Olen vähitellen pyrkinyt lopettamaan Zoloftin käyttöä, mutta vaikka vähennän annosta,niin jos en ota lääkettä ollenkaan useampaan päivään, iskee kova huimaus ja huono olo. Tavallista?
Zoloftin lopettamisesta huimausta?
Tiina
2462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pharmacan mukaan: Vaikka sertraliinilääkityksen lopettamisen yhteydessä on raportoitu vieroitusoireita, kuten agitaatiota, ahdistuneisuutta, huimausta, päänsärkyä, pahoinvointia, ja tuntohäiriöitä, ei nykyinen prekliininen eikä kliininen näyttö viittaa siihen, että SSRI-lääkkeet aiheuttaisivat riippuvuutta. Useimmat vieroitusoireet ovat lieviä ja itsestään ohimeneviä. Mahdollisia vieroitusoireita voidaan estää pienentämällä annoksia vähitellen lääkkeen lopettamisen yhteydessä."
Huimaus, tai "heittohuimaus" on ihan tavallista kun lääkettä lopettaa. Kokeile vähentämällä vieläkin hitaammin, puolitat ja sitten puolitat puolikkaatkin, otat joka joka toinen ilta, sitten joka kolmas jne.
Kyllä se siitä sitten sujuu. Voimia!