Usein puhutaan kuinka naisille löytyy seuraa, oli sitten IRL tai deittimaailma oli ulkonäkö mikä tahansa. Toki, omat kokemukset ovat tähän mennessä menneet niin, että miehet kyllä kiinnostuvat ulkonäön perusteella ja ottavat kontaktia, joskus jopa tapaillaan jonkin aikaa. Mutta kas, koska olen ujo ei se koskaan etene mihinkään. Oma ujouteni ei ole sitä klassista "ihihii, olen niiiin ihastuttava ujo nainen ja vähän tässä takeltelen ja punastelen", vaan sitä että olen seurassa normaalia hiljaisempi, vaikutan epäkiinnostuneelta ja kylmältä. Tästä luonnollisesti seuraa se että olen oma itseni oikeasti jonkun seurassa vasta runsaan yhdessäolon jälkeen, ja tähän mennessä kukaan mies ei ole sitä aikaa jaksanut kanssani kestää. Useimmat menettävät kiinnostuksensa myös kun tajuavat miten vähän kavereita tai menoja minulla on.
On jotenkin mieltä alentavaa kun huomaa kaupungillakin kuinka saa katseita kivannäköisiltä miehiltä vaan tietääkseen ettei niidenkään kanssa tulisi mitään juttua kiitos tämän ongelman....
Että tässä teille yhden naisen avautuminen :(
Ei se ujo nainenkaan välttämättä saa seurustelukumppania...
8
505
Vastaukset
- roserthalB
Missä miehet ottavat sinuun kontaktia? Yleensäkin kontaktia ottavat miehet ovat sosiaalisia, itsevarmoja ja puheliaita ja tuo menojen ja kaverien puutteesta kiinnostuksen kadottaminen viittaa juuri heihin. Varmaan harvempi heistä etsii ujoa kumppania ja monet ehkä haluavat vain päästä harrastamaan seksiä hyvännäköisen naisen kanssa.
Rauhalliset ja kärsivälliset, vähän ujommat miehet eivät taas uskalla lähestyä sinua, vaikka olisivat valmiita tutustumaan pidempään. Onhan tuo vähän hankala juttu, mutta ainakin sinua miehet lähestyvät, joten olisin kyllä vielä toiveikas tilanteessasi. Tietäisitpä millaista tuskaa on ujon ja alkoholittoman miehen elämä. :P - Blahtresor
Yöelämässä. En ole tarpeeksi hyvännäköinen yhdenyönjuttuihin, eli olen vaan vaikuttanut tutustumisen arvoiselta kun olen hiprakassa, kysytty numeroa ja tapailtu sen jälkeen. Mahdollisuudet muunkaltaisten miesten tapailuun on nolla koska suurin osa on varattu tai sitten ei vaan osuta samoihin paikkoihin. Ja mitä se kai auttaisi, jos vaikutan yhtä epäkiinnostuneelta niille ujoillekin loppujen lopuksi…Paitsi tietysti jos joku on tarpeeksi epätoivoinen että tällaiset ö-luokan naiset kelpaavat jo.
Niii-in, olen myös sitä mieltä yleisesti että miehillä on vaikeampaa tässä suhteessa, mutta ajattelin valaista ettei kaikki sinkkunaiset saa helposti seurustelukumppania vaikka usein oletetaan. Tai sitten olen ainoa, heh! Kyllä se oikea löytyy;)
- vanhempi vanhapiika
Aivan totta kirjoitat!
- ~Jawn~
Aloittajan teksti kuvaa täydellisesti minua! Olen nyt jonkin aikaa tapaillut erästä miestä johon törmäsin ensimmäisen kerran netissä. Hänellä on kavereita ja menoja toisin kun mulla. Oma elämäni on melko tylsää verrattuna hänen elämäänsä. Heräsi vain tämän keskustelun myötä epäilys että jos mies onkin vain seksin perään ja odottaa samalla pääsevänsä viemään neitsyytenikin. Olen hänen seurassaan vielä toistaiseksi vähän ujo ja epävarma..jos mies olettaa että tulen olemaan helppo vedättää. Tähän asti se onkin tehonnut kuinka hän on kehunut ja rohkaissut mua..olen ollut ihan myyty hänelle. Mutta toisaalta hän on kyllä ehdottanut että muuttaisin lähemmäs ettei olisi niin pitkä välimatka. noh en enää tiedä onko hän tosissaan :/ pitäisi varmaan kysyä häneltä asiaa suoraan.
- eräsmies1
Kyllä minun täytyy nyt tunnustaa sinulle että pillu minulla vain oli mielessä. Olet kyllä hyväuskoinen ja helposti vedätettävissä hah :D
Tiukkaa neitsypillua haluisi varmasti moni muukin mies.
Tapailusta on kuitenkin huomattavasti lyhyempi matka seurusteluun, kuin siitä ettei kukaan koskaan osoita mitään kiinnostuksen merkkejä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1514238Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville703940Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123164Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1242770- 1832477
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa341662Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka581484- 571362
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1141143IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih171121