Tulipaloriski talopaketeissa!

swegocasa

Missäs talopaketeissa on sähköjohdot villan sisässä? Meillä on pikkuelementeistä tehdyssä Omatalossa putket suoraan kipsilevyn alla eli nou hätä. Olisi hauska tietää mitkä talotehtaat ovat suunnitellut tulipaloherkkiä seinärakenteita...

11

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KKivelä

      Putket saa olla villan sisälläkin, tässä tapauksessa tarkoitetaan putketonta asennustapaa, jonka salliminen yleensäkin oli mielestäni Tukesilta virhe, jos jossain Espanjassa nyt vedelläänkin lapamatoja pitkin seiniä ja seinien sisään miten sattuu niin mielestäni suomessa ei pitäisi näissä asioissa löysäillä.

      • cx4

        Nykymääräyksillä ei putketkaan saa olla villan sisällä. (ts. putketon ja putkellinen, missä on pelkät langat putkessa, ovat tässä asiassa tasaveroisia asennustapoja)


    • johtomiesV

      Tulipaloriski koskee lähinnä sellaisia pistorasioita, joissa tehonkulutus suuri. Esimerkiksi pölynimuri, kahvinkeitin, vedenkeitin, pesukone, kuivausrumpu. Liesi tottakai. Yleensäkin laitteet, jotka haukkaavat sähkötehoa yli 1000 W.

      Telkkari, tietokone, valaistus, ei, ei ne vie sähkötehoa paljon mitään, ei aiheuta kuumenemista.

      Itselläni on sekä putkellista että putketonta asennusta. Oikeastaan niin, että pistorasiat putkellisia, ja valaistus putketonta. Mutta KAIKKI ne sähköjohdot, jotka ovat villojen sisässä, ovat tottakai PUTKELLISIA. Se lämpö nääs pääsee putkessa ilmatilaa pitkin aina jonnekin päin, eikä ylikuumenemista tapahdu. Lämpiämistä tapahtuu varmasti kaikissa sähköjohdoissa, se on selvä, mutta kuumenemisen voi estää putken sisään asennuksella, ns kriittisissä paikoissa.

      Tosin isoille laitteille on tuotu syötöt omina ryhminään, pääosin lattian kautta, tai villan päältä. Kahvinkeitin on ehkä ainut sähköä paljon kerralla haukkaava laite, jonka sähkö tulee putkellisena villan sisällä, mutta ei ainakaan vielä ole kärvähtänyt. Ja toinen on silitysrauta, riippuu missä silittää. Näitä ei ole huomioitu nääs. Mutta uskon vakaasti, että putken sisällä tapahtuu vain lämpiämistä, ehkä jonnekin 40-asteeseen hetkellisesti, ei enempään. Palovaarahan syntyy vasta jossain yli sadan asteen lähellä, kun muovit alkaa sulaa.

      Koskaan ei voi tietää miten sähkötyöt on tehty, ja miten johdot on vedetty, ja onko käytetty putkea. Aina on riski olemassa, jos ei ole itse päässyt kurkistamaan missään vaiheessa väliseinien sisälle. Suuri osa on varmasti tehty hyvin ja asiallisesti, mutta kun ei voi tietää niin ei voi. Riski on otettava kun taloa ostaa, eikä seiniä voi purkaa sen takia, että katsotaanpa huvikseen miten johdot on vedetty.

    • kanne ko

      Tätä keskustelua asiastahan on ollut jo monta vuotta.

      En ymmärrä laskukaavoista tai kertoimista tuon taivaallista, mutta viime kesänä tuli kokeiltua asia käytännössä, kun siitä tuli jonkun kanssa kinaa. Siis tästä sähkökaapelin lämpiämisestä.

      Tuttuni on vanhan kansan sähkäri, ja hänen mielestä koko keskustelu asiasta oli täyttä humpuukia. Ja hän oli sitä mieltä, että kyllä ne johdot voi laittaa villan sisään vaikka sellaisenaan, mutta hän laittaa AINA putkien kanssa, ihan periaatteen vuoksi.

      Sähkärini halusi demonstroida minulle asian. Laitettiin 2 metrin matkalle kahden villalevyn väliin kulkemaan 1.5-neliön MMJ-johto sellaisenaan, ilman putkea. Sähkäri kytki 2 kilowatin rakennuslämmittimen tuohon pörisemään parin tunnin ajaksi. Näin kovaa kulutusta harvoin edes on muuta kuin satunnaisesti jossain keittiössä. Kiuas ja liesi on tietysti asia erikseen, ja niillehän menee omat voimavirtakaapelit.

      Sähkäri käski parin tunnin jälkeen kokeilla kaapelin lämpötilaa. Kokeilin, ja ehkä se oli hieman lämpimän tuntuinen, ehkä vähän omaa kättäni lämpimämpi. Sanotaanko että aika lähellä ruumiinlämpöä. Tunsin lämmön kyllä jollain tapaa, pystyin sanomaan että jonkin verran lämmennyt siis.

      Kun ottaa huomioon, että normaali kaapelia, mitä menee pistorasioille. Sitä kuormitettiin 2 tuntia ja 2 kilowatin teholla. Niin voi kyllä sanoa, että jos taloa ei aleta lämmittämään rakennuslämmittimillä sarjassa, niin ei pitäsii kyllä olla mitään huolta kaapeleiden lämpiämisen suhteen.

      Luulen että tämä johtuu siitä, että 5cm sisäkoolausvilla ei kovin paljoa lämpöä pidä, vaan päästää sitä läpi. Ehkä määräysten oletus on se, että villa ei päästä lämpöä lävitsensä. Tosiasiassa se vain hidastaa lämmön siirtymistä.

      Turhaa vouhotusta siis....

      • eriste1

        Testissänne on kaapelia kuormitettu vain n. 67 % sallitusta jatkuvasta kuormitusvirrasta, jolloin on turha odottaa huolestuttavaa lämpenemistä. Kriittistä tilannetta syntyy käytännössä aniharvoin mutta on se mahdollista. Kaksi tai useampi kaapeli nipussa ja kuormat lähellä sallittua niin tilanne on jo huolestuttava.


    • Mahdoton 6

      Miten voi olla putket?
      Eihän sinne levyn ja muovin väliin mahdu muutenkuin ottamalla levyt pois.

      • tuoteturva

        Ei tarvii ottaa levyjä kun sen tekee fiksusti, osaamisesta on kysymys


      • Jämpi on
        tuoteturva kirjoitti:

        Ei tarvii ottaa levyjä kun sen tekee fiksusti, osaamisesta on kysymys

        Ei muuten onnistu,kun se muovi on tiukalla kuin "viulun kieli".
        Eri asia on putketon.
        Sekin on tosi hankala niiden elementtikolojen koloista,mitkä ylä-ja alalankussa.
        Ainut on pinta-asennus tai levyt pois.


    • Rakennusrape

      900mm pienelementtiin menee heittämällä putket mutta ei sen pienempiin

      • putketon

        Mistä sä ne putket "taivutat"?
        Niistä koliosta vai?
        Ei muuten onnistu.


    • hlhdkv

      Niinpä, mutta vanhoissa taloissa monesti remontin yhteydessä isännän tai tuttavan laittamat sähköt eli ilman koulutuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4755
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4479
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1922
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1189
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      368
      1176
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1100
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1045
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      988
    Aihe