Kannabiskuolemat
EU-maissa on kymmenen viime vuoden aikana ilmoitettu vuosittain 7 000–9 000 äkillistä kannabiskuolemaa. Näitä lukuja voidaan pitää vähimmäisarvioina, sillä todennäköisesti osa kannabiskuolemista (joskus jopa merkittävä osa) jää useimmissa maissa kirjaamatta. Useimmat uhrit ovat nuoria, ja monet näistä kuolemista olisi voitu estää.
On rohkaisevaa, että joissakin EU-maissa kannabiskuolemien määrä on tasaantunut tai vähentynyt, mutta monissa muissa EU-maissa (ja muualla maailmassa) yliannostuskuolemien määrä nousee edelleen.
Nuorisolle infoa älkää sekaantuko huumeisiin niistä ei ole muutakuin haittaa ja harmia teidän tulevaisuudellenne.
On myös elämää ilman huumeita.
Kannabiskuolemat lisääntyvät
19
1915
Vastaukset
- Attekumiorava
Täytyy tulla tänne valehtelemaan?? Liian vähän tekemistä?
- dent
tämä on varmaan näitä "epäsuoria" kuolemia. eli kuolleelta on löytynyt elimistöstä merkkejä kannabiksesta.
- Viikatemies
dent kirjoitti:
tämä on varmaan näitä "epäsuoria" kuolemia. eli kuolleelta on löytynyt elimistöstä merkkejä kannabiksesta.
Ainoa haitta puoli on se, että elämä on hivenen lyhyempi kuin toisilla.
- dent
Viikatemies kirjoitti:
Ainoa haitta puoli on se, että elämä on hivenen lyhyempi kuin toisilla.
taidat sekoittaa tupakkaan.
- dent
dent kirjoitti:
taidat sekoittaa tupakkaan.
unohtui viittaus uskomuksiin tupakan terveellisyydestä. intiaanit ja "ruttolääke" ynm
- Don Corleone
"EU-maissa on kymmenen viime vuoden aikana ilmoitettu vuosittain 7 000–9 000 äkillistä kannabiskuolemaa."
Nyt sitten hyvin noileasti linkki esiin tai edes tieto missä tätä raportointia on tehnyt. Minä haluan todistaa asian ihan omin silmin!
Jos tälläinen raportti löytyy ja se yksiselitteisesti osoittaa kuolinsyyksi kannabiksen käytön niin luovun välittömästi (varovaisesta) hamppumyönteisyydestäni ja liityn kaikkine kokemuksineni vastustajien leiriin. Nyt on aika värvätä minut!
Pelastakaa siis sieluni linkillä. Pyydän.- Kannakuonokoppa
Kyseessä (kuten varmaan jo tiesitkin) oli Huumekuolemat -niminen EMCDDA:n raportti osoitteessa: http://
annualreport.emcdda.eu.int/fi/page029-fi.html.
Surullista, että keskustelua täytyy käydä näin, vaikkei se aina ehkä itseltänikään sieltä fiksuimmasta päästä käy. Käy sääliksi kaveria.
:( - dent
Kannakuonokoppa kirjoitti:
Kyseessä (kuten varmaan jo tiesitkin) oli Huumekuolemat -niminen EMCDDA:n raportti osoitteessa: http://
annualreport.emcdda.eu.int/fi/page029-fi.html.
Surullista, että keskustelua täytyy käydä näin, vaikkei se aina ehkä itseltänikään sieltä fiksuimmasta päästä käy. Käy sääliksi kaveria.
:(kyllä tämä ihmetyttää...
siis se että lähteessä puhutaan "huumekuolemista" ja täällä "kannabiskuolemista"...
tästä nuoriso varmasti vetää johtopäätöksensä, mutta sinänsä pelottavaa on se, kuinka radikaalit. - Y.B
dent kirjoitti:
kyllä tämä ihmetyttää...
siis se että lähteessä puhutaan "huumekuolemista" ja täällä "kannabiskuolemista"...
tästä nuoriso varmasti vetää johtopäätöksensä, mutta sinänsä pelottavaa on se, kuinka radikaalit.täällä on mm. laitettu artikkeli heroiinikuolemista Suomessa, ja sanan 'heroiini' tilalle on laitettu 'kannabis'. Että näin hauskat huvit on jollain.
