Otsikon mukainen ruokapöytä hakusessa ,nykyinen pilattu petsillä ja lakalla .
Sunmariin 770 c vm1991 ruokapöytä
Sunmar 770 c
91861
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Valmiina tuollaista tuskin enää on, mutta vie se nykyinen pöytä / mitat puuverstalle niin tekevät.
Kiitos tämä on yksi hyvä idea.
Sunmar boatsilla sanoivat että aikanaan herran nimeltä kim åkerlundin isä pietarsaaressa tehnyt pöydät,pitää yrittää tavottaa ja pyytää kaavat tai jos on jääny nurkkiin pöytä.
Noita pöytiä on tehnyt ainakin muutama eri puusepänverstas, jotka tekivät muutkin sisustuksen puuosapaketit. Ei kannata ihan hirveästi vaivaa nähdä etsimällä "alkuperäistä" pöytää, siitä vanhan mallista ja omilla parannusehdotuksilla puusepänverstaaseen, saat nopeammin, halvemmalla ja itsellesi sopivamman pöydän. Mikäli et sellaista halua tai voi itse tehdä.
Juu kuulostaa järkevältä
MItä olet muuten pitänyt Sunmar 770? Onko sismoottorilla vai vetolaitteella.
-90 luvun alussa pari kesää tuollaisilla tuli liikuttua, kesä kummallakin versiolla.
Olivat kolmihenkiselle perhelle todella mukavia laitteita, sisämoottorisesta kyllä pidin enemmän :)
Mulla volvon 150 hv sisädiesel ja akseliveto .hyvältä tuntuu jo 4 kesä lähtee.eikö vetolaitteella ollut kettärempi,taloudellisempi ja hiljaisempi.itsetykkään akselin yksinkertaisuudesta.
Sisämoottorinen oli 170 hv;n Yanmarilla varustettu, sisäperä oli 130 hv;n volvo duopropilla. Huippunopeudet suurinpiirtein samat, sisämoottorilla mukava matkavauhti n. 17 kn. ja sisäperällä n. 19 kn. Kulutus l / h meni aika tasan. Äänitaso sisämoottorissa oli mukavampi, pehmeämpi, kun Volvon "koliseva" terävä ääni alkoi pidemmän ajorupeaman jälkeen "ärsyttää". Äänieristysta parantamalla päästiin tasapeliin siinäkin.
Kääntösäde oli sisäperässä eteenpäin ajettaessa pienempi, mutta sisämoottorinen kulkee helpommin suoraan.
Laituriin ajaessa sisämoottorinen on vailla vertaa, osuu juuri siihen mihin haluaa, ja todella hiljaisella vauhdilla. Sisäperässä keula huitelee :)
Siitä "pikku Sunmar" on erikoinen sisämoottorisena, että tottelee ohjausta peruuttaessa molempiin suuntiin paljon täsmällisemmin kuin sisperämoottorinen. Oma valintani olisi siis ehdottomasti sisämoottorinen ;)
Yhteenvetona voisi todeta, aika mahtava laite oli aikanaan, ja edelleen pitävät hyvin pintansa.
Juu mukava vene ,kova vastatuuli ikävin ajaa .ajokäytös rauhallinen.puoliliukuvaksi ajettava kumminkin alle 7 tai yli 14 solmuu muuten kyntää.