Lunastusoikeus yhtiöllä

vuokraomistustalo...

tai lunastusoikeus osakkailla. Onko tämä käytännössä sama asia.

Jos ei, niin ottaako isännöitsijä lainaa taloyhtiön nimissä esm. 500 000 euroa ja lunastaa asunnon taloyhtiölle. Laittaako taloyhtiö asunnon vuokralle, tai uudelleen myyntiin.

Hesassa oli myytävänä asuntoyhtiöstä asunto missä yhtiöllä oli omistuksessa 24 asuntoa kyseisestä kiinteistöstä. Haluaako joku ostaa omistusasunnon "vuokra" talosta. Jos moni asunnoista ovat todennäköisesti vuokrattuja. Talo oli vastikkeeton omistusasujien asunnoissa..

3

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porsas.......

      Julkisuudessa oli tapaus jossa Mummo halusi myydä asuntonsa huomattavasti markkinahintaa halvemmalla sukulaistytölle. Talossa oli osakkailla lunastuspykälä. Yksi talon osakas osti lunastuspykälällä asunnon itsellensä.

      Aina kannattaa myydä markkinahintaan tai pikkasen yli, myös sukulaisille ja sopia maksualennus myöhemmin sukulaisen hyväksi, jos taloyhtiössä on lunastuspykälä. Varmaan muitakin porsaanreikiä on!

    • epäselvää kauppaa...

      Jos talon asukas (osakeomistaja) ostaa talossa myynnissä olevan asunnon, niin voiko toinen talossa asuva osakas lunastaa sen lunastuspykälällä?

      Voiko lunastuspykälään vedoten joku ostaa asunnon, mutta peruu kaupat tai vaati hinnanalennusta asunnon kuntoon vedoten?

      • asdöltri88

        Jos saman talon osakas ostaa tai lunastaa asunnon, ei toinen saman talon osakas enää voi lunastaa tältä. Eli isännöitsijä tiedottaa jokaiselle osakkaalle lunastuksen alaisesta kaupasta ja silloin on iskettävä. Jos useampi saman talon osakas haluaa lunastaa, niin silloin hallituksen "mukavana" tehtävänä on suorittaa arvonta, mihin kannattaa pyytää kaikki lunastuksesta halukkaat.

        Kauppoja ei voi perua vain siitä syystä, ettei haluakaan. Samoin hinnan alennusta on turha toivoa. Lunastusaikana ei yleensä ole mahdollisuutta käydä ao. asunnossa, eli pitää ostaa sika säkissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      150
      10909
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5210
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2423
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2113
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1681
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1524
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1221
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      882
    Aihe