Ostin viikonvaihteessa 3metrin USB-jatkokaapelin (30 V). Soneran nettitikku päähän ja yhteys toimi. Mutta kun yhdistin sen kaapelin Soneran Huawei E353:n mukana tulleeseen metrin valkoiseen jatkokaapeliin ei yhteys toiminut. Missä vika? Onko näissä kaapeleissä mahdollisesti eri jännitteet vai mistä moinen juttu.
Entä onko yhteyden nopeuden kannalta tuolla 3 metrin jatkokaapelilla mitään lisäarvoa vai menikö ostos ns. hukkaan? (tosin ainahan kaapelille muuta käyttöä löytyy esim. printteri, tms. oheislaitteet.
Entä onko yhteyden nopeuden kannalta tuolla 3 metrin jatkokaapelilla mitään lisäarvoa vai menikö ostos ns. hukkaan? (tosin ainahan kaapelille muuta käyttöä löytyy esim. printteri, tms. oheislaitteet.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Moro,
Toi lisäarvo tulee siitä, että sen pidemmän piuhan ansiosta saat sijoitettua tikun parempaan paikkaan. Metrin mittainen piuha voi olla tässä mielessä, riippuen paikasta, liian lyhyt. Parhain sijoituspaikka on yleensä ikkunan yläreunat, katon rajat yms :)
Toi, miksei homma toimi kahden USB-kaapelin kautta, voi johtua esimerkiksi siitä että tietokoneen USB-liitäntä ei anna tarpeeksi virtaa, tai se piuhojen liitos voi tuoda ongelmia (eli yhdellä 4m piuhalla saattaisi toimiakin).
Itse käyttäisin ja kokeilin hakea parhaimman tikun paikan sillä 3m piuhalla, se on parhain koska sillä on sitä ulottuvuutta parhaiten. Toki, jos toimivuus on samaa luokkaa 1m johdolla niin silloin ei väliä.
Tero@SoneraPartio