Kysymys koskee paikallis- ja pitkän matkan liikennettä. Jos haluan ostaa matkan johonkin junaan tai linja-autoon Suomessa, miten se tilataan, vai tarviiko ollenkaan etukäteen tilata?
Olen ihan pihalla suomalaisesta yhteiskunnasta ja miten se toimii.
Pystyykö matkan maksamaan paikan päällä vai pitääkö se maksaa etukäteen?
Meilläpäin ei voi ostaa lippua kuljettavasta autosta.
Käykö maksaaruotsalaisen pankin visakortilla ja tuleeko se kalliiksi?
Olen ihan pihalla suomalaisesta yhteiskunnasta ja miten se toimii.
Pystyykö matkan maksamaan paikan päällä vai pitääkö se maksaa etukäteen?
Meilläpäin ei voi ostaa lippua kuljettavasta autosta.
Käykö maksaaruotsalaisen pankin visakortilla ja tuleeko se kalliiksi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kyllähän sä netiltä löydät linja auto ja juna kontaktit. sieltä löytyy varmaan myös yhteistiedot. monta vuotta sitten kun itse menin bussilla turun satamasta tampereelle, silloin ei tarvinnut tilata etukäteen. en tiedä miten on nykyisin.
Mä ainakin ostaisin netiltä Ruotsissa ennen suomeenlähtöä. Näin tein junalipujen kanssa talvella. VR n sivusto oli erittäin käyttäjäystävällinen. Kortilla voi maksaa jne.
Matkalipun ostamiseen tarvitset matkustusluvan Liikennevirastosta.
Ulkomailla asuvan matkustuslupaan Suomessa tarvitset selvityksen matkustamisen tarkoituksesta, matkakohteesta ja mahdollisesta majoituksesta. Liitteenä pitää olla rikosrekisteriote ja selvitys säännöllisistä tuloista viimeisen kolmen kuukauden ajalta sekä todistus riittävän rahasumman tallettamisesta matkustamisen ajaksi suomalaiseen rahalaitokseen. Sinulla pitää olla myös voimassa oleva matkavakuutus. Tarvitset myös neljö kuvaa. Yksi kasvoista, yksi kokovartalokuva, yksi sivukuva ja yksi kuva takaa.
Myönteisen matkustuluvan saatua sinulle annetaan numerosarja, jolla olet oikeutettu ostamaan netistä kuljetusyritysten sivuilta matkalipun. Saat myös paperisen todistuksen, jolla voit ostaa lipun tiskiltä. Usein lupaa ei kysytä, koska ihmisillä oletetaan sellainen olevan, mutta jos poliisi tai lipuntarkastaja huomaa puutteelliset matkustusasiakirjat on seurauksena ehdoton vankeusrangaistus, jonka voi suorittaa uudelleen koulutusleirillä Pohjois-Suomessa.
Maksaessa ulkomaalaisella maksukortilla Suomen valtio ottaa 10 euron maksuveron laskua kohden plus 0,5 prosenttia bruttosummasta. Firmoilla on myös omat käsittelykulut.
http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f
:):):) siis tyhmään kysymykseenkö vielä tyhmepi vastaus? Sinusta voisi tulla hyvä kirjailija kun mielikuvitus on noin lennokasta.
Hah, hah
Eikä oo mikään tyhmä vastaus. Millä kuvittelet Joulupukin tuottavan lahjansa edullisesti? Korvatunturin vankileirillä raataa tuhansia uudelleenkoulutettavia, joilta puuttui asianmukainen matkustuslupa. Se on ollut suurimpia tunnettuja salaisuuksia Suomessa, jonka kaikki tietää, mutta kaikki vaikenee.
Ei tarvitse etukäteen ostaa, voi maksaa kuskille visalla tai pankkikortilla. Ei kuitenkaan pelkällä electronilla. Bussit harvemmin suomessa on aivan täynnä, koska matkustaminen on kallista.
Www.matkahuolto.fi sivulta voi kyllä joihinkin vuoroihin halutessaan ostaa lipun etukäteen ja joissain vuoroissa ennakkolipusta saa pienen alennuksen.
Tarkista omalta pankiltasi, meneekö ulkomailla maksamisesta kuluja.
Joillain väleillä halpoja matkoja tarjoaa www.onnibus.fi
Niiden matkat löytyy tuolta sivuilta, niitä ei matkahuollon sivuilla ole. Hyvää matkaa!
Kiitos hienoista vastauksista!