Onko iinterneetti sallittua?
Tietokoneet
veijo-antero
784
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ymmärrän kysymyksesi niin, että kaytät nettiä, mutta olet epävarma ja siksi kysymyksesikin on niin minimissään.
On/Off-vastausta ei voi antaa. Jos sanoisin, että ei ole sallittua, vaikeuttaisin sinun arkielämääsi, koska niin monia asioita voi hoitaa ja löytää netin kautta.
Joss sanon, että sallittua ilman lisäklausuulia tekisin väärin, koska info-osa on tarpeellinen.
Jos sanotaan könttänä, että netti on hyvä, niin siinä helposti käy niin, että joudumme sellaisiin pauloihin, jotka alkavat rasittaa Jumala-suhdettamme. Siksi on hyvä pysyä asiallisilla ja turvallisilla sivuilla. Monissa tietoturva-ohjelmissa on mahdollisuus laittaa rtajoituksia esimerkiksi lapsia varten. Olen laittanut itselleni sellaiset, vaikka minun konettani lapset käyttävät hyvin harvoin. Kun ohjelma ei avaa jotain sivua, voin rauhallisesti todeta, ettei minun tarvitse tietää mitä siellä olisi ollut, varoituskynnys on ylittynyt joka tapauksessa.
Niin , minusta oolet niin nuori , ettet takuulla hahua tehdä omin neuvoin
Täällä sen paremmin kuin muuallakaan , minä olen jo niin vanha ,että
olen monihin ihmiskäskyhin saanut ohjeita jotka ei ole sen kummenpia
kuin meidän vetoja ,niistä voin nimitää muutaman :
Ihmisen tekemiä määrityksiä ESIM. Moottoripyörä , polkulyörä , Autot .
Matot lattiolla , Pitkät verhot ikkuniossa , valo kuvat , kamerat, Radiot .
Autoista ensin vapautui K-a , L-a ( n.35 H_a ) mutta kolme tätiäni osti
avouton , ajelivat pitkin raittia , se määrättiin naiselle synniksi 1956 .
Olisi metka tietää kuinka voitiin määrittää ihmissynniksi , kuinka monta
Monta kiusattiin tälläisillä asiaoilla ..
Kun Jumala on Määrittänyt synnin se /ne on olleet syntiä muutaman tuhannen vuotta , osa jopa Aadamin ajasta asti , mutta sitten Mooseksesta 1447eKr.
Eihän TV:n olesynti , vain ohjelma joka tekee siitä huonon on synti , ja aivan
samoin on intternetti ,,kaikki paha on pahaa , mutta ei se parane että se
kielletään , koska aina on säntillisiä tekijoitä .
Sanoisin myös, että internetti on kuin elämä könttänä. Siinä on myös ON/OF- nappula. Jos et pysty internettiä hallitsemaan sieltä tulevista "kaikista tiedoista"
olet yhtä heikko hallitsemaan niitä elämässäsi.
Jos laitat lapsillesi "vääriä" rajoituksia, he hakevat ne sitten aikuisena ymmärtämättä niiden "vääryyttä"
On sallittua.
Jos Pyhä Henki asuu sinussa, niin hän kyllä kertoo sinulle tarkemmin miten netin kanssa toimitaan.
Voi, jos Pyhä Henki aina asuisi uskovaisissakin. Kun tulee eteen houkutuksia On/ nappulan kääntämiseen halu ja silloin Pyhä Henkin kääntää selkänsä. Suurimmat Pyhän Hengen kähmijät voivat olla hyvinkin synnin alhoissa. Se anteeksi saanti ei voi olla enää mahdollista kun on ON/ nappulaa painettu. Ei ihminen voi olla jatkuvasti Off/ nappulan painaja, hän on silloin sokea tai eunukki.
Googleta porn, anal-porn- fuck.. ym ,, niin tiedät netti on synti.. Oikeasti laite on 50kertaa pahempi kuin televisio joka on lestoille pahin synti.
Veljellä on oikeatieto, mutta molemmat sallittu tv/netti. Jos valitsee oikean-, pahan valinta on aina väärin. Ei laitetta voi määritellä synniksi itsessään, sillä kaikilla vempaimilla voi tehdä hyvää ja pahaa.
Esim,mopolla voit mennä seuroihin tai ajaa juovuksissa vaikka kylänbubiin..
Mukista voit ryypätä viinaa tai maitoa.
Tvstä katsoa syntiä tai jumalanpalvelusta.
Nainen voi vietellä uimapuvussa pihalla tai mennä uimaan..
esimerkkejä löytyy kun saivartelee.
Mieli on tärkein.