- Naapurin äijä
Onko sinulla kivaa?
Naapurin äijä
h u u m e v a s t a i n e n
- hampun kotikasvatuksen puolesta - minä vaan
sä et taida tietää kannabiksesta mitään?! Ei sen yliannostukseen voi kuolla! Pitää kyl vetää jotain muutakin siinä samal jos haluaa kuolla. Tuo tutkimus on varmaan tehty sen pohjalta et kannabis näkyy veressä kauemmin kuin muut, joten se on varmaan kannabiksen syy et se kuoli! Ei ole viittitty tutkia niitä muita huumeita jota sieltä löytyi. Turhaa pelotellaan kannabiksen vaaroista, vaikka se nyt sattuukin olemaan huume!
- korjaaja
"Huumekuolemat
EU-maissa on kymmenen viime vuoden aikana ilmoitettu vuosittain 7 000–9 000 äkillistä huumekuolemaa (29). Näitä lukuja voidaan pitää vähimmäisarvioina, sillä todennäköisesti osa huumekuolemista (joskus jopa merkittävä osa) jää useimmissa maissa kirjaamatta. Useimmat uhrit ovat nuoria, ja monet näistä kuolemista olisi voitu estää.
On rohkaisevaa, että joissakin EU-maissa huumekuolemien määrä on tasaantunut tai vähentynyt, mutta monissa muissa EU-maissa (ja muualla maailmassa) yliannostuskuolemien määrä nousee edelleen."- Jore Kakkonen
Muiden aineiden kuin opiaattien aiheuttamat kuolemat
Kokaiinin, amfetamiinin tai ekstaasin yliannostuksen aiheuttamat kuolemat ovat harvinaisia Euroopassa. Monissa maissa (Espanjassa, Ranskassa, Italiassa, Alankomaissa ja Yhdistyneessä kuningaskunnassa) on havaittu kansallisella tai paikallisella tasolla yhä enemmän tapauksia, joissa kokaiini on aiheuttanut myrkytyksen yleensä yhdessä jonkin toisen aineen kanssa, joskin tietojen ilmoittaminen on epäyhtenäistä. Joissakin maissa (esimerkiksi Espanjassa ja Portugalissa) opiaattien yliannostukseen kuolleiden verestä löydettiin usein kokaiinia. Kokaiini voi myös lisätä kuolleisuutta sydän- ja verisuonitauteihin, mutta jäädä huomaamatta.
Ekstaasin käyttöön liittyvät kuolemat aiheuttavat huolta kansalaisissa. Ne ovat kuitenkin melko harvinaisia opiaattien käyttöön liittyviin kuolemiin verrattuna, vaikka ekstaasia käytetään paljon yleisemmin. Koska ekstaasin käytöstä on tullut suosittua, myrkytystapauksissa löydetään jälkiä ekstaasista entistä useammassa tapauksessa. Usein kuolemiin liittyy muitakin aineita, ja on epäselvää, voidaanko kuolemaa pitää yksinomaan ekstaasin aiheuttamana. Ekstaasin käyttöön liittyviä lyhyen ja pitkän aikavälin riskejä on arvioitava entistä tarkemmin. Vaikka ekstaasin aiheuttamat reaktiot ovat arvaamattomia, osa kuolemista voitaisiin estää varsin yksinkertaisilla toimenpiteillä (esimerkiksi tarjoamalla vettä) yökerhoissa sekä parantamalla terveysvalistusta.
Liuottimien käytön aiheuttamiin kuolemiin ei yleensä kiinnitetä yhtä paljon huomiota, mutta tällaisten kuolemien määrä ei suinkaan ole merkityksetön niissä maissa, joista tietoja on saatavilla. Esimerkiksi Yhdistyneessä kuningaskunnassa on vuosina 1992–2000 ollut 64–85 tällaista kuolemaa vuodessa, ja useimmat uhrit ovat hyvin nuoria (Field-Smith et al., 2002). Tällaisten tietojen keruuta olisi parannettava muissa maissa.
