Pitääkö lasikuituveneelle, jossa teräsköli, aina käyttää 2-komponenttista primeria? Onko ainoastaan sellainen maali hyvä suojaamaan lasikuitua ja teräsköliä? Löytyisikö 1-komponenttista primeria, joka tarttuu hyvin epäpuhtaaseenkin pintaan sekä omaa erittäin hyvät kosteudensulku-ominaisuudet? Maalin pitäisi kestää vuosia rungossa.
Haluaisin löytää erinomaisen luonnonvalkean primer-maalin, jolla on helppo maalata, eikä siihen tarvitse sekoittaa kovetetta.
Haluaisin löytää erinomaisen luonnonvalkean primer-maalin, jolla on helppo maalata, eikä siihen tarvitse sekoittaa kovetetta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Yksiselitteinen vastaus: ei.
- Älä edes yritä maalata epäpuhtaaseen pintaan jos haluat että kestää vuosia
- Lasikuituun 2-komponenttia, samoin suosittelen köliin, vaikka siihen periaattessa voisi 1-komponentinkin heittää. Hintaero ei ole kuitenkaan suuren suuri, kun kölin pinta-ala on kohtuullisen pieni osa kokonaisuutta, paitsi tietty pitkäkölisissä veneissä.
- Jos haluat että se oikeasti kestää etkä oo parin vuoden päästä taas uusimassa koko hoitoa, niin poista vanhat kunnolla, tasoita epoksilla, sen jälkeen yksi ohennettu kerros ja muutama kerros ohentamattomana vielä päälle. Ei halpaa, mutta halvempaa kuin tehdä parin vuoden päästä uudestaan.
- 2-komponentti levittyy hyvin, ainakin hempelin yacht primer
- Primerin värillä ei pitäisi olla väliä, kun siihen kuitenkin maalataan vielä ainakin yksi kerros päälle.
Paitsi että hempelin yacht primer on yksikompponenttitavaraa. Se yleensä käytetty hempelin 2-komp primeri on nimeltään light primer.
Niinpä juuri, meni nimet sekaisin.
Vastaavaa liuotepohjaista epoksipinnoitetta löytyy myös esim Tikkurilan ja Teknoksen teollisuusmaalivalikoimasta.
paskaseen pohjaan ei saa pysyvää maalipintaa .hiomapaperia käyttämällä taas saa tai soodapuhallus antaa hyvän tartuntapinnan