suuntainen depressiopainotteisena muut vaivat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskomatonta2 kirjoitti:

diagnoosina vaikea depressio, vaikea ahdistuneisuushäiriö

Hylkäyksen syynä: Olet ennen pystynyt säännölliseen ansiotyöhön katsomme että pystytte säännölliseen ansiotyöhön nytkin.

Tekis mieli tehdä oiken lehti juttu aiheesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu