On ollut palstalla juttua paperittomine koirien/sekarotuisten hinnoista.
10 euroahan on kennelliiton suositushinta.
Sekarotuisen/paperittoman myyminen niin, että jää voitolle on jokseenkin epäinhimillistä bisnestä. Koiralla tehdään rahaa, sen kuvan siitä saa.
Kertokaapas, te jotka olette sekarotuisen ostaneet, paljonko maksoit koirastasi ja mitä kuluja hintaan kuului? Näin selviää hyvin että kuinka paljon koiran hinnassa on "ilmaa" (juuri sitä mitä puhtaidenkin hinnassa on mutta se onkin hiukan järkevämpää, kasvattaja tekee huomattavasti suuremman työn kun sekarotukasvataja).
Mistä sekarotuisenne hinta koostuu?
13
690
Vastaukset
- Dober
Aika rahastusta se sekarotu/paperiton "rotukoira"-bisnes on. Itselläni on sekarotuinen pentu mistä maksoin 65 euroa. Hinta koostuu madotuksesta, rabiesrokotuksesta, eläinlääkärintodistuksesta ja kuljetusboxista. Pentu tuotiin ulkomailta suomeen. tähän summaan ei emon omistaja halunnut lisätä pentuun menneita ruokakuluja. Tärkeämpi oli hyvä koti Suomesta.
- Riva
kaipaan sitä linkkiä missä lukee mikä on kennelliiton kanta seropeihin ja hintaan.
- Issukka
Riva kirjoitti:
kaipaan sitä linkkiä missä lukee mikä on kennelliiton kanta seropeihin ja hintaan.
että kennelliiton ideana on pelkästään rotukoirat, näin olen ainakin aina muutaman kymmenen vuoden aikana ajatellut, joten en liioin ymmärrä miten em. liitto olisi missään tekemisissä seropien kanssa, vaikka toisaalta kaiketi pitäisikin olla...?
- Dober
Issukka kirjoitti:
että kennelliiton ideana on pelkästään rotukoirat, näin olen ainakin aina muutaman kymmenen vuoden aikana ajatellut, joten en liioin ymmärrä miten em. liitto olisi missään tekemisissä seropien kanssa, vaikka toisaalta kaiketi pitäisikin olla...?
Kennelliitto yrittää rajoittaa näitä sekarotuisten tehtailijoita. Pitäähän kennelliitto seropeille x-rekisteriä. Riva, miksi et etsi linkkiä kennelliiton sivuille?
- Riva
Dober kirjoitti:
Kennelliitto yrittää rajoittaa näitä sekarotuisten tehtailijoita. Pitäähän kennelliitto seropeille x-rekisteriä. Riva, miksi et etsi linkkiä kennelliiton sivuille?
etsinyt,mut en ole löytänyt, no se ei todista etteikö sitä ole.
Mut ihmettelen että liitto ottaa kantaa hintaan.
Jossain linkkimetsässä oli kennelliiton info seropeja ja paperittomia koiria vastaan.
ps,mulla ei ole omaa sähköpostia,joten en voi kirjoitella,sorry.
- Sakemanni
olet tuon 10 euroa keksinyt?
- mie.
Taitaa puuttua yksi nolla tuosta. Eli kennelliiton kantahan on, että paperiton/sekarotuinen on 100e. Eli ei suinkaan 10e.
- Sleepyhollow
Muita viestejä lukematta vastaan kysymykseesi.
Meillä on reilu vuoden ikäinen sekarotuinen, tuli meille hieman alle vuoden ikäisenä, kulkukoira Virosta. Maksoimme siitä 150e. Tämä sisälsi rokotukset, madotuksen eläinlääkäritarkastuksen ( yksinkertaisen sellaisen ), laivamaksun ( 10e ) ja loput meni sitten sille ihmiselle, joka oli edelliset kuukaudet Gassua hoitanut, eli hieman vaivanpalkkaa kun piti pojasta huolta.
Jos jonkun yhdistyksen kautta ottaa Virosta koiran suoraan tarhalta, hinnaksi tulee joku 65-75e, jos oikein muistan. Eli kotihoitopalkkiota maksoimme suurimman osan. - nensku
..maksoi muistaakseni tasan 100e.
Kulut oli vain ruuasta.
Ei kai kympillä nyt ihan koiranpennun ruoka ym. kuluja hoida. - mira
maksoimme 500mk.se on kultaisen noutajan ja labbiksen risteytys.hinta tuli rokotuksista ja muista lääkärikuluista.enemmänkin olisin maksanut herrastamme!on se niin ihana!
- Pinja
Ostin koiran koiratarhalta, jonne edelliset omistajat olivat sen vieneet. Koira oli ollut tarhalla vain muutaman päivän, joten tuossa hinnassa oli paljon ilmaa, hitto vie, se tarhahan teki voittoa tällä yksilöllä!! ;)
No, totuuden nimessä pitänee kertoa, että hinta olisi ollut sama vaikka koira olisi jo pidempään kuluttanut tarhalla ruokaa ja hoitajien työtunteja. ;)
Hintaan kuului koira, panta, fleksi ja pari koiran vanhaa lelua. Koko pienen omaisuutensa kanssa koira oli kiertoon laitettu.- HeliM
Eikös ole hienoa että voi auttaa koiratarhaa näin rahallisesti kuitenkin? Se on todella ymmärrettävää että koiratarhat jäävät "voitolle" koska siellä on myös pitkäaikaistapauksia jotka sitten sitä rahaa vievätkin. Ostitko koirasi suomesta vai virosta?
- Pinja
HeliM kirjoitti:
Eikös ole hienoa että voi auttaa koiratarhaa näin rahallisesti kuitenkin? Se on todella ymmärrettävää että koiratarhat jäävät "voitolle" koska siellä on myös pitkäaikaistapauksia jotka sitten sitä rahaa vievätkin. Ostitko koirasi suomesta vai virosta?
Tokihan rahat menevät hyvään tarkoitukseen, tarkoitinkin ihan vaan heitoksi tuon, että "tekivät voittoa koirallani"... ;) eihän noista tarhakoirien myymisestä oikeasti voittoa tarhoille jää.
Kun katsotaan kokonaisuutta - Montakohan koiraa keskivertotarhalta myydään viikossa? Ehkä yksi, kaksi? Ja näistä saadut tulot (n.85-100€ per kuono) tuskin riittävät koko lauman ruokkimiseen, hoitoon, lääkintään ja tilojen vuokraan.
Minun koira on kotimaiselta koiratarhalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1952757Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83042693Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy472361Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1591424Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171132Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään481106- 57822
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j12803- 19719
- 55712