Lähden muuutamaksi viikoksi San Diegoon sukulaisille reissuun. Mielikuvitus on katkolla, joten tarviisin tuliaisvinkkejä. Mitä suomesta kannattaa ja on parasta viedä tuliaisena siskoni perheelle.
Ehdottomat mitä aion viedä: merkkareita laatikollisen ja pari ruislimppua.
vinkit jakoon:) kiitos
tuliaisia san diegooon
22
1587
Vastaukset
- Jeps
Niita ei saa taalta uudelta mantereelta mistaan ja niita on kaikilla suomalaisilla aina kova ikava! Terkuin, Kova Karjalanpiirakka ikavasta karsiva
Fazerin suklaa on kans aika kestosuosikki...- suomityttö
juu, karjalanpiirakat olivatkin hyvä idea ja suklaatakin täytyy ottaa mukaan myös muutama levy..
entäs kahvia?? saako sitä viedä... - Matkustelia
suomityttö kirjoitti:
juu, karjalanpiirakat olivatkin hyvä idea ja suklaatakin täytyy ottaa mukaan myös muutama levy..
entäs kahvia?? saako sitä viedä...Kahvi on kyllä ameriikan maassa niin hyvää että sitä tuskin kannattaa viedä. Kyllä se salmiakki ja salmiakkiviinakset on varmaan sitä ihanaa Suomi-tavaraa
- Mie
Matkustelia kirjoitti:
Kahvi on kyllä ameriikan maassa niin hyvää että sitä tuskin kannattaa viedä. Kyllä se salmiakki ja salmiakkiviinakset on varmaan sitä ihanaa Suomi-tavaraa
Kahvi Amerikassa ei todellakaan ole hyvää, tai pikemminkin se on erilaista kuin Suomessa. Jos yrittää keitellä kotimaisen vahvuista kahvia Amerikan pavuista, sopasta tulee kitkerää myrkkyä, jota ei juo kukaan. Amerikkalainen kahvi pitää keittää laimeana, ehkä noin puolet meidän vahvuudesta. Ihan hyvää se on, kunhan tottuu.
- hups!
Saakohan tuollaisia "tuoretarvikkeita", kuten leipää viedä tuonne toiselle mantereelle. Kannattaisi ottaa selvää. On meinaan vientisäännöt melko tiukkoja.
- matkustelija
Kyllä, kun pikkukoirat tulee haistelemaan lentokentällä matkalaukkujas niin ruisleivät otetaan pois. Itehän sitä riskit ottaa. Kyllä sinne joskus tiettävästi on onnistuttu jotain viemään. Hyvää on vakuumipakattu lohifile, jota ei koirat haista.
- Anne
matkustelija kirjoitti:
Kyllä, kun pikkukoirat tulee haistelemaan lentokentällä matkalaukkujas niin ruisleivät otetaan pois. Itehän sitä riskit ottaa. Kyllä sinne joskus tiettävästi on onnistuttu jotain viemään. Hyvää on vakuumipakattu lohifile, jota ei koirat haista.
Kävin viime kesänä Nykissä ystävääni katsomassa ja vein tuliaisiksi ruisleipää ihan tavallisessa pussissa, eikä kukaan sitä halunnut ottaa pois. Sitten minulta pyydettiin Turun Sinappia ja Lapin kullan olutta, joten vein molempia kun mennessä matkalaukku oli melko tyhjä ja kevyt.
- lacey
matkustelija kirjoitti:
Kyllä, kun pikkukoirat tulee haistelemaan lentokentällä matkalaukkujas niin ruisleivät otetaan pois. Itehän sitä riskit ottaa. Kyllä sinne joskus tiettävästi on onnistuttu jotain viemään. Hyvää on vakuumipakattu lohifile, jota ei koirat haista.
leipaa saa tuoda eika sita oteta pois, paitsi jos olet tehnyt voileipia joissa on lihaa.
tullissa kannattaa rehellisesti kertoa mita tuo mukanaan.
kaloja ei kannata tanne tuoda. kaupoista saa kylmasavustettua lohta, ja graavilohta voi tehda itse - jos osaa.
http://www.customs.ustreas.gov/xp/cgov/toolbox/questions/
- Saija
Me vietiin Fasun sinistä - oli suksee. Jenkki suklaa ei todellakaan ole maailman parasta. Maustettuja kahveja vietiin myös.
Iittalan lasia oli simppeli kuljettaa, matkalaukut kun olivat mennessä lähes tyhjät.
Ksylitol purukumi tekee myös kauppansa, sellaista ei sillä päin maailmaa ole saatavana - ainakaan minä en nähnyt missään.
Kuvakirjat Suomesta ja maisemakuvakalenterit on kivoja kanssa.
Pikkulahjoiksi hankin avaimenperiä ym tuliais tilpehööriä.
Suomalaisen kirjailijoitten kirjat toimii kans, sikäli kun on kyse ihmisistä jotka lukevat, esim Sihuhen saa käännettynä mutta on niitä muitakin.
Ruisleivän ja karjalanpiirakoitten kanssa otat riskin. Ne saatetaan ottaa pois ja siinä ne tuliaiset sitten menikin "parempiin suihin". - lacey
kannattaa tuoda suomalaisille sukulaisillesi. amerikkalaiset ystavani eivat kyllakaan milloinkaan erityisesti kehu kahviani joten heille on kai sama asia tarjoaako kaupan halpaa folgersia tai pauligia.
mina juon taalla vain suomalaista kahvia amerikkalaisen mieheni kanssa, vaikka joskus tulee ostettua paketti dunkin'donutsin kahvia kun tulee katko tilauksessa.
mina toin tana kesana sielta vain ruisleipaa ja kahvia.
aikakauslehdet ja uusin hesari ovat mukavia tuliaisia myos, samoin kirjat ja suomalainen musiikki.- Hiskias
Asun Kanadassa, mutta eiköhän ne lie maut ja halut samat rajan kummallakin puolella. Kahvia on täällä joka lähtöön ja se on yleensä hyvää.
