pyssylle hinta arviota

pyssymies1

mikä tämmösen revolverin kun h&r arms company worcester.usa.mass.u.s.a arvo olisi euroissa onko tietoo.

11

381

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+7

      osaatko sanoa mitään aseen iästä tai kunnosta, kaliberista, yms.? onko naarmuja, hankaumia,kulumia tai epäkuntoisuutta? onko muita leimoja kuin nuo?

      tuo mitä kerroit on käytännössä vain aseen merkki, eli Harrington&Richardson.

    • pyssymies1

      on pientä patinaa ja naarmuakin löytyy.youngamerica doubleaction kirjotus on pyssyn päällä muita koodeja en löydä.piippu on n.4cm pitkä ja siitä on parilla kantilla niinkuin ois hiomajälkeä.siinäpä nuo merkit ois.

    • 9+7

      Joo, kuten aiemmin sanottu, kyseessä on yhdysvaltalaisen Harrington&Richardsonin valmistama revolveri. Valmistuspaikka, eli tehtaan sijainti, oli Massachusetsin osavaltiossa Worcesterin kaupungissa. Aseen malli on nimenomaan tuo Young American Double Action. Asetta valmistettiin kahtena eri versiona, ja vuosina 1884-1941. Valmistusmäärä olivat yli puoli miljoonaa, ja kyseessä oli yksi yleisimmistä sen ajan käsiaseista amerikoissa.

      Koska sinun aseestasi ei (ainakaan kirjoituksesi perusteella) löydy kaliberimerkintää, kyseessä voisi olla ns. vanhempi versio (v.1884-1904), johon merkintää ei stanssattu. Vaihtoehtoja kaliberille on kuitenkin vain kaksi, .22 Short ja .32 S&W. Jos aseet ja kaliberit ovat sinulle ihan vieras käsite, niin voit tarkastaa asian esim. laskemalla rullan patruunakapasiteetin. .22 Shortissa rullaan mahtuu seitsemän patruunaa, .32 S&W:ssä vain viisi.

      Mitä sitten hintaan tulee, eräässä jenkkiläisessä julkaisussa annetaan täydellisessä ja alkuperäisessä kunnossa olevalle (100 % sinistyksestä jäljellä) ko. revolverille listahinnaksi 275 dollaria. Sitten mikäli sinistyksestä, eli metallin pinnoitteesta, on jäljellä enää 60 %, on hinta vain 50 $. Kyseessä siis varsin halpa ase. Ja nämä vain amerikassa, jossa keräilijöitä ja aseharrastajia riittää.

      Kotomaassa nykyinen, kouluampumisten jälkeinen aselaki rajaa todella tehokkaasti käsiaseiden myyntiä. Käytännössä niille saavat lupia vain ammunnan aktiiviharrastajat, jotka luonnollisesti luvan saadessaan, ja siitä suolaisen 72 euron hinnan pulitettuaan eivät hanki vanhinta ja huonointa mahdollista pyssyä. Tästä syystä tällaiset halvan sarjan aseet ovat nykypäivän Suomessa menettäneet arvonsa käytännössä kokonaan. Lisäksi sinulla ongelmaksi muodostuu aseen versio. Vanhempi versio on vain mustaruudille koestettu, ja nykypäivänä em. kaliberien mustaruutipatruunoita ei ole saatavilla. .32 S&W:n patruunoiden itselataaminen periaatteessa onnistuisi (vaikka olisikin melkoista näpertelyä ja rahanhukkaa), mutta reunasytytteisen .22 Shortin ei. Ase on siis käytännössä käyttökelvoton, ja parhaat rahat siitä todennäköisimmin saa deaktivoimalla, eli asesepän tehdessä se käyttökelvottomaksi. Tällöin myyntihinta voisi olla 50-100 euroa.

      Kuitenkin yksi villi kortti asiassa on. Koska kaikki ennen vuotta 1890 valmistetut aseet ovat Suomessa lupavapaita, ja koska Young American -revolveria valmistettiin jo vuodesta 1884, voisi hyvällä tuurilla sinunkin aseesi olla tällainen. Keräilijät maksavat toimintakuntoisesta ja lupavapaasta aseesta moninkertaisen hinnan deaktivoituun verrattuna. Asia selviää aseen sarjanumerosta, joka löytyy todennäköisesti aseen rungosta jostain kohtaa. Vaatii kuitenkin ilmeisesti aseen purkamisen osiin. Koska viimeiset sarjanumerot huitelivat yli 500 000:ssa, voisivat ennen 1890 valmistettujen numerot olla esim. ensimmäisen kymmenen tuhannen sisällä (ensimmäiset valmistussarjat ovat yleensä pieniä).

    • pyssymies1

      joo irroitin perästä nuo josta aseesta ote otetaan. siellä oli luku 9075,patruuna pesiä on viisi.

    • pyssymies1
      • 9+7

        Onneksi olkoon. Aseesi saattaa hyvinkin olla ns. lupavapaalta ajalta. Asiasta kiinnostunut keräilijä maksaa todennäköisesti ainakin pari-kolmesataa euroa aseesta, jos näin on. Toki oli vain oma arvaukseni että ensimmäisen kymmenen tuhannen aseen läjä mahtuisi tuohon 1884-1890 -jaksoon, ja asian selvittäminen vaatisi tarkat tiedot vuosiluvuista ja sarjanumeroista.


    • Sari2511

      Kuolinpesältä jääneitä aseita:
      * Haulikko 1pp Liege väljyys 12 no 4449
      * Pienoiskivääri Orava 22 5290
      * Haulikko 2pp Leijona 16 1549
      * Metsästyskivääri Wichester 7,62x53R 361908
      * Haulikko Husqvarna 16 79710

      Myyntiin menossa, hinta-arvoita kaipailisin, aseet hyvin hoidettuja! Osaako joku kertoa tai ohjata oikealle palstalle jossa asiantuntemusta, kiitos:)

    • En Regalia

      Onko Winchesterissä etutukki (piipun alla oleva puuosa) lähes piipun suuhun asti ulottuva vai onko piippu paljaana suurimmaksi osaksi?

      • Sari2511

        Katson kun pääsen kotiin ;)


      • Sari2511

        Tukki ei ole piippuun saakka, paljasta piippua n. 25-30 cm äkkiseltään katottuna.


    • En Regalia

      OK. Sitten lakkasi kiinnostamasta, ei ole alkuperäiskuntoinen ns. ryssänwinsu. Hinta-arvioita voit kysellä keskustelupalstoilta www.pkymasehist.fi ja www.eralle.net

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      260
      6470
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5128
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      4037
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      268
      3512
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3284
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3089
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      230
      2657
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      270
      2000
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      39
      1538
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1435
    Aihe