M/S Silja Symphony Hinnasto? ruoka,juoma,kylpylä hineno onko?

hinnasto,kylpylä...

Ensimmäistä kertaa ollaan menossa M/S Silja Symphony Ruotsin risteilylle Tukholmaan, Minkalainen on laiva? kannattaako olla kovat odotukset? Onko minkä hintainen ruoka ja juoma? Löytyykö vaatimattomaan syömiseen esim. burgeria yms...?
Miten tax free hinnat? esim kirkkaat viinat?
Mites kylpylä-osasto? siitä puhuttu että on edullinen, onko isopaikka? onko monta eri allasta?
Onko yleisesti ottaen rauhallinen laiva viikonloppuisin?
iso kiitos auttaneille etukäteen:)

14

6844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turum Poik

      Laiva on aivan uskomaton...

      Ikää vaivaiset 23 vuotta, eli ei mikään ikä laivalle.
      Heti kun astuu sisään, ja näkee valtavan aulan kävelykatuineen, näköalahisseineen, yms. kokee sellaisen "wau efektien" joka ainut kerta...

      Ja ruoka ja juoma on kallista baareiss ja ravintoloissa, kuten yleensäkin "ruotsinlaivoilla" ainut että Tax-free myymälässä on alkoholi halvempaa kuin maissa, lähe kaikki muu kalliimpaa kuin maissa... paras taitaa olla se, että lonkerotölkki 1,25€ ja colatölkki 1,5€... kannustetaan raittiuteen???? mihin onkaan laivoilta kadonnut nämä 5mk/1€ cola-automaatit, colan hintahan ollut pitkään laskussa.

      Ei löydy enää burgereita laivoilta, aikoinaan oli Silja Eurolla mäkki, ja sen jälkeen joku heidän oma "snäks baari" nykyjään ei ole kumpaakaan, eikä edes koko Silja Europaa

      Tuolla laivalla on yllttävän hyvä kylpylä, mutta hinta on siinäkin isoin ongelma, sek aukioloajat

      • Voi reppanaa!

        Joku haluaa aina koettaa tehdä vaikutusta vaikka menemällä provoon, olipa se kuinka vanha ja paljon käytetty tahansa.


      • Turum Poik
        Voi reppanaa! kirjoitti:

        Joku haluaa aina koettaa tehdä vaikutusta vaikka menemällä provoon, olipa se kuinka vanha ja paljon käytetty tahansa.

        Unohtamatta tietenkään unohtumattomia ILMA-ESITYKSIÄ joita valtaisa aula mahdollistaa :)


      • ,.,.,.,.

        Kyllähän Silja Europa kulkee Helsingin ja Tallinnan väliä joka päivä.


      • älä kiusaa kiusattua
        Turum Poik kirjoitti:

        Unohtamatta tietenkään unohtumattomia ILMA-ESITYKSIÄ joita valtaisa aula mahdollistaa :)

        Älä viitti kiusia, repeen muutenki aina ku toi siljan / tallinkin "mainosmies" täällä puhuu noista ilmaesityksistä älä siis viitsi parodioida häntä


    • mistä näitä sikiää

      ja tätä samaa soopaa taas joku katkera perus jakssaa jauhaa

    • kiitos vastauksesta.

      Aloittaja tässä 4 vastauksesta 1 oli asiallinen, on sekin parempi ku ei mitään. joten kiitos hänelle:)

      • Lue vanhat

        Paitsi että samaa kysytään uudestaan ja uudestaan joka ikinen kuukausi.

        Oppisi lukemaan!

        Etkä itsekään enää vaivautunut vastaamaan hänelle.


      • Justiinsa!

        Ja jokaiseen hänen esittämäänsä kysymykseen löytyvät vastaukset varustamon sivuilta. Jos ei suomalaisilta, niin sitten ruotsalaisilta tai virolaisilta.

        Mutta onhan tietty paljon iisimpää teettää hommat muilla pätemishaluisilla!


      • ....,,,,
        Justiinsa! kirjoitti:

        Ja jokaiseen hänen esittämäänsä kysymykseen löytyvät vastaukset varustamon sivuilta. Jos ei suomalaisilta, niin sitten ruotsalaisilta tai virolaisilta.

        Mutta onhan tietty paljon iisimpää teettää hommat muilla pätemishaluisilla!

        Ei sinunkaan viestisi paljoa asioihin selvyyttä tuonut.


    • Siljasymphony

      Silja symphony & serenade ovat ainakin minun mielestäni parhaat laivat! Laiva on siisti, ja kyllä laivalta saa "vaatimattomampiakin ruokia" esim. Pizzaa ja hampurilaista.
      Viina on laivalla suht edullista, niinkuin muutkin alkoholijuomat siidereita ja lonkeroita lukuunottamatta.
      Laivan kylpyläosastolla on muistini mukaan 4-5 allasta, sekä allasbaari. Ihan hieno paikka sekin.

      Viikonloppuisin on yleensä hieman enemmän väkeä, mutta ei paljoa. Laivalla on muutenkin melko rauhallista, tai ainakaan sielä ei paljoa rymysakkia ole

    • hinnasto,kylpylä.

      Kiitti vaan. Hyvinpä tämäkin tyhmä aloitukseni keräsi juttua. Trollaustahan tää on, mutta täytyyhän foorumilla keskustella henkevästi.

    • JoripuskaXDXDX

      Paljos maksaa tuo kylpylä

      • Kymppihän-se-oli

        Maksoi kypän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8138
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3922
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      34
      1241
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1122
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1020
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe