kouluvaatteet

Marjukka74

Millaisia vaatteita murkkuikäiset tytöt teillä pitää koulussa? Minulla on sisareni 14- vuotias tyttö väliaikaisesti asumassa, ja hänen vaatteitaan kummastelen. Tyttö laittaa kouluun tosi tiukkoja lannehousuja ja tiukkoja puseroita/ napapaitoja, ja minä en antaisi.

Mielestäni pyörällä kouluun menevällä tulisi olla kunnon housut ja seljän peittävä paita, eikä mielestäni muutoinkaan napapaidat jne. sovi kouluun.

Itse kolmekymppisenä kammoksun tiukkoja lannehousuja, jotka suorastaan soivat päällä, mutta tyttö vain sanoo, että muillakin on ja ei halua laittaa muita.

Onko kellään kokemusta, miten muuttaa pukeutumista? Auttakaa, on aivan uusi tilanne, ja en haluaisi tämän olevan uusi kompastuskivemme....

6

3314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitee

      Vaikea sinun on muuttaa nuorison pukeutumiskulttuuria. Tyttö ei varmaankaan halua erottua muista samanikäisistä pukeutumisessaan.
      Joten pääasia, että on vaatteet päällä, älä ota turhia murheita, kun muoti muuttuu, niin muuttuu pukeutuminenkin.

    • mammas

      Kun oma tyttöni oli tuommonen 14-v. , ei onneksi lannehousut ja napapaidat olleet tällä tavalla muodissa.
      Hänellä oli sellainen napapaidan tyyppinen neulepaita, josta kovasti tykkäsi. Se oli ostettu sillä ehdolla, että alla on toinen paita, koska koko selkä ja mahapuoli oli paljaana. Mutta aina ei valvova silmäni ennättättänyt.. taisteluja aiheesta..

      Tuo on totta, että selkä paljaana ei saisi mennä. Kyse ei ole yksin ulkonäöstä vaan ihan omasta terveydestä: munuaiset ovat selän puolella ja altiina kylmyydelle. Samoin selän palelluttaminen altistaa aikuisiällä selkävaivoille.
      Nyt nuorena nämä ei missään tunnu, ovat edessä sitten aikuisena, kun on tavallaan palelluttanut itsensä liian vähissä vaatteissa. Palelluttanut, vaikka kylmä ei olisikaan, mutta ovat alttiina suoraan kylmyydelle.

      Tyttö voisi edes fillareoidessa laittaa takin, joka peittää selän. Ja viileillä ilmoilla laittaa sellaista villatakkia tms., joka peittää selän. Edes koulumatkoilla, jos sitten koulussa riisuukin navan paljaaksi ja näyttää.. hirveältä.. tai samalta kuin muut.

      Kovin paljoa et voi vaikuttaa enää lapsen pukeutumiseen, teini-ikäinen kun on ja vain väliaikaisesti sulla asumassa.

      Mutta toinen ääripää on semmonen lapsi, joka kulkee ikuisesti lapsellisessa printti-collegepuserossa vielä yläasteiässäkin, kammottavissa kengänlonttosissa, jotka ovat pari nroa liian isot. Tämmösiäkin olen tavannut. Ei siksi, että lapsi haluaisi, vaan siksi, että äiti ei ymmärrä, että lapsi ei enää ole päiväkoti-ikäinen ja hiekkalaatikkoleikit on ohi. Ja nämä vaihtoehdot ovat halpoja, niitä saa marketista. Ja äitiä ei kiinnosta lapsen mielipide. Ei vaatteissa, ei muussakaan.

      Minusta tuo on pahempi vaihtoehto. Latistettu lapsi.

      • Censeo

        Enpä ole vielä niin lyhyttä paitaa nähnyt, että munuaisten kohdalta olisi iho paljaana. Kesällä voi kulkea vaikka selkä paljaana, mutta kylmällä ilmalla se ei tosiaankaan ole fiksua.

        Marketeista saa kyllä ihan hyviä muotivaatteitakin ja halvemmalla kuin erikoisliikkeistä. Nythän ovat aika pitkätkin paidat muodissa, sellaiset 80-luvun tyyliset. Niissä ei palellu.


    • minä

      70-luvun alussa käytin vastaavia lyhyitä tiukkoja puseroita. Kyllä aikuiset yrittivät saarnata, miten munuaiset kärsii jne; en uskonut.
      Nyt 30 vuotta myöhemmin pidän mielelläni pitkiä väljiä puseroita, mutta eipä nuoruuden vaatetuksella ainakaan terveydellisesti ole ollut mitään vaikutusta.

    • Anonyymi

      Hän oli SISKOSI lapsi? Mitä sinä olet hänen pukeutumisesta päättämään?









































      Mietin vaan.

    • Anonyymi

      Anna lapsen elää itse. Itse olen 32v äiti ja minulla on 14 v tytär. Hän saa pitää tiukkoja legginssejä ja napapaitoja jos hän haluaa. Hän saa itse valita pitääkö ukkohousuja tai pyöräily kypärää. Jos et anna lapsesi valikoida jotain asioita hänelle jää pahat ajatukset lapsuudesta (itsellä on kun äiti pakotti pitämään haalaria vitosluokalla) hänen kaveritkin pitää tuollaisia vaatteita niin anna lapsesi elää

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      24
      2232
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      28
      1606
    3. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      89
      1392
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      23
      1375
    5. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1072
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      118
      996
    7. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      906
    8. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      234
      856
    9. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      12
      690
    10. Suomuksen kuumin kaupan kassa?

      Missä kaupassa on, siellä minäkin alan käymään.
      Suomussalmi
      10
      680
    Aihe