Voi hyvä Jumala sitä surkeutta, minkä olen saanut nähdä!
Tavallinen kansanmieshän ei varsinkaan maaseudulla tiedä kristinopista yhtään mitään, ja valitettavasti myös monet papit ovat jokseenkin taitamattomia ja kyvyttömiä opettamaan.
Tavallinen kansanmieshän ei varsinkaan maaseudulla tiedä kristinopista yhtään mitään, ja valitettavasti myös monet papit ovat jokseenkin taitamattomia ja kyvyttömiä opettamaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Martti Luther julkaisi Vähä Katekismuksen (saksaksi Enchiridion. Der kleine Catechismus) vuonna 1529 kristinopin opettamisen apuvälineeksi. Reformaation edetessä Saksin vaaliruhtinaskunnassa aloitettiin vuonna 1526 tarkastukset uskonpuhdistuksen mukaisen opetusten ja uudistusten juurruttamiseksi seurakuntiin.
Lutherin kokemukset tarkastusmatkoilta heijastuvat Vähän Katekismuksen esipuheessa: "Voi hyvä Jumala sitä surkeutta, minkä olen saanut nähdä! Tavallinen kansanmieshän ei varsinkaan maaseudulla tiedä kristinopista yhtään mitään, ja valitettavasti myös monet papit ovat jokseenkin taitamattomia ja kyvyttömiä opettamaan."
Katekismus tarkoitti vanha kirkon aikana suullisesti annettavan kasteopetuksen sisältöä.
Jo varhain kasteopetuksen ytimen muodostivat kymmenen käskyä, uskontunnustus, Isä meidän -rukous sekä sakramenttien selitykset.
Lisäksi Luther sijoitti Vähän Katekismuksen loppuun ohjeet päivittäisistä aamu-, ruoka- ja iltarukouksista sekä huoneen taulun, joka sisältää eri palvelustehtävissä toimiville soveltuvia Uuden testamentin kehotuksia.
Suomen ev.lut. kirkko Tunnustuskirjat
http://www.evl.fi/tunnustuskirjat/vahakatekismus.html
Vähä Katekismus on siis KASTEOPETUSTA
Jeesushan sanoi "tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni kastamalla ja opettamalla"
Tästä on kyse, kasteopetuksesta.
Kastetulle lapselle opetetaan, misä on ollut kysymys ja johdatetaan kristillisen uskon keskeisten asioiden tuntemiseen.
Aikuisten kohdalla käydään ensin kastekoulu, jota katekumeenit johtavat, ja sitten annetaan kristillinen kaste kun nähdään, että opetus on mennyt perille.
Uskoa ei kenenkään kohdalla edes yritetä mitata, vaan kukin tunnustaa että näin tahtoo uskoa, Jumala siihen auttakoon.
Kastamalla ei kenestäkää tule mitään muuta kuin märkiä silloin kun sitä väärin käytetään, eli pikkuvauvojen ja kääntymättömien kohdalla.
Jeesus kutsui seuraajat itselleen ihan muulla tavalla kuinkastamalla, ja opetuslapseuskin oli ihan jotainmuuta kuinkasteopetusta.
mutta lutteria tietenkin voi seurata seuraamalla hänen harhojaan.
NYT ollaan jo 2000 luvulla oletko sumeri sitä huomannut !
lukutaito on kaikilla ainakin tässä maassa jätä jo nuo kirkkolatinat sinne museoon ja usko evankeliumi sinäkin.
NYT ollaan jo 2000 luvulla oletko sumeri sitä huomannut !
Ellei sinun kaltaisasi kristinuskoa vääristelevitä mölleistä huomaisi lopun aikaa, niin sitten olisi ihme.
Ohhoh! Nuoko ovat niitä Hengellä täyttyneitä "saisjoalkaauskoa"?
"sumeri", näissä kaste jutuissa on eri axentti , kun siinä muuan eri kirjasessa
Saisinpa sinut vakuutettua , että se on koijjareiden tekoa ..
Katsotaan nyt , toivon että asia selviää..