Hurghadan hotellit

AnneMaria

Olen varaamassa matkaa Egyptiin Deturin (on halvin, eiköä niin?) kautta ja haluan myös Luxoriin ja Kairoon lomailun lisäksi eli Hurghada on ainoa vaihtoehto. Kyselisin nyt hotellista nimeltä Alf leila wa leila. Eli taso, sijainti ja muita tietoja. Jos haluatte suositella jotain muuta hotellia niin sekin olisi kiva, mutta emme opiskelijabudjetilla voi kaikista kalleinta valita. Myös muut matkavinkit otetaan kiitollisina vastaan. Tarkoitus on varata edellä mainitut retket paikallisesta matkatoimistosta.

5

2444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Susu

      Ko. hotelli on muistaakseni kaukana Hurghadan keskustoista. Ulkoapäin ja kuvissa näyttää hauskalta. Me (30 ja risat) pariskunta tykkäämme kuitenkin asua keskustassa, tai ainakin mahd. lähellä "toimintaa" eikä missään erillisillä hotellialueilla. Ja niitähän siellä riittää: esim. Aurinkomatkojen kaikki hotellit ovat "hevon kuusessa".
      Mutta Deturistahan tässä piti kertomani, anteeksi. Olimme helmikuussa Regina Style Resort-hotellissa aivan Saqqalan pääkadun varrella, piha-alue, jolla mm. kaksi uima-allasta, rajoittui rantaan. Eli sijainti oli mainio! Huone oli iso, mutta vähän kulahtanut, parvekkeelta kaunis näkymä merelle ja puutarhamaiselle pihalle. Yleiset tilat olivat tasokkaammat kuin huone ja aamiaisbuffet suorastaan ylellinen. Hotelli oli muistaakseni toiseksi halvin, joten hinta-laatusuhde mielestäni hyvä. Suosittelen! Mekin kävimme viikon matkalla sekä Kairon 2 pv:n että Luxorin 1 pv:n retkellä paikallisten toimesta. Ehdottomasti kannattaa mennä,vaikka vähän rankkaa onin!
      Hyvää matkaa!

      • AnneMaria

        Kiitos tiedoista! Mainitsemanne hotelli vaikuttaa houkuttelevalta ja on 10 € kalliimpi kuin Alf leila Wa leila eli hinta ei muodostu ongelmaksi ;) Tiedustelisin nyt mitä tarkoittaa, kun esitteessä mainittiin, että bungalow huoneissa on värillinen ikkunalasi. Näkeekö ikkunoista ollenkaan ulos? Olitteko kokolattiamatto huoneessa vai laattalattia? Olen nimittäin aika allerginen ja likainen kokolattiamatto voi ottaa hengityksen päälle. Toinen kysymykseni on, että millaisia alueita Sakkala ja El Dahar ovat?


      • Susu
        AnneMaria kirjoitti:

        Kiitos tiedoista! Mainitsemanne hotelli vaikuttaa houkuttelevalta ja on 10 € kalliimpi kuin Alf leila Wa leila eli hinta ei muodostu ongelmaksi ;) Tiedustelisin nyt mitä tarkoittaa, kun esitteessä mainittiin, että bungalow huoneissa on värillinen ikkunalasi. Näkeekö ikkunoista ollenkaan ulos? Olitteko kokolattiamatto huoneessa vai laattalattia? Olen nimittäin aika allerginen ja likainen kokolattiamatto voi ottaa hengityksen päälle. Toinen kysymykseni on, että millaisia alueita Sakkala ja El Dahar ovat?

        Me ei oltu bungalowissa, mutta juteltii suomalaisten kanssa jotka oli, eikä ne maininnu mitää ikkunalaseista. Eli en usko, etteikö niistä näkis läpi.Meillä oli kokolattiamatto, joka oli aika kulunut: mm. silitysraudan kuva;). Oliskohan mahdollista esitää toive päästä laattalattiahuoneeseen, tai viimeistään perillä vaihtaa jonkun kanssa, jos huono tuuri käy.
        Toiseen kysymykseen olen vähän huono vastaamaan. Me ei nimittäin ehditty koko El Dahariin viikon aikana, kun reissattiin niin ahkerasti(Kairon ja Luxorin lisäks koko päivän snorklailuveneretki yleistä omin päin haahuilua pikkubusseilla ja rannallekin piti ehtiä), mutta Sakkalan läpi kulkee aikavilkkaasti liikennöity tie, jonka varrella on kauppoja, ravintoloita ja hotelleja. Ei mikään "keitaan kukkanen" mutta ei se minusta mikään maailman paskin ja paskasinkaan paikka ollut, kuten monet näilläkin palstoilla haukkuvat. Tosin ehkä voisin olla enemmän samaa mieltä, jos olisimme viettäneet koko viikon vain Hurghadan alueella. Viimeisenä iltana nälän kurniessa suolissa alkoi jo nimittäin pikkasen meitäkin kaupustelu ärsyttämään. Niinpä kiersimmekin kauppiaat kaukaa autojen seassa lähes kuolemaa uhmaten pomppien;)
        Kerron mielelläni lisää, jos vain osaan!


    • salla

      Heips. Ennenkuin varaat matkan Deturilta, kannattaa myös tsekata Matka-Monten tarjonta. Itse varasin Montelta matkan Sharm el Sheikhiin, oli aika huimat hintaerot Monten eduksi verrattuna Finnmatkojen (sama kohde, samantasoiset hotellit) hintoihin. Eli miksi maksaa liikaa... Mukavaa loman odotusta!

    • käynyt

      Juuri tuon Regina Style-hotellin alakerrassa on matkatoimisto nimeltään Gem Travel. Osta sieltä matkasi Kairoon tai Luxoriin. Hintataso on todella kohtuullinen verrattuna suomal. hintaan ja matka yhtä laadukas.
      Yleisesti sanoisin sinulle, että varaa huone mahdoll. suuresta hotellista. Hurgadassa käytännössä kaikki rannat on hotelleilla, ns. yleisiä rantoja on vain muutama. Mitä suurempi hotelli, sitä suurempi rantaviiva

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3904
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3435
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2851
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2498
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1899
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1859
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1777
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      33
      1735
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1478
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1258
    Aihe