Millaisia vaatteita murkkuikäiset tytöt teillä pitää koulussa? Minulla on sisareni 14- vuotias tyttö väliaikaisesti asumassa, ja hänen vaatteitaan kummastelen. Tyttö laittaa kouluun tosi tiukkoja lannehousuja ja tiukkoja puseroita/ napapaitoja, ja minä en antaisi.
Mielestäni pyörällä kouluun menevällä tulisi olla kunnon housut ja seljän peittävä paita, eikä mielestäni muutoinkaan napapaidat jne. sovi kouluun.
Itse kolmekymppisenä kammoksun tiukkoja lannehousuja, jotka suorastaan soivat päällä, mutta tyttö vain sanoo, että muillakin on ja ei halua laittaa muita.
Onko kellään kokemusta, miten muuttaa pukeutumista? Auttakaa, on aivan uusi tilanne, ja en haluaisi tämän olevan uusi kompastuskivemme....
kouluvaatteet
6
3215
Vastaukset
- äitee
Vaikea sinun on muuttaa nuorison pukeutumiskulttuuria. Tyttö ei varmaankaan halua erottua muista samanikäisistä pukeutumisessaan.
Joten pääasia, että on vaatteet päällä, älä ota turhia murheita, kun muoti muuttuu, niin muuttuu pukeutuminenkin. - mammas
Kun oma tyttöni oli tuommonen 14-v. , ei onneksi lannehousut ja napapaidat olleet tällä tavalla muodissa.
Hänellä oli sellainen napapaidan tyyppinen neulepaita, josta kovasti tykkäsi. Se oli ostettu sillä ehdolla, että alla on toinen paita, koska koko selkä ja mahapuoli oli paljaana. Mutta aina ei valvova silmäni ennättättänyt.. taisteluja aiheesta..
Tuo on totta, että selkä paljaana ei saisi mennä. Kyse ei ole yksin ulkonäöstä vaan ihan omasta terveydestä: munuaiset ovat selän puolella ja altiina kylmyydelle. Samoin selän palelluttaminen altistaa aikuisiällä selkävaivoille.
Nyt nuorena nämä ei missään tunnu, ovat edessä sitten aikuisena, kun on tavallaan palelluttanut itsensä liian vähissä vaatteissa. Palelluttanut, vaikka kylmä ei olisikaan, mutta ovat alttiina suoraan kylmyydelle.
Tyttö voisi edes fillareoidessa laittaa takin, joka peittää selän. Ja viileillä ilmoilla laittaa sellaista villatakkia tms., joka peittää selän. Edes koulumatkoilla, jos sitten koulussa riisuukin navan paljaaksi ja näyttää.. hirveältä.. tai samalta kuin muut.
Kovin paljoa et voi vaikuttaa enää lapsen pukeutumiseen, teini-ikäinen kun on ja vain väliaikaisesti sulla asumassa.
Mutta toinen ääripää on semmonen lapsi, joka kulkee ikuisesti lapsellisessa printti-collegepuserossa vielä yläasteiässäkin, kammottavissa kengänlonttosissa, jotka ovat pari nroa liian isot. Tämmösiäkin olen tavannut. Ei siksi, että lapsi haluaisi, vaan siksi, että äiti ei ymmärrä, että lapsi ei enää ole päiväkoti-ikäinen ja hiekkalaatikkoleikit on ohi. Ja nämä vaihtoehdot ovat halpoja, niitä saa marketista. Ja äitiä ei kiinnosta lapsen mielipide. Ei vaatteissa, ei muussakaan.
Minusta tuo on pahempi vaihtoehto. Latistettu lapsi.- Censeo
Enpä ole vielä niin lyhyttä paitaa nähnyt, että munuaisten kohdalta olisi iho paljaana. Kesällä voi kulkea vaikka selkä paljaana, mutta kylmällä ilmalla se ei tosiaankaan ole fiksua.
Marketeista saa kyllä ihan hyviä muotivaatteitakin ja halvemmalla kuin erikoisliikkeistä. Nythän ovat aika pitkätkin paidat muodissa, sellaiset 80-luvun tyyliset. Niissä ei palellu.
- minä
70-luvun alussa käytin vastaavia lyhyitä tiukkoja puseroita. Kyllä aikuiset yrittivät saarnata, miten munuaiset kärsii jne; en uskonut.
Nyt 30 vuotta myöhemmin pidän mielelläni pitkiä väljiä puseroita, mutta eipä nuoruuden vaatetuksella ainakaan terveydellisesti ole ollut mitään vaikutusta. - Anonyymi
Hän oli SISKOSI lapsi? Mitä sinä olet hänen pukeutumisesta päättämään?
Mietin vaan. - Anonyymi
Anna lapsen elää itse. Itse olen 32v äiti ja minulla on 14 v tytär. Hän saa pitää tiukkoja legginssejä ja napapaitoja jos hän haluaa. Hän saa itse valita pitääkö ukkohousuja tai pyöräily kypärää. Jos et anna lapsesi valikoida jotain asioita hänelle jää pahat ajatukset lapsuudesta (itsellä on kun äiti pakotti pitämään haalaria vitosluokalla) hänen kaveritkin pitää tuollaisia vaatteita niin anna lapsesi elää
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1767343Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul654080Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3713563Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden1363158Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota902967Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma272495Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp602010- 211943
- 181803
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51724