Juu, söin aikanaan paniikkioireisiin cipralexia 2-3vuotta ja lopetin asteittain, kun vointi oli parempi.
Puolen vuoden kuluttua lopettamisesta oireet palasivat entistä pahempina kuin ennen pillereiden käytön aloittamista. Mukaan tuli lisäksi pakko-oireista käytöstä, lieden tarkistusta ja ulko-oven kiinni menemistä jne..
En tiedä voiko lääke aiheuttaa minulle nämä oireet? Ennen cipralexin syömistä, ei ollut mitään tällaista. Paniikkikohtaus ei ollut niin voimakas, että oli poistuttava yhdeltä luennolta vessaan, vaikka tilaisuus oli alkanut juuri 10min sitten. Muutenkaan kohtaukset eivät olleet ennen olleet tätä luokkaa..
En ole suostunut aloittamaan uutta lääkekuuria, toivoin pääseväni terapiaan, mutta lääkäri kehotti että kahta eri mielialalääkettä on kokeiltava ennen kuin hän kirjoitttaa lähetteen mielenterveystoimistoon. MInun olisi siis kokeiltava vielä ainakin yhtä lääkettä. Hän ehdotti venlafax, efexor depotia.. Olen kahden vaiheilla yritänkö vielä jatkaa omian avuin, ilman lääkkeitä, jos tämä paranisi ajan kanssa... Pelkään lääkkeen aiheuttavan minulle taas uusia oireita jostain tuntemattomasta.
helppo olisi hakea antibioottikuuri jos lääkäri määrää, mutta tämän asian kanssa, en oo varma. Laittaisiko lääkäri ky lääkettä itse suuhunsa, olisi pitänyt kysyä :)
Puolen vuoden kuluttua lopettamisesta oireet palasivat entistä pahempina kuin ennen pillereiden käytön aloittamista. Mukaan tuli lisäksi pakko-oireista käytöstä, lieden tarkistusta ja ulko-oven kiinni menemistä jne..
En tiedä voiko lääke aiheuttaa minulle nämä oireet? Ennen cipralexin syömistä, ei ollut mitään tällaista. Paniikkikohtaus ei ollut niin voimakas, että oli poistuttava yhdeltä luennolta vessaan, vaikka tilaisuus oli alkanut juuri 10min sitten. Muutenkaan kohtaukset eivät olleet ennen olleet tätä luokkaa..
En ole suostunut aloittamaan uutta lääkekuuria, toivoin pääseväni terapiaan, mutta lääkäri kehotti että kahta eri mielialalääkettä on kokeiltava ennen kuin hän kirjoitttaa lähetteen mielenterveystoimistoon. MInun olisi siis kokeiltava vielä ainakin yhtä lääkettä. Hän ehdotti venlafax, efexor depotia.. Olen kahden vaiheilla yritänkö vielä jatkaa omian avuin, ilman lääkkeitä, jos tämä paranisi ajan kanssa... Pelkään lääkkeen aiheuttavan minulle taas uusia oireita jostain tuntemattomasta.
helppo olisi hakea antibioottikuuri jos lääkäri määrää, mutta tämän asian kanssa, en oo varma. Laittaisiko lääkäri ky lääkettä itse suuhunsa, olisi pitänyt kysyä :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
En usko että lääke voi aiheuttaa noita oireita, sullahan on sentään puoli vuotta lopetuksesta ja sillon on jo lopetusoiretkin hävinneet. Olisin aivan varma että sullon tullu paniikki takas ja lisäks se vaan aiheuttaa nyt muutakin haittaa. Mulla kävi ihan samallailla lopetin lääkkeet ja aina vaan paniikki iskee takas. On kokeiltu useemman kerra toi kierros aina sama juttu, tää on niiiin syvältä, oon muuten kokeillu terapiankin, sopi kivasti lääkkeiden kanssa, helpotti oloa sekin. Eli mä oon lääkkeiden puolesta mulle ainakin ollu paras vaihtoehto, mut etsi ja tutki omaas
Aloittajalle: Etsi sellainen lääkäri joka määrää sinulle Xanorin.
Itse olen syönyt kuurin Xanoria n. 7kk ja sain sillä paniikkini ojennukseen, kaksi vajaan vuoden kuuria Cipralexia ja kyllä sillekin paniikit lähtivät, mutta muutuin kylmätunteiseksi niitä syödessäni. Ja Xanorin jälkeen paniikit pysyivät poissa 9 vuotta, ensimmäisen Cipralexin jälkeen vuoden ja toisen Cipralex-kuurin jälkeen 5 vuotta.
Nyt kärvistelen vielä ennen kuin menen ja etsin lääkärin joka uskaltaa määrätä Xanorin.
Xanorin ja Cipralexin eroja: Cipralex puuduttaa tunnetoiminnan aivoissa eikä paniikkikohtauksia tule kun taas Xanor vaimentaa paniikkikohtauksia, "tunnet että nyt tulee kohtaus, mutta ei hätää lääke ottaa sen vastaan ja vaimentaa". Xanorin ominaisuuden vuoksi mieli joutuu ja pystyy käsittelemään paniikkikohtausta kun kohtaus ei tule täytenä päälle ja sitten kun on mennyt ajanjakso että kohtausia ei edes yritä pukata päälle on aika portaittain vähentää ja lopettaa lääkitys. Cipralexín lopetusajankohta taas on arpapeliä kun tunnemaailma puuduttaa tunnemaailman.
Lopetusoireet voivat alkaa puoli vuottakin lääkkeen lopettamisen jälkeen ja olla vaikeita. Tätä eivät monetkaan lääkärit varsinkaan terveyskeskuslääkärit tiedä tai ainakaan tunnusta. Oireesi kuulostavat rebound oireilta, jotka ovat hyvin tavallisia vieroitusoireita. Rebound oire tarkoittaa sitä, että vaiva johon söit lääkettä palaa moninkertaisena hetkellisesti takaisin ja rauhoittuu ajan kanssa kun aivokemiat palautuvat lääkkeestä. Itse sain saman lääkkeen lopettamisesta lopetusoireena depersonalisaatiohäiriön joka jatkuu edelleen ja lääkkeen lopettamisesta on jo kohta kaksi vuotta. Takana pitkä taistelu terveydenhuoltohenkilökunnan kanssa ennekuin vihdoin myönsivät kyseessä olevan lääkkeen sekoittaneen aivokemiani.
Saman kokenut. En ole lääkäri, mutta omat aivoni sanovat että näin olisi juuri käynyt. Tämä on siis oma oivallus.. Lääkäri ei maininnut rebound oireesta mitään.