Olen ajatellut rottien hankkimista, haluaisin 2 urosta. Olisiko niille riittävä häkki ferplast jenny kd? Rotat voisivat olla paljon häkin ulkopuolella. Onko rottien hankkiminen järkevää, koska meillä on koira (kääpiösnautseri-japaninpystykorva-sekoitus), häiriintyykö se rotista/ rotat siitä? Joutuisin myös kuljettamaan rottia aika paljon varsinkin kesäisin lähes joka viikonloppu Imatra-Kitee välillä. Olen lukenut rotista tosi paljon mutta muun muassa noihin kysymyksiin tarvitsisin vielä varmistusta, koska vanhempani ovat aika epäileväisiä. :-)
Vastaukset 1
- Sedä
Jenny on ihan ok. perushäkki, mutta isompi esim. joku 100cm kätettynä hankittu kanihäkki Jennyn alle on toki aina parempi :) Koiran kanssa pärjääminen riippuu koirasta. Koira pitäisi totuttaa olemaan pelottelematta rottia haukkumalla/ hyppimällä häkkiä päin. Rotat kyllä osaa myös puraista kipeästi jos koira tyntää kuononsa liian lähelle. Rotille pitää pystyä järjestämään juoksumahdollisuus myös vaikka niitä ei voisi koiran kanssa yhtä aikaa pitää vapaana.
Pelkäksi viikonlopuksi rottia ei jatkuvasti ehkä kannata kuljettaa, vaan pärjäävät yön/pari myös keskenään, vaikka näkee kyllä että kaipaavat ihmisseuraa silloin. Rotat ovat kyllä hyvin sopeutuvaisia, eivätkä pelkää siirtymistä hirveästi. Häkkiä on tietysti aika vaikea kuljettaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3851562Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan831059Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.94934Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä63849Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49758Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43755- 121725
- 60720
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10668- 37645
- 50616
- 54612
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33538Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain85508- 49493
- 80487