Onko jo Helluntaiheila hankittu ?

Pitäisikö tyytyä mukavaan kaverisuhteeseen ilman rakkauden kipunointia, näin säästyisi mahdollisilta sydänsuruiltakin sitten myöhemmin.
9214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kaverikiva parasta, sitä voi harrastaa silloin kun itse tekee mieli, ilman mitään velvoitteita.

Äänestä

Ei tulisi kuuloonkaan . Jos seksi tulee mukaan niin silloin minulla on kaksi kultaista rinkulaa oikeassa nimettömässäni. Kavereita ja ihmisuhteita pitää olla, mutta Jumalan ohjeiden mukainen elämä tuo onnen ja siunauksen pitemmällä aikavälillä.
En vois kyllä solmia aviosuhdetta ilman rakkautta: sitäkin tarvitaan suhteen liisterinä.

Äänestä

Ei oo helluntaiheilaa, vaan eipähän oo sitten AIDSiakaan adventtina...

Äänestä

En ole hankkinut Helluntaiheilaa. Sopivat helluntaiheilat eivät kasva puissa, joista voisi käydä nappaamassa mieleisen.

"Pitäisikö tyytyä mukavaan kaverisuhteeseen ilman rakkauden kipunointia, näin säästyisi mahdollisilta sydänsuruilta sitten myöhemmin."

Arvelen, että ei sitä sitten lähde suhteeseen mukaan satasella, jos tarttee etukäteen ajatella, että sitten myöhemmin säästyisi sydänsuruilta.

Jos ei ole minkäänlaisia kipunoita toista kohtaan, niin ei semmonen oleminen vetele ainakaan minulle. Tuntuu teeskentelyltä.

Äänestä

Kyllä heiloja pitää olla muulloinkin kuin helluntaina. Vappu huomenna ja helatorstai sitten ja juhannus ei ole kaukana. Että heiloja on hyvä olla läpi vuoden. Jopa jouluksi. Kesäkissat karkaa syksyllä mirrit märkinä :)

Äänestä
  • Kunhan unta näät...

    Äänestä

Ei heilaa hellareista.

Kesäkissaakaan ei saa ottaa, joten kesäheila etsitään tarvittaessa niistä jotka pitävät linnuista, eivät kissaa. Linnut muuttavat näet talveksi etelään.

Äänestä

Äskettäin loppui kaverisuhde....Tyhjä olo jäi....Itse olin tyytyväinen ja olisin halunnut jatkaa. En tutustu helposti ihmisiin, muttä tämä mies tuntui heti tutulta ja turvallisesta.
Ajatuksemme, mieltymyksemme, tapamme olivat samanlaisia (jopa kierrättämisen "liiallisuus"...kyntilänpätkistä saa uusia kynttilöitä...kaikkea voi vielä tarvita). Hänelle
tuli kerrottua asioita omasta elämästäni, joita ei kukaan muu ystäväni tiedä. Sielujen sympatiaa? Seksikin oli molempia tyydyttävää.
Vain kipunointi puuttui. VAIN.
Ystäväni tarvitsee kipinät, vaikka muu olikin hyvin. Hänenkin mielestään.
Sydänsurua tuli tästäkin, vaikkei kyseessä ollutkaan rakkauden loppuminen ja
sitä myöten jätetyksi tuleminen.

Äänestä

Ikävä kuulla :( Mutta tämmöistä tää elämä on. Muistan nuorena, alle kolmekymppisenä, kuinka haikealta erään ystävyys-ylimenosuhteen päättyminen tuntui. Eräänä syksy-yönä väistyin toisen naisen tieltä hänen kainalostaan. Kävelin kotiin ja siinä matkalla piti istahtaa urheilukentän reunalle itkemään haikeat itkut.
Seuraavana syksynä asuin tulevan mieheni kanssa ja odotin esikoistani.
Nyt tuo esikoinen on 27 v. ja silloinen mies ollut ex kohta 16 vuotta.

Helluntai ei ole sen parempi tekosyy hankkia heilaa kuin muukaan päivä :)
Eikös niitä sieltä Helluntaiseurakunnasta löydy niitä helluntaiheiloja?

Onneksi tuntuu tässä elämänvaiheessa että ei enää ikinä! En jaksa alkaa kipinöimään enää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Kesäheilaksi kirjoitti:

Pitäisikö tyytyä mukavaan kaverisuhteeseen ilman rakkauden kipunointia, näin säästyisi mahdollisilta sydänsuruiltakin sitten myöhemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu