Olen 20-vuotias nainen ja aina murrosiän alkamisesta saakka kärsinyt TODELLA voimakkaasta hienhajusta kainaloissa; ongelma ei siis ole poikkeuksellisen vahva hien erittyminen, vaan nimenomaan väkevä haju. Henkilökohtaisen hygienian laiminlyömisestä tuskin on kyse, sillä käyn suihkussa ja vaihdan paidan päivittäin. Käytän antiperspiranttia ja pyrin valitsemaan aina hajusteettoman vaihtoehdon (koska tunnetusti hikoilu hajuste = vielä kamalampi aromi). Tästä huolimatta en voi paeta ongelmaani: jos pienikin pintahiki pääsee tulemaan, sen haistaa parin kilometrin säteellä.
Yleensä tämä ei haittaa merkittävästi arkeani, koska en ihmeemmin hikoile päivän aikana, mutta tuleva kesä huolettaa: tuleva kesätyöpaikkani on 15 km päässä kotoani naapurikaupungissa. Omaa autoa minulla ei ole, ja bussit kulkevat sen verran harvoin, että joudun pääsääntöisesti kulkemaan töihin pyörällä. Ja kilometrejä on tosiaan se pyöreät 15 ja matka täynnä ylämäkiä, joten tiedän tulevani hikoilemaan jo ennen kuin päivä on edes lähtenyt kunnolla käyntiin... Työ on mansikanmyyntiä, joten en tosiaankaan haluaisi, että koko koju löyhkää kainalokuopiltani.
Onko kenelläkään neuvoja?
Vinkkejä hienhajun ehkäisemiseen?
neuvoton hikipinko
1
133
Vastaukset
- aa*peli
Vahva hienhaju johtuu osaksi psyykkisistä tekijöistä; mitä kireämmällä olet, sitä vahvempi on hienerityksen lemahdus. Luulin että tämä olisi enemmän miehille kuuluva ilmiö.
Joudun pesemään kainaloitani useita kertoja päivässä sosiaalisten jännitysteni takia. Vuorikristallia ensin pesun jälkeen, sitten apteekin hikoderm dödöä, vaikka se ei ole iholle kovin hyvä.
En usko, että ongelmaan olisi mitään erityistä ratkaisua olemassa toistaiseksi. Fyysisessä työssä hikoilu on vähemmän "ammoniakkipitoista" jostain syystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302748
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562207Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.251773- 1291548
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641308- 681293
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?721260- 891075
- 90999
- 129942