Hei. Olen ajatellut muuttaa Loimaalle jossakin vaiheessa. Onko siellä paritalo asuntoja lainkaan kun tuntuu että kerrostaloja kyllä piisaa.....ei mitään niissäkään pahaa mutta ois kiva kun ois pikkunen takapiha ja sisään ja uloskäynti maan tasalla:-) Toivon asiallisia vastauksia,kiitti:-)
asuminen
me kaks
7204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Peltoisissa on jotain sen luokkaisia. Myyntipuheena olisin sanonut taannoin että koulukin on lähellä, mutta eipä ole enää. Ei tänne kannata muuttaa ellei ihan pakko ole
Kyllä täältä asuntoja löytyy, ...töihinkö olet tulossa?
FG446, joo koulu on nykyään tosi kaukana. Taisi matka pidentyä melkein kilometrillä. Kaikki on niin suhteellista. Kun Loimaalainen sanoo että ei ole parkkipaikkoja, voi joutua kävelemään jopa kolmesataa metriä, kun sanoo että kauhee ruuhka ei pääse mihinkään niin voi joutua odottaa kokonaisen minuutin risteyksessä :)
Paritaloja ei kauheesti ole, mutta rivitaloja löytyy ainakin ostaa, vuokralle onkin vähän ongelmallisempi, mutta varmasti löytyy jos ei ihan samana pävänä tarvii.
Peltoisista koululle oli oikeasti se kävelymatka. Nykyään peltoisista keskuskoululle on toki myös kävelymatka, joskin aika melkoisesti pidempi. Koululla siis tarkoitetaan ala-astetta tässä tapauksessa. parkkipaikkoja nyt aina on tarjolla kun tietää mihin autonsa jättää jos sillä pakko on kaupungille lähteä.
Tottahan se on että loimaalla matka on suhteellinen käsite kuten tässä apteekin tilanteessakin on hyvinkin huomattu. Lapsiperheenä muuttaisin keskuskoulun lähettyville, muuten onkin ihan vapaata muuttotilaa.
Hulmin alueella on rakennettu tosi siistejä rivareita vuosittain. Kannattaa tarkkailla vapautuuko ja taitaa muuten lähteä taas uusikin alulle.
Mäenpäähän on rakennettu kaksi ihan kivan oloista rivaria, toinen valmistuu juuri. Myyntiasteesta en tiedä.
Oletho huomannut ettei kaikki Loimaan tarjonta löydy enää oikotie.fi palvelussa, vaan OP-kiinteistövälitys mon siirtynyt jokakoti.fi palveluun? Kannattaa siis katsoa kummaltakin puolelta. Nyt näyttää Peltoisissa olevan Frantsinkadulla tarjolla Loimijoen OP-kiinteistökeskuksella 62,5 m2 kohde numero 671794 .
hei. kiitos vastauksista,valitettavasti en työstä tiiä mutta kouluunkin voin joutua.....ajattelin sen olevan hyväksi jos asuu siellä......vuoden päästä. kyllä se paritalon puolikas ois kiva......