Niin, mikä olis 6 kuukautisen urosgerbiilin normaali paino? Koska oon ehkä vähän huolissani yhestö mun gerbiilistäni, joka näyttää aika pulleelta. Miten sais gerbiilin laihtumaan?
Ja kertokaa minkä ikänen gerbiilis on, mitä sukupuolta ja paljon painaa.
Kiitos avuista! :)
Gerbiilin paino!
2
1670
Vastaukset
- hyppymyyrä
Urosgerbiilithän ovat yleensä hieman "pullukoita", jos verrataan naaraisiin. Omat olivat yhteen aikaan aivan sairaalloisen ylipainoisia, mutta eiköhän paino ole alkanut laskea melkolailla! Täysikasvuisen urosgerbiilin pitäisi painaa noin 70g - 110g. Yli 110g on ylipainoinen. Alle 70g alipainoinen. Normaalipaino on uroksilla kai se 80-95 grammaa.
Omat painavat varmaan 100g - 115 grammaa, koska ei ole tultu painoa laskettua, kun ei ole puntaria millä mitata! :/ - Micelove
Omat gerbiilipoikani ovat nyt kolme ja puolivuotiaita,molemmat painavat noin 120 grammaa eivätkä ole ylipainoisia.Molemmat ovat kädessä oikeita löllyköitä(nukkuvat kädellä) ja todella isokokoisia,joten se painokin on yksilöllistä.
Parhaiten kuitenkin tietää,onko gerbiili oikeassa massassa tunnustelemalla sitä.Jos luut tuntuvat selkeästi tai jopa näkyvät,on gerbiili alipainoinen ja sille tulee antaa paljon auringonkukansiemeniä.
Gerbiili jolla tuntuu pelkkää massaa eikä kylkiluita tunne ollenkaan on ylipainoinen.Älä anna sille ollenkaan auringonkukansiemeniä tai muita rasvaisia ruokia kunnes sillä tuntuu kylkiluut hiukan keveästi,mutta vain vähän.Senkin jälkeen pitää antaa rasvaisia ruokia vain satunnaisina herkkuina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2574590Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116- 471109