Huoneistokeskus potkii

6123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Joku näistä kiinteistöselittäjistä juuri tunnusti että vanhojen asuntojen kauppa romahti maaliskuussa 30 prosenttia (!) edelliseen vuoteen verrattuna.

Ei liene ollut huhtikuu sen parempi?

Asuntokuplien universaalin käsikirjoituksen mukaan ensin putoaa volyymi ja sitten hinnat.

Hintatilastoissa tämä näkyy vasta kuukausien viiveellä. Tilastokeskuksen Q1/2013 (tammi-maaliskuu) luvut julkaistaan perjantaina. Voi olla mielenkiintoista luettavaa, vaikka siinä on vielä mukana ALV-muutoksen aiheuttama "minähän-en-veroja-maksa-prkl!" sopulien aiheuttama myyntipiikki.

Äänestä
  • Myynnin romahduksesta varmasti osa veromuutoksen takia ja osa epävarmuutta tulevasta. Ei siis välttämättä maksukyvyttömyyttä, vaan halua seurata tilannetta rauhassa. Tämähän voi pieneen notkahdukseen johtaa hinnoissakin, mutta nyt kasautuva asunnontarve purkautuu sitten taas loppuvuodesta tsunaminousuna, kun maailmanloppu ei tullut taaskaan.

    Äänestä

Mojova muulinpotku velkaspedevälittäjän ohimoon.

Äänestä
  • Nyt kannattaa myydä ja antaa ostajan tehdä tili.

    Äänestä

Muulit mitä luulette onko superkevät tulossa?
Muuten vaan lomautusten jälkeen annetaankin kenkää koska? kauppa raketoi!

Äänestä
  • Ei hinnat voi aina nousta niin pystysuoraan ylöspäin, kuin ne ovat jo vuosikausia tehneet. Mielenkiintoista, että vuokra-aasit ovat huolestuneita hintakehityksestä.

    http://www.asuntojenhinnat.fi/

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hhgghshs kirjoitti:

Kyllä nyt keulii asuntojen hinnat


http://www.taloussanomat.fi/tyomarkkinat/2013/04/23/huoneistokeskus-aloittaa-yt-neuvottelut-55-tyopaikkaa-uhattuna/20135904/12

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu