Nielemiskammo

Nielemistuskia

Onko kellään samankaltaista, äärimmäisen hankalaa, kiusallista ja rasittavaa ongelmaa?

Ittellä on jo ollut todella pitkään, varmaan 7-vuotiaasta lä

Kaikista pahimmalta tuntuu se, etten voi syödä normaalisti, kuten muut. Myös se harmittaa, etten voi kertoa asiasta läheisilleni, koska olen vakuuttanut heille että tämä oli vain ohimenevää.

Pyytäisinkin nyt teidän apuanne; onko teillä omia kokemuksia? Oletteko mahd. parantuneet?

Kiitos jo etukäteen, jos liitytte keskusteluun! :) (asiallisesti, tottakai)htien nielemisen pelko (olen nyt 15).

'Taudinkuvaan' kuuluu nielemisen vaikealta tuntuminen, ääretön tukehtumisen pelko ja koulussakin saan joskus hirveitä tuntemuksia siitä, että joku kattoo miten yritän vaivalloisesti nieleskellä ruokaa ja sekös vasta ahdistaakin.
-Alan panikoida ja silmissä sumenee; en pyörry, mutta tuntuu etten saa henkeä.

En usko että mistään fyysisestä sairaudesta on kyse, lähinnä jostain psyykkisestä. Sitä on myös tutkittu silloin kun alkoi, mutta mitään normaalista poikkeavaa ei huomattu. Mutta eihän sitä toki voi tietää.

Ei tässä muuta, mutta syöminen on ollut minulle aina hirveää tuskaa ja siitä syystä en voi muuta kuin vihata ruokaa, vaikka se olisi miten hyvää. Tämän takia olen todella alipainoinen ja murrosikäni on todella hidastempoista.

Tosin joskus on kausia, jolloin nieleminen on helpompaa, mutta toisinaan olo on ihan hirveä. En tiedä mikä tähän riivatun pelkoon voisi tepsiä, en halua lampsia psykologille, en halua joutua letkuruokintaan.

2

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neurootikko..

      Ihmiselle voi kehittyä kaikenlaisia ongelmia eikä niitä tarvitse hävetä.

      Varmaankin jännität sitä syömistä ja kun ruoka tulee eteen jännitys tulee automaattisesti. Itselle tulee mieleen että jos jollain tavalla saisit itsesi rentoutuneeksi niin pääsisit tuon jännityksen yli.Jos ongelma menee oikein pahaksi niin voisi koittaa lieviä rauhoittavia ja kun olet oppinut syömään tavallisesti niin ehkäpä asia normalisoituu siitä.

      Myöskin jos on jännittyneessä tilassa jostain muusta syystä niin syöminen voi olla vaikeampaa, esim jos koulussa jännittää.

    • Anonyymi

      TSEMPPII SINNE! mul on samallaista oiretta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      44
      4766
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      57
      2605
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1044
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1025
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      71
      994
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      120
      955
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      72
      934
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      845
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      820
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      52
      800
    Aihe