El Gouna Shertaon Miramar hotelli

Reissua pukkaa

Terppa kaikille!

Matka on varattu El Gounan Sheraton Miramar hotelliin ja parin päviän päästä pitäs ennovarausmaksu hoitaa alta pois. Joten onko jollain jotain plussia tai miinuksia kerrottavana tästä hotellista? Onko mahdollisesti syytä vielä vaihtaa hotskua?

5

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Hotelli oli aivan ihana ja ihanalla paikalla. Olimme siellä viime joulukuussa. Huoneemme oli iso ja siisti ja joka päivä vaihdettiin lakanat ja pestiin lattiat, pyyhittiin pölyt ja parveke järjestettiin. Varauksen yhteydessä esitin itse toivomuksen, että parveke olisi merelle ja sen myös saimme. Aaamupa oli uskomaton ja maisema jossa sitä sai nauttia oli taivaallinen. Itse olisin halunnut lähteä sinne uudestaan tänä talvena, mutta mieheni ei halua heti samaan paikkaan. Kysy, niin kerron lisää.

      • Reissua pukkaa

        Kiitos vastauksesta. Mä jo ehdin vähän huolestua ku tuntu et kaikki El Gounan kävijät ylisti Mövenpick hotellia....eikä kukaan maininnut sanallakaan koko Sheraton hotellia.
        Mutta kiitos sulle. Me ollaan menossa lokakuussa sinne kaheks viikos...häämatkalle...:)


      • minä
        Reissua pukkaa kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Mä jo ehdin vähän huolestua ku tuntu et kaikki El Gounan kävijät ylisti Mövenpick hotellia....eikä kukaan maininnut sanallakaan koko Sheraton hotellia.
        Mutta kiitos sulle. Me ollaan menossa lokakuussa sinne kaheks viikos...häämatkalle...:)

        Jos haluat jotain muita vinkkejä hotellista tai itse El Gounasta niin kysele vaan niin vastaan sinulle.


      • zigma
        minä kirjoitti:

        Jos haluat jotain muita vinkkejä hotellista tai itse El Gounasta niin kysele vaan niin vastaan sinulle.

        Olen myös kiinnostunut El Gounasta. Onko siellä snorklailijalle nähtävää rantaviivassa, vai pitääkö ottaa järjestetty venematka koralliriutalle? Järjestetäänkö snorklausmatkoja El Gounasta, vai onko lähdöt vain keskustasta.

        Onko hotelliruoka hyvää ja voiko olettaa selviävänsä ilman vatsavaivoja, jos syö hotelliruokia? Kannattaako ottaa täyshoito?

        El Gounan alueella mitään nähtävää?


      • Minä
        zigma kirjoitti:

        Olen myös kiinnostunut El Gounasta. Onko siellä snorklailijalle nähtävää rantaviivassa, vai pitääkö ottaa järjestetty venematka koralliriutalle? Järjestetäänkö snorklausmatkoja El Gounasta, vai onko lähdöt vain keskustasta.

        Onko hotelliruoka hyvää ja voiko olettaa selviävänsä ilman vatsavaivoja, jos syö hotelliruokia? Kannattaako ottaa täyshoito?

        El Gounan alueella mitään nähtävää?

        Kun asuimme Sheraton Miramar Resortissa niin hotellin edessä on saari jossa on talli, sukelluskeskus jne. Saarelta oli avomerelle päin n.200m pitkä laituri ja sen päässä oli tosi hyvä snorkkeloida. Sukelluskeskuksesta sai vuorata pelkkiä välineitä, retkiä, lainelautoja.

        Me söimme aamupalan hotellissa ja ruuan söimme joko keskustassa tai sitten hotellilla.
        Vatsatautia ei varmaan voi pelkällä ruualla välttää sillä rahat mitä siellä käytetään on ihan uskomattoman likaisia.
        Me saimme vatsataudin, mutta omani oli sellainen, että aamuyöstä sai ruveta istumaan pytyllä, mutta kun otin samantien Tannopon ripulilääkettä olo helpottui ja puoli päivää taudin kynsissä meni. MIeheni sai lähtöpäivänä myös pienen ripulikohtauksen, mutta sekin meni Tannopenilla ohi. Antinol? oli paikallista lääkettä ja se auttaa kuulema tosi hyvin. Lääkärini kehoitti minua ostamaan konjakkipullon koneesta ja ottamaan sitä aamuin illoin ruokalusikallisen. Näin toimimme ja kaipa se jotain auttoi. Ostimme suomesta apteekista sellaisen käsien desinfiointiaineen (geeliä) ja aina ennen ruokailua käytimme sitä.

        Itse El Gounan alueella ei mitään suuria nähtävyyksiä ole, mutta ehkä suurimmat nähtävyydet ovat sitten tuolla Kairossa ja Luxorissa. Viihdyimme kuitenkin El Gounassa oikein hyvin.

        En osaa sanoa, että kannattaako ottaa täysihoito. Itse en ole koskaan täysihoitoa halunnut, koska haluan syödä eri paikoissa. El Gounassa kaikista ravintoloista sai ihan hyvää ruokaa ja söimme päivällä usein erilaisia sämpylöitä esim. kanatäytteellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      66
      5341
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      132
      4165
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      77
      1722
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1395
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1107
    6. 47
      1092
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      120
      917
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      43
      762
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      693
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      38
      652
    Aihe