Räkättirastas on aloittanut rakentamaan pesäänsä olemattomalle etupihalleni (asun rivitalossa) enkä tiedä mitä pesälle tekisin. Tottuuko räkättirastas ulkopuoliseen liikehdintään? Lähteekö räkättirastas itse kun se huomaa että lähistöllä on paljon liikettä vai aloittaako se kuuluisat paskahyökkäyksensä? Onko siis järkevämpää hajottaa pesä vai antaa linnun pesiä rauhassa? Tulipas paljon kysymyksiä, toivottavasti joku osaa vastata.
Räkättirastaan pesä etupihalla.
10
8687
Vastaukset
- pena158
Kai se pesä kuitenkin puuhun on valmistumassa? Minä ainakin antaisin linnun pesiä kaikessa rauhassa. Ei se mitään paskahyökkäyksiä tee jos joku ei kiipeä sinne puuhun ja ala ronkkimaan sitä pesää. Ihan mukavaa seurattavaahan se pesinen on ainakin minun mielestä.
- räksän naapuri taas
Ei tee pesää edes puuhun, vaan aidan ja seinän "väliin". Ihmettelinkin paikkavalintaa mutta jos kerran viihtyy niin viihtyköön. Jätän siis rastaat rauhaan ja seuraan sivusta :)
- hantta52
räksän naapuri taas kirjoitti:
Ei tee pesää edes puuhun, vaan aidan ja seinän "väliin". Ihmettelinkin paikkavalintaa mutta jos kerran viihtyy niin viihtyköön. Jätän siis rastaat rauhaan ja seuraan sivusta :)
Minä olen viimeksi saanut paskaa päälleni joskus 60-luvun alussa. Havaintojeni mukaan se tapa räkättirastailta on jäämässä pois. Aiemmassa asuinpaikassani pesi keväisin n. kymmenen parin yhdyskunta 200 metrin säteellä eikä mitään ongelmia ollut, vaikka ihmisiä tuli ja meni.
Tuo pesäpaikka on vähän erikoinen, vaikka olen itsekin muutamia räkättirastaan pesiä rakennelmista löytänyt. Ne ovat kyllä olleet aina suhtelleisen korkealla, vähintään 3-4 metriä maasta. Ettei kyseessä olisi punakylkirastas? Siltä lajilta löytyy pesiä lähes mistä vaan.
- migu2
Kyllä rastaat tekevät p...a hyökkäyksiä ja vieläpä hyvin agressiivisesti. Kolme henkilöä on kokenut sen parin päivän sisällä, itse useamman kerran. Lentävät todella läheltä ja hyvin osuvat "pommeillansa". Pesä on 20-30 metrin päässä, joten en mielestäni ole niin lähellä pesää ja pihallamme on elämisen ääniä..
Kommentteja?? - Kuinka olisi?
Tulee mieleen kysymys, että auttaisiko, jos antaa samalla mitalla takaisin, eli täyttäisi sen pesätekeleen alun pas..lla, jos vaikka räksä ymmärtäisi olevansa epätoivottu ja häipyisi?
- Anonyymi
Lintujen pesintäaika on lyhyt. Samoin poikasaika. Hautoo noin 10 vrk ja ruokkii samanverran. Söpöjä ja avuttomia poikasia on ilo seurata. Täällä on rastaan pesä pihassa. Nyt hautoo rauhassa, ei välitä vaikka käyn ulkona. Meni muutama päivä alussa kun oli säikky. Ihana luontomme, täällä ne linnut käy lisääntymässä. Lentävät jopa afrikasta asti. Arvostakaamme sitä.
- Anonyymi
Minulla teki sepelkyyhky pesän tänkin vuonna halkoliiterin. Viime kesänä siellä oli myös mustarastaan pesä. Räkättirastas teki pesänsä liiterin päädyssä olevan linjunpöntön katolle. Hyvin varautuivat sadekesään, mutta kuiva kesä tuli.
- Anonyymi
Viime kesän kuivuutta kuvaa hyvin se, kun joku pikkulintu teki pesänsä erään liiterin läpi vedetyn vesikourun päähän. Kun ei satanut, pesintä onnistui hyvin. Huomasin pesän vasta syksyllä, kun tuli sade ja kouru tulvi.
- Anonyymi
Edellä puhuneen Hanttta52 kanssa samaa mieltä siitä, että ne paskahyökkäykset ovat melko harvinaisia tätä nykyä. Liikun erittäin paljon luonnossa ja rassaudun usein myös rastaiden pesintöjen luona. Viimeinen paskahyökkäys on noin viiden vuoden takaa.
- Anonyymi
Meillä räkättirastas teki pesän linnunpöntön katolle. Pöntössä en ennen pesinyt kirjosieppo,nyt joutuivat etsimään uuden paikan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230