Kertokaa mitä tutkitaan siinä lääkärin tarkastuksessa mikä pitää olla ennen kutsuntoja mitä kaikkea tehdään. Haluan tietää etukäteen kuin tiistaina tutkimus
kutsunta terveystarkastus
4
1620
Vastaukset
- iheardtherumors
Kiveksiesi väliin laitetaan pakastimessa jäädytetty lusikka. Jos kiveksesi tämän jälkeen vetäytyvät ylöspäin, on kaikki kunnossa. Jos taas kivekset jäävät paikalleen tai laskeutuvat entisestään, et ole normaali ja saat luultavasti hullun paperit.
- magister adiuvo
-pituus/paino
-ryhti / yleinen olemus
-Kuunnellaan keuhkot&sydän
-näkö (mukaanlukien värinäkö)
-keskustellaan yleisesti terveydentilasta ja allergioista yms
-Kivesten laskeutuminen testataan lusikkatestin avulla (ns. testis cocleārium). Toisin kuin edellä on sanottu, mitään hullun papereita ei kirjoiteta. Lähinnä kyse on siitä, että lääkäri tarkistaa, että ne toimivat normaalisti.
-mahdollisesti muitakin tarpeellisia testejä. - kutsunnat edessä
Eihän tarkastuksessa tarvitse etukäteen käydä. Lääkäri on paikalla myös kutsunta tilaisuudessa. Kuntani terveyskeskuksessa ei ole lääkäreitä paikalla ollut moneen kuukauteen.
- rfgbthnjjk
joopa joo... minulle ei kyllä tehty kivestestiä mutta minulle annettiin C-paperit omien asioiden vuoksi... ensin kävin terkkarilla joka mittasi pituuden, painon, verenpaineen ja sitten kyseli elämäntavoista, ruokavaliosta yms.. sen jälkeen menin lääkärille joka kuunteli keuhkot sekä sydämen. lekuri oli tosi reilu ja ymmärtäväinen eikä ollut pakottamassa mihinkään... ei kannata sitä jännittää. kyllä ne lääkärit kuuntelee jos on ongelmia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422111- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461282Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50992- 41816
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637