Kitarasta Harley Benton on äänenvoimakkuuspotikka päässyt kierähtämään, jolloinka siitä on irronnut 4 johtoa. 2 niistä ovat mustia ,sitten on sininen ja punainen. Mitenkä ne kannattaisi kytkeä? Potikan juotosnastoista ja johtojen tyngistä ei oikein osaa päätellä, miten ne ovat olleet. Mustat johdot lähtevät kuitenkin kytkimen ja sävynsäätimen metallikuorista, joten ilmeisesti ne kuoreen kytketään voimakkuussäätimessäkin. Siniselle ja punaiselle piuhalle kun vielä löytäisi oikean osoitteen. Volyme-potikan maanastakin on juotettu kiinni potikan kuoreen ja sininen johto lähtee vahvistimelle menevän liittimen maanastasta. Punainen johdin lähtee sävynsäätimen liu'usta.
Sähkökitaran korjaus.
piuhahässäkkä
5183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä sen sinisen maanarunkin voi potikan kuoreen liittää. Punainen ilmeisesti potikan toiseen reunaan.
Punainen johto joka tulee sävysäätimeltä kytketään potikan maanastan vastaiseen laitaan.
Potikan keskimmäiseen tulee sininen joka menee vahvistinliittimelle.
Mustat johdot potikan runkoon.
Jotain mätää noissa ohjeissa on, kun vahvistimelle menevän liittimen "kuuma karva" ns. signaalijohto, joka on myös punainen, menee jo entuudestaan voimakkuuspotikan liukuun. Jos kytken siihen vielä tuon sinisenkin, kuten neuvoit, vahvistinliitin menee oikosulkuun eikä kuulu juuri mitään. Onko sulla samanlainen kitara, vai mistä tiedon revit?
langoitetaan ainakin näin:
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://www.guitarnuts.com/wiring/stratinnards.gif&imgrefurl=http://www.guitarnuts.com/wiring/stockstrat.php&h=384&w=512&sz=32&tbnid=h2_xfQwHyS2yOM:&tbnh=90&tbnw=120&prev=/search?q=fender standard stratocaster schematic&tbm=isch&tbo=u&zoom=1&q=fender standard stratocaster schematic&usg=__7nnnaGBpQAA5vttCGQLJUIGdqfw=&docid=0ZH25wXyhHKn9M&hl=fi&sa=X&ei=9ed9UeDJEYPI4ASlhICgCA&ved=0CDMQ9QEwAQ&dur=782
Kitarasähköjä viritellessä pitää sitten muistaa, että maadoitus on oltava ehdottomasti tähtimaadoitus sillä yksikin maalenkki aiheuttaa 100 % todennäköisyydellä häiriötä varsinkin säröillä soittaessa.