tai lunastusoikeus osakkailla. Onko tämä käytännössä sama asia.
Jos ei, niin ottaako isännöitsijä lainaa taloyhtiön nimissä esm. 500 000 euroa ja lunastaa asunnon taloyhtiölle. Laittaako taloyhtiö asunnon vuokralle, tai uudelleen myyntiin.
Hesassa oli myytävänä asuntoyhtiöstä asunto missä yhtiöllä oli omistuksessa 24 asuntoa kyseisestä kiinteistöstä. Haluaako joku ostaa omistusasunnon "vuokra" talosta. Jos moni asunnoista ovat todennäköisesti vuokrattuja. Talo oli vastikkeeton omistusasujien asunnoissa..
Lunastusoikeus yhtiöllä
3
312
Vastaukset
- porsas.......
Julkisuudessa oli tapaus jossa Mummo halusi myydä asuntonsa huomattavasti markkinahintaa halvemmalla sukulaistytölle. Talossa oli osakkailla lunastuspykälä. Yksi talon osakas osti lunastuspykälällä asunnon itsellensä.
Aina kannattaa myydä markkinahintaan tai pikkasen yli, myös sukulaisille ja sopia maksualennus myöhemmin sukulaisen hyväksi, jos taloyhtiössä on lunastuspykälä. Varmaan muitakin porsaanreikiä on! - epäselvää kauppaa...
Jos talon asukas (osakeomistaja) ostaa talossa myynnissä olevan asunnon, niin voiko toinen talossa asuva osakas lunastaa sen lunastuspykälällä?
Voiko lunastuspykälään vedoten joku ostaa asunnon, mutta peruu kaupat tai vaati hinnanalennusta asunnon kuntoon vedoten?- asdöltri88
Jos saman talon osakas ostaa tai lunastaa asunnon, ei toinen saman talon osakas enää voi lunastaa tältä. Eli isännöitsijä tiedottaa jokaiselle osakkaalle lunastuksen alaisesta kaupasta ja silloin on iskettävä. Jos useampi saman talon osakas haluaa lunastaa, niin silloin hallituksen "mukavana" tehtävänä on suorittaa arvonta, mihin kannattaa pyytää kaikki lunastuksesta halukkaat.
Kauppoja ei voi perua vain siitä syystä, ettei haluakaan. Samoin hinnan alennusta on turha toivoa. Lunastusaikana ei yleensä ole mahdollisuutta käydä ao. asunnossa, eli pitää ostaa sika säkissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882