Vaiko annetaan olla?
Katkaistaanko kukintavarret
7
1404
Vastaukset
- mummeli
Kukinnan päätyttyä ei kannata kukkavarsia katkaista. Varsiin alkaa kasvaa keikkiä eli uusia alkuja ja joskus uusia kukkavarsia.
- Kukinnan päätyttyä?
Kiitos! Onneksi en ollu hätänen. Knnattaako vaihtaa tai lisätä kaarnaa jne.?
- mummeli
Itselläni on ollut orkideat pian kolme vuotta. Kukkakauppiaan antamilla hoito-ohjeilla olen hoitanut. Ovat olleet samassa ruukussa kuin ostettaessa en ole lisännyt kaarnaa tai muutakaan. Kukkivat ja kasvavat hyvin. En ole lannoittanut kertaakaan kastellut vain kerran viikossa. Juuret ovat vihreät ja voivat hyvin.
- kanankakkuli
Älä ihmeessä katkaise mikäli kasvi ei itse ensin kuoleta niitä! Mulla orkidea tekee aina vanhoihin varsiin seuraavan kukinnan yhteydessä uusia kukkia samalla kun pukkaa sekaan uuden kukkavarren.
- AnelmaS
Jos ei silmu ala pian pullistua kukkavarressa, olen kukkavanan katkaissut. Olen tehnyt myös siten, että viillän terävällä veitsellä silmun yläpuolelle poikkipäin viillon, joka katkaisee nesteen nousun ylöspäin. Se tehoaa aika hyvin silmuun, jos siitä alkaa jotakin uutta työntyä. Ellei näin tapahdu, leikkaan kukkavarren pois ja kas, pian alkaa työntyä joko juurta tai uutta lehteä. Kasvi alkaa uutta elämää, joskus jopa uuden kukkavanan.
Sain taas kaksi uutta orgideaa lahjaksi, joten nyt niitä on kuusi. Yksi on erilainen, jolle etsin ohjeitä täältä netistä. - Papukaijamerkki
Hei ja kiitos monista neuvoista.
Sain keväällä orkidean, jossa kolmessa varressa paljon kukkia. Nyt alkavat kukat kuihtua.
Miten selviän talven, pimeän, viileän ja kuivan sisäilman kevääseen kukkani kera?
Olen kuunnellut kesän ajan vierailijoiden orkidean kasvatuksen neuvoja - pääni pyörälle.
Siksi kysynkin, jos mahdollista nasevan selkeät neuvot:
- talven yli
- kevääseen ja
- tulevaa kesää varten. - kahvikannu tyhjäksi
Anna olla pari kuukautta pelkällä kastelulla.
Jos sen jälkeen mahdollista, niin käytä kukkavaloa, niin että valoa on lähes puoli vuorokautta. Lisää kasteluun kahvia tai kaupasta saatavaa orkidealannoitetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2754699Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442877Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k342871Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771816Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061664Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601429
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151190