Elikkäs kyselisin vinkkejä kitaransoittoon tällaiselle aloittelijalle. Neuvot ovat tervetulleita jokaiseen asiaan liittyen :)
Vinkkejä kitaransoittoon
Kitaristipoika
14625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Mee yksityisille soittotunneille. Harjoittele: 1. nuotinlukua 2. perussoinnut 3. soolot ja yms rock, blues, metal. Että sillä lailla. Ei ole muuten ihan vääriä vinkkejä...
1. Ota kitara
2. Heitä se maahan
3. Osta uusi
4. Osta Jone
5. Toista tarvittaessa
En osaa.
En minäkään, samiksii
Älkää nyt pelleilkö siellä kaverit...
netissä on sellanen sivusto ku RockWay, se maksaa mut ei hirveesti
netissä on sellanen sivusto ku RockWay, se maksaa mut ei hirveesti
Kannattaa esimerkiksi lainata kirjastosta joku yleisluontoinen kitarakirja jossa opetetaan vaikkapa lukemaan nuotteja ja soittamaan muutamia sointuja. Itse olen kahlannut läpi todella monta alan opasta, ja mielestäni Emma Danesin Kitaransoittajan Opas tai mikä nyt olikaan oli mielestäni oikein hyvä. Siinä kerrotaan lähinnä nuoteista. Netistä löytyy jonkun sortin ohjetta kun googlaa vaikka "how to play the guitar". Helppoja tabulatuureja löytyy mm. UltimateGuitar- sivustolta ja sitten googlettamalla "easy songs for the guitar" tms. Monet joululaulut, kuten kulkuset, Petteri Punakuono ja Joulu on taas ovat helppoja aloittelijankin soitettavaksi. Sitten pikku pätkiä kaikenlaisista legendaarisista kappaleista on usein helppo soittaa- mm. Deep Purplen Smoke on the waterin alku, Black Sabbathin Iron manin ja Paranoidin pätkiä.
Sekava viesti, mutta toivottavasti jotain apua oli. Ja sellainen huomio vielä, että plektraa ei kannata ehkä hankkia aivan aluksi. Itse soitin ensin hyvän aikaa ilman plektraa että sain tuntumaa soittimeen ja sitten hommasin sellaisen.
Ja ennen kaikkea ei kannata luovuttaa kipeiden sormenpäiden takia! Aluksi tuntuu siltä, että jokainen soittokerta on tuskaa kielten painamisen jättäessä painaumansa herkkiin sormenpäihin mutta sormenpäät kovettuvat muutamassa viikossa eikä soittaminen tunnu enää missään!
Onnea kitaransoittoon!
Terv. Mikuzi (Jouduin vaihtamaan nimimerkin Mikuziiksi koska jostain syystä pelkkä Mikuzi hyväksytään vain puhelimella)
mee tunneille e on paras tapa ps: kitaran soitol saa hyvin naisii
Mutta jostain syystä kitaristityttöjä ei suosita :D Mutta totta silti, kitaristipojat, varsinkin ne jotka osaavat soittaa, ovat suosiossa. Yksityistunnit ovat minustakin ehdottomasti paras ratkaisu, mutta aika kallis (eli liikaa minun perheeni kukkarolle). Laatu maksaa, kuten sanotaan. Sitten tietysti voi udella joltain kitaraa soittavalta tutulta että voiko se vaikka vähän opettaa jne.
Ensinnäki kannattaa hankkia hyvä skeba. Jos oot menny jonkun Harley Bentonin ostamaan ni sulle on enemmän hyötyä sen perseeseen tunkemisesta ku soittamisesta. Hyviä on Tokain 500 € lekat, Epiphonet, Schechter progeen ja metalliin ja Fenderiltä kaikki muu paitsi Squierit.
Ite nelisen vuotta soittanu, soinnut on vieläkin hakusessa peruskamaa lukuunottamatta mut tekniikka on hallussa.
Soitan pääasiassa esim. King Crimsonia, Toolia ja NINiä ja satunnaisesti sit jotain bluesia tai jatsii.
hth
Kannattaa kyllä ensin varmistua siitä, että haluaa varmasti jatkaa kitaransoittoa pidempäänkin ennen kuin sijoittaa jotain viittäsataa euroa kitaraan. Itselläni on käytettynä ostettu Harley Bentonin Les Paul-kopio ja kyllä sillä soittaa. Ei mitenkään erityisen nätisti eikä kyllä pysy kauaa vireessäkään mutta satasen siitä vain maksoin. Ja kun laittaa vahvistimen säädöt sopiviksi niin ei huono ääni haittaa kun säröä tulee tarpeeksi ;)
Mutta kalliimpi on tietysti parempi, se on totta, mutta omaksi iloksi soittelemiseen ja opetteluun käy halpakin. Ja tietysti pitää olla pokkaa jos aikoo soittaa huonolla kitaralla koska kaikki "kunnon kitaroilla" soittajat v*ttuilee siitäkin. Ei kitaralla niinkään ole väliä, vaan soittajalla. Sitten kun kehittyy paremmaksi tai heikkolaatuinen kitara ottaa lopputilin, voi ostaa sitten paremman, jos intoa vielä löytyy.
Mutta kannattaa ny ostaa perushyvä kitara jolla soittaaki. Kyllä sillä soundillakin on väliä. Ja ihan hyvän kitaran saa sillä 300e käytettynä ja jopa sillä 100e voi saada hyvän käytetyn. En suosittele missään nimessä alle 200 uutena maksaneita kitaroita koska ne ovat melkeinpä aina täyttä paskaa. Soittohalu voi myös tyssätä lyhyeen koska kitara on paha soittaa ja kuulostaa paskalta. Sama vahvistimen kanssa. Itse tuossa vuoden alussa ostin käytettynä 340e setin (kitara ja vahvarikombo) jonka hinta olisi ehkä n. 700e uutena. Ja ostakaa ihmiset käytettynä. Hyvin pidetyt ja laadukkaat soittimet ei mene miksikään ja saat halvemmalla käytettynä.
Hankala neuvoo ku ei tiiä millasta musaa haluisit soitella :D Jos haluut opetella nnii pääset alkuu menemällä ultimateguitar.comiin. Sielt näkee ohjeet melkei kaikkii tunnettuihi biiseihi jos englantia ymmärrät siel on ilmaisia harjotustunteja. Sit ku opit jonku riffin esim. enter sandmanin nii toista sitä nii pitkää että se menee silmät kiinni. Kannattaa pistää myös koneelta taustalle soimaan jotta pysyt rytmissä. Sit tee noita tommosia riffiharjotteluja muutaman kuukauden nnii opit vähä kitarasta. Sointuja on ehkä turha viä opetella koska ne unohtaa melkei heti ja niiden tiedolla ei alussa tee mitää koska niitä on hankala soveltaa. Itellä meni tollee ja nyt oon tehny kitaran 3/3 tutkinnon 3/3 teoriatutkinnon. Oon siis soittanu kohta 3 vuotta.