Suosittelen Fazerin suklaata, suomalaisia kirjoja ja musiikkia. - lacey
Hiskias kirjoitti:
Asun Kanadassa, mutta eiköhän ne lie maut ja halut samat rajan kummallakin puolella. Kahvia on täällä joka lähtöön ja se on yleensä hyvää.
Suosittelen Fazerin suklaata, suomalaisia kirjoja ja musiikkia.terveiset sinne kanadaan! kylla se niin on Hiskias, etta suomalainen kahvi on hyvaa. niin ajattelee miehenikin, vaikka pitaa saksalaistakin kahvia hyvana. eron huomaa jo heti siina kun kahvipaketin avaa; amerikkalainen kahvi ei edes tuoksu hyvalta vaan on kitkeran ja palaneen hajuista.
- Hiskias
lacey kirjoitti:
terveiset sinne kanadaan! kylla se niin on Hiskias, etta suomalainen kahvi on hyvaa. niin ajattelee miehenikin, vaikka pitaa saksalaistakin kahvia hyvana. eron huomaa jo heti siina kun kahvipaketin avaa; amerikkalainen kahvi ei edes tuoksu hyvalta vaan on kitkeran ja palaneen hajuista.
Kahvilajeja on kaupoissa paljon. Paras kahvi on papuina. Pitää siis itse jauhaa. Oletko kokeillut esim. vaniljan makuista?
- lacey
Hiskias kirjoitti:
Kahvilajeja on kaupoissa paljon. Paras kahvi on papuina. Pitää siis itse jauhaa. Oletko kokeillut esim. vaniljan makuista?
niin niita on, ja kaikki toisiaan huonompia. olen kokeillut vaniljan makuista ja myos hasselpahkinan makuista kahvia. olen kokeillut orgaanisia kahveja ja trader joesin havaijilaista kahvia.
taalla ei osata paahtaa kahvia, siita se kiikastaa.
pauligin kahvi on taalla edullista jos sita vertaa dunkin'donuts, starbucks, tai green mountain -kahveihin. - Kahvi
lacey kirjoitti:
niin niita on, ja kaikki toisiaan huonompia. olen kokeillut vaniljan makuista ja myos hasselpahkinan makuista kahvia. olen kokeillut orgaanisia kahveja ja trader joesin havaijilaista kahvia.
taalla ei osata paahtaa kahvia, siita se kiikastaa.
pauligin kahvi on taalla edullista jos sita vertaa dunkin'donuts, starbucks, tai green mountain -kahveihin.No täällä (Suomessa) juodaan vain Starbucksin kahvia, itse tuodaan reissuilta kahvia papuina ja suomalaisen kahvin juonti on loppunut kokonaan.
- Hiskias
Kahvi kirjoitti:
No täällä (Suomessa) juodaan vain Starbucksin kahvia, itse tuodaan reissuilta kahvia papuina ja suomalaisen kahvin juonti on loppunut kokonaan.
Panenpahan suuni suppuun näistä kahviasioista.
- lacey
Hiskias kirjoitti:
Panenpahan suuni suppuun näistä kahviasioista.
ei tarvitse, mina olen vain tallainen toivoton tapaus.
suomessa kylla kelpaa melkein kaikki kahvimerkit;)
mikas siina muuten on etta suomessa maistuu kahvi viela paremmalta, vaikka valmistan sen taallakin hyvasta lahdevedesta.. - lacey
Kahvi kirjoitti:
No täällä (Suomessa) juodaan vain Starbucksin kahvia, itse tuodaan reissuilta kahvia papuina ja suomalaisen kahvin juonti on loppunut kokonaan.
mitenkas se sanonta meneekaan .. ruoho on aina vihreampaa aidan toisella puolella. niin se on varmaan kahvinkin suhteen, vaikka eivat vanhempani aikoinaan koskaan tottuneet pitamaan gevaliasta jota ruotsalaiset sukulaiset toivat tuliaisiksi.
meilla on taalla pari avattua pakettia starbucksin kahvia, toinen kofeiinitonta.. jai talonvahdilta kesalla. mieheni kaski heittamaan roskiin. - Rapakon takaa
Suomalainen kahvi on järkyttävän pahan makuista. Älkää hyvät ihmiset ainakaan minulle tuoko.
- Sade
- Suklaa
- Kahvi
- Terva shampoo
- Ruisleipa
- riisipuuro hiutaleita
- lakkahillo
- kanttarelli> olen viennyt kuivattuja
- salmiakki
- marimekon tuotteita
jne ... - Kalpeanaama
Jos haluat tullimiehiä naurattaa niin yritä viedä tuliaisiksi Mämmiä.
- CTB
Jos ei oo kyse mistään liikelahjasta (eli viet suht tutuille tyypeille, eikä lahjaa voi ymmärtää vahingossa väärin) ni mulla on saanu TODELLA HYVÄN vastaanoton Fiskarsin sakset. Tarpeelliset, käytännölliset ja hyvät suomalaiset sakset. Ite ostin monet, kun kävin Fiskarsin tehtailla ni sain ne sellaseen kauniiseen tehtaan paperipussiin, missä on sen vanhan tehdasmaiseman kuva. Salmiakkia VIHAAVAT kaikki, ketä jenkeistä tunnen. =( Ne ei ymmärrä sitte kai hyvän päälle.. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658