kouluvaatteet

Marjukka74

Millaisia vaatteita murkkuikäiset tytöt teillä pitää koulussa? Minulla on sisareni 14- vuotias tyttö väliaikaisesti asumassa, ja hänen vaatteitaan kummastelen. Tyttö laittaa kouluun tosi tiukkoja lannehousuja ja tiukkoja puseroita/ napapaitoja, ja minä en antaisi.

Mielestäni pyörällä kouluun menevällä tulisi olla kunnon housut ja seljän peittävä paita, eikä mielestäni muutoinkaan napapaidat jne. sovi kouluun.

Itse kolmekymppisenä kammoksun tiukkoja lannehousuja, jotka suorastaan soivat päällä, mutta tyttö vain sanoo, että muillakin on ja ei halua laittaa muita.

Onko kellään kokemusta, miten muuttaa pukeutumista? Auttakaa, on aivan uusi tilanne, ja en haluaisi tämän olevan uusi kompastuskivemme....

6

3251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitee

      Vaikea sinun on muuttaa nuorison pukeutumiskulttuuria. Tyttö ei varmaankaan halua erottua muista samanikäisistä pukeutumisessaan.
      Joten pääasia, että on vaatteet päällä, älä ota turhia murheita, kun muoti muuttuu, niin muuttuu pukeutuminenkin.

    • mammas

      Kun oma tyttöni oli tuommonen 14-v. , ei onneksi lannehousut ja napapaidat olleet tällä tavalla muodissa.
      Hänellä oli sellainen napapaidan tyyppinen neulepaita, josta kovasti tykkäsi. Se oli ostettu sillä ehdolla, että alla on toinen paita, koska koko selkä ja mahapuoli oli paljaana. Mutta aina ei valvova silmäni ennättättänyt.. taisteluja aiheesta..

      Tuo on totta, että selkä paljaana ei saisi mennä. Kyse ei ole yksin ulkonäöstä vaan ihan omasta terveydestä: munuaiset ovat selän puolella ja altiina kylmyydelle. Samoin selän palelluttaminen altistaa aikuisiällä selkävaivoille.
      Nyt nuorena nämä ei missään tunnu, ovat edessä sitten aikuisena, kun on tavallaan palelluttanut itsensä liian vähissä vaatteissa. Palelluttanut, vaikka kylmä ei olisikaan, mutta ovat alttiina suoraan kylmyydelle.

      Tyttö voisi edes fillareoidessa laittaa takin, joka peittää selän. Ja viileillä ilmoilla laittaa sellaista villatakkia tms., joka peittää selän. Edes koulumatkoilla, jos sitten koulussa riisuukin navan paljaaksi ja näyttää.. hirveältä.. tai samalta kuin muut.

      Kovin paljoa et voi vaikuttaa enää lapsen pukeutumiseen, teini-ikäinen kun on ja vain väliaikaisesti sulla asumassa.

      Mutta toinen ääripää on semmonen lapsi, joka kulkee ikuisesti lapsellisessa printti-collegepuserossa vielä yläasteiässäkin, kammottavissa kengänlonttosissa, jotka ovat pari nroa liian isot. Tämmösiäkin olen tavannut. Ei siksi, että lapsi haluaisi, vaan siksi, että äiti ei ymmärrä, että lapsi ei enää ole päiväkoti-ikäinen ja hiekkalaatikkoleikit on ohi. Ja nämä vaihtoehdot ovat halpoja, niitä saa marketista. Ja äitiä ei kiinnosta lapsen mielipide. Ei vaatteissa, ei muussakaan.

      Minusta tuo on pahempi vaihtoehto. Latistettu lapsi.

      • Censeo

        Enpä ole vielä niin lyhyttä paitaa nähnyt, että munuaisten kohdalta olisi iho paljaana. Kesällä voi kulkea vaikka selkä paljaana, mutta kylmällä ilmalla se ei tosiaankaan ole fiksua.

        Marketeista saa kyllä ihan hyviä muotivaatteitakin ja halvemmalla kuin erikoisliikkeistä. Nythän ovat aika pitkätkin paidat muodissa, sellaiset 80-luvun tyyliset. Niissä ei palellu.


    • minä

      70-luvun alussa käytin vastaavia lyhyitä tiukkoja puseroita. Kyllä aikuiset yrittivät saarnata, miten munuaiset kärsii jne; en uskonut.
      Nyt 30 vuotta myöhemmin pidän mielelläni pitkiä väljiä puseroita, mutta eipä nuoruuden vaatetuksella ainakaan terveydellisesti ole ollut mitään vaikutusta.

    • Anonyymi

      Hän oli SISKOSI lapsi? Mitä sinä olet hänen pukeutumisesta päättämään?









































      Mietin vaan.

    • Anonyymi

      Anna lapsen elää itse. Itse olen 32v äiti ja minulla on 14 v tytär. Hän saa pitää tiukkoja legginssejä ja napapaitoja jos hän haluaa. Hän saa itse valita pitääkö ukkohousuja tai pyöräily kypärää. Jos et anna lapsesi valikoida jotain asioita hänelle jää pahat ajatukset lapsuudesta (itsellä on kun äiti pakotti pitämään haalaria vitosluokalla) hänen kaveritkin pitää tuollaisia vaatteita niin anna lapsesi elää

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      262
      4545
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      92
      3423
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2616
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      58
      2295
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      96
      2179
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      89
      1465
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1309
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1306
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      70
      1239
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      808
    Aihe