(keuhko)veritulppa-alttiuden verikoe

keuhko-ongelmia

Onko joku käynyt testaamassa verikokeella onko perinnöllisenä alttius veritulpalle / kantaako geeniä? Eli ei siis se mittaus jossa tulppatilanne on jo päällä, vaan se jolla selvitetään riskitekijöitä tulpalle. Paljonkohan kyseinen labra maksaa julkisella / yksityisellä? Saako julkisella edes testattua?

Tahtoisin kovasti käydä mutta en oikein tiedä saako julkisella tehtyä jos haluaa vain ''huvikseen'' tietää. Viikoittain terveysasemille kuulema saapuu kovin nuoriakin joilla keuhkoveritulppa, kun on ollut tietämättä perinnöllinen alttius ja on syönyt hormonallista ehkäisyä kaupan päälle. Olisi mukava kuulla, jos joku asiasta tietää! Nyttenkin hengenahdistusta ollut päällä jo 4pv ajan, mutta pistän astman piikkiin.

6

1038

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyjä

      ruokavaliosta

    • e x embolikkko

      tietääkseni perintötekijät testataan silloin kun tulppa keuhkossa todettu . testi pitää ottaa ennen kun lääkitys aloitetaan tai 1kk lopetettua.
      tässäkin tiedon puutetta eripaikoissa. julkisella ei maksa mitään ,sama kun muut labrat. yksityisellä muistaakseni n. 800e .
      jos suvussa on jollain tukos ja testi näyttää perintötekijöille alttiutta ,silloin testataan kaikki lähisukulaiset, tai siis pitäisi
      näin tehdä,mutta kaikkialla sekään ei toimi.
      älä liikaa hermoile, jos epäilet tällähetkellä tukosta sen voi mitata dimeeri eli fidd-kokeella, eikä varmaan maksa yksityiselläkään paljon.
      tosin ei satavarma koe sulkemaan tukosta pois ,mutta jos se on tuore ,niin silloin se sulkee mahdollisuuden pois.
      onko sinulla riskitekijöitä jotka altistavat , esim. tupakka, e-pillerit, lentomatka, pitkät istumiset,ym.

      • embolikkoko

        " ennen kun lääkitys aloitetaan tai 1kk lopetettua "

        ns.SPR:n paketti on geneettinen testi, joten lääkitys ei vaikuta.

        Ja testin osoittaessa suurempaa todennäköisyyttä, alatko syömään lääkettä loppuikäsi verikokeineen ?


    • hklkölk

      FV- Leiden geenivirhe, apc resistenssi.
      8 kertainen riski saada veritulppa.
      verinäyte tutkitaan Helsingissä SPR:llä.

    • jebuliss

      Ystävältäni 20v. tutkittiin, koska hänen siskonsa sai tulpan 17-vuotiaana ja molemmilla todetttiin tämä geenivirhe. Julkisella puolella lääkärit halusivat tutkia.

    • löhjäläinen

      Lohjan sairaalassa on mieslääkäri, joka tutkii tätä perinnöllisyyttä geenitutkimuksin. Soitapa sinne ja kysele tarkemmin, jos asut lähistöllä.
      Mutta älä joudu sinne akuuttina potilaana, sillä harva siitä laitoksesta kävelee terveenä ulos. Ainakin miehet viedään mieluiten ruumishuoneen kautta hautausmaalle. Lohja on puoliruotsalainen demarifeministinen ja miesvihainen pölhölä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1100
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      104
      1075
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      67
      512
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      483
    5. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      8
      446
    6. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    7. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      13
      440
    8. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      42
      422
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      396
    10. Kysymys palstalaisille: kuinka moni nainen sietää miehen "pakkomielteistä" sekaantumista elämäänsä?

      Siedättekö tai sietääkö teidän naisenne miehen "pakkomielteistä" sekaantumista naisen harrastuksiin, ulkonäköön, työhön
      Sinkut
      83
      391
    Aihe