Tutkimukset osoittavat selvästi, että korvaushoito vähentää ohjelmaan osallistuvien riskiä kuolla yliannostukseen. Metadoni on kuitenkin aiheuttanut merkittävän määrän huumekuolemia useissa EU:n maissa ja kaupungeissa. Usean tutkimuksen mukaan kuolemat ovat pikemminkin seurausta metadonin laittomasta käytöstä kuin lääkärin valvomasta käytöstä, ja muiden tutkimusten mukaan riski kasvaa metadonikorvaushoidon alkuvaiheessa. Nämä tulokset osoittavat, että on tärkeää varmistaa korvaushoito-ohjelmien laatu.
- elmassico
todella hienoa infoa mutta ei pida paikkaansa, kannabikseen ei ole kuollut kukaan koskaan? mieti sita etta suomen historia ei tunne yhtaan edes puhtaasta ekstaasist tullutta kuolemaa - kaikki ekstaasikuolemat ovat johtuneet ekstaasin sekoituksesta toisiin aineisiin mm. bubre, metadoni ja opiaatit.
- narkkari vanhukset
Näin on kannaan ei ole koskaan eikä kukaan kuollut.yliannostusta ei voi edes vetää,se on mahdotonta.tästäkin on netissä tutkittua tietoa.muistaakseni koiralle oli syötetty joku mieletön annos.eikä kuollut.ne on vahvemmat huumavat lääkkeet jotka tappavat.en suosittele edes kokeilemaan.siis lääkkeet joita monet joutuu popsimaan kun lääkäri on näin määrännyt,ovat huomattavasti vaarallisempia kuin luontaistuotelääkkeet.siis kanna on lääkekasvi edelleen EI HUUME.olemmeko kyseinalaistaneet lääkkeitä mitä lääkäri meille määrää?minä ainakin käyn katsomassa mitä suuhuni panen.EI SYNTEETTISILLE LÄÄKKEILLE.ne on pahaksi elimistölle.MIettikkääpä niitä jotka joutuvat käyttämään paljon huumaavia lääkkeitä.VOI VANHUS PARKOJA:SÄÄLITTÄVÄÄ.....
- voivituntampiot!
lääketiede ei tunne yhtään tapausta, jossa kuolinsyynä olisi ollut kannabis. Kannabis toki nostaa sydänkohtausvaaraa n. 5%. Eli jos kannabiksen käyttäjällä on sepelvaltimotauti tai muu vakava sydänsairaus, niin kannabis on saattanut vaikuttaa kuolemaan. Sinällään kannabis ei aiheuta sydänsairauksia, syöpää tms. Polttamalla nautittu kannabis sensijaan aiheuttaa terveysongelmia palamisjätteiden vuoksi. Kannabishöyrystimellä ei tiedetä olevan muita terveyshaittoja, kuin aivoihin vähitellen kertyvä "jäte".
Lääkkeet, niiden yhteisvaikutukset ja muut terveydelliset haittavaikutukset, alkoholi, palamiskaasut, perussairaudet, yllättävät sairauskohtaukset jne. Sieltä löytyy syy kuolemille, huolimatta siitä, että kuolleella on ollut THCtä veressään.
Paskapuheet sikseen ja kaikki periaattesta huumeita vastustavat voisi ennen vittuiluaan opiskella vähän kasvitiedettä, THCtä jne. Ilman vankkaa tietopohjaa ei kannata tulla oksentamaan yleistyksiä ja varsinkaan yhdistää heroiinia, gammaa, LSDtä jne kannabikseen. Kaikenlaisia tampioita sitä onkin liikkellä.- leske
Eipäs sekoteta LSD:tä vaarallisiin huumeisiin.
- enkeli88
Kylläpä kannabikseen voi kuolla!!! Tiedän sen valitettavan hyvin!! Minun kaveri kuoli piikitettyään juuri kannabista.
- Joskuss
Olen käynyt tällä palstalla viimeksi 10 vuotta sitten ja samannäköistä tekstiä tulee trolleilta. Liekö sama tyyppi vieläkin kuluttamassa täällä aikaa ja hakien mielihyvää tuoreiden päihdenörttien provosoinnilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399140Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737873Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605547William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542334Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62079Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821729Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191664Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921413Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381348Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt61206