JOHAN NYT ON KUMMA!!

Hei Kaikille!!

Olen suurella huvittuneisuudella seurannut teidän lesbojen keskustelua meistä bisseistä.. =)

Kovin monella tuntuu olevan kaikenlaisia ennakkoluuloja meistä.. Toki biseksuaaleja on moneen lähtöön, kuten on myös teitä lesbojakin, siksipä en ymmärrä tuollaista yleistämistä ollenkaan..

Itse olen pitkähiuksinen naisellisen näköinen biseksuaali ja tutustuin aikoinani suloiseen lesbotyttöön.. Kun kävi ilmi, että olenkin bisse, niin hän oli kovin ihmeissään, hänelläkin oli samanlaisia ennakkoluuloja, kuten monilla teilläkin tuntuu olevan.. Noh, nyt olemme seurustelleet useita vuosia, joista yli vuoden olemme olleet rekisteröidyssä parisuhteessa ja kertaakaan ei ole kumpikaan toista pettänyt tms. Että se siitä meidän bissejen kaikkien kanssa nussimisesta.. =)

Täälläkin tuntuu olevan paljon yksinäisiä ihmisiä, jotka etsivät onneaan ja minä kehottaisin teitä katselemaan ja tutustumaan ihmisiin ihmisinä, eikä sen perusteella onko hän bi vai lesbo.. Vai kumpi olisi kivempi tyttöystävä, kusipäinen lesbo vai suloinen bi *nauraa* heh heh.. Mutta vakavasti ottaen minusta ei pitäisi ihmisiä laittaa luokkiin sen perusteella mistä sukupuolesta he pitävät.. Vai pitäisikö minunkin alkaa täällä väittämään, että KAIKKI lesbot ovat siilipäisiä machoilijoita, jotka ihannoivat miehisyyttä? Tämäkin väite kun olisi yhtä typerä, kuin se, että bisset ovat KAIKKI uskottomia ja joka suuntaan haarat levällään..

Hyvää jatkoa teille kaikille ja toivottavasti tekin yksinäiset lesbot löydätte itsellenne oman kullan (se kun on paras asia maailmassa, ainakin minun mielestäni), kenties joskus kohdallenne voi osua myös biseksuaali, joka yllättää teidät ja ennakkoluulonne positiivisesti!! Kulkekaas avoimin mielin!
1076285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 107

Vanhimmat

Kiva yleistys tuo, että bisset on aina niitä suloisia ja lesbot sitten jotain muuta...

Äänestä
  • Ei tainnut sitten tulla selväksi, että se oli VITSI, siis leikilläni heitin *nauraa*.. Eikö "heh heh" ja se että "mutta vakavasti ottaen" kerro jotain? On tainnut huumorintajukin hävitä jonnekkin elämän polun varrelle..

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Ei tainnut sitten tulla selväksi, että se oli VITSI, siis leikilläni heitin *nauraa*.. Eikö "heh heh" ja se että "mutta vakavasti ottaen" kerro jotain? On tainnut huumorintajukin hävitä jonnekkin elämän polun varrelle..

    Kuten kirjoitin, niin vaimoni on lesbo ja maailman ihanin ihminen, itsehän juuri kirjoitinkin siitä, miten ikäviä mielestäni yleistykset ovat.. Miten joku voi ymmärtää asian niin, että leikilläni heittämäni TYPERÄ yleistys pitäisi mielestäni paikkaansa?!? Mielestäni kukaan ei voi sanoa, että bisset ovat tuollaisia ja lesbot tuollaisia, tai heterot tuollaisia, kun kuitenkaan mikään tuollaisista naurettavista väitteistä ei kuitenkaan pidä paikkaansa..

    Äänestä

"Johan nyt on kumma!!" Siis minulle jäi epäselväksi et mikä tässä oli kummaa?=) Kiva alotus. Kivempi jos vielä ymmärtäs!:o

Äänestä
  • Se on kumma, että ihmiset pistetään tiettyyn muottiin sen takia, ovatko he bissejä vai lesboja. (Biseksuaali on tämän palstan mukaan uskoton joka suuntaan haarat levällään olija, johon, joka lesbon kannattaa kiertää kaukaa..) Kuten sanoin, en ole ennen tänne kirjoittanut, vaan seurannut vain huvittuneena näitä kummallisia yleistyksiä ja ajattelin asiasta kirjoittaa.. Kivaa syksyä sinulle! =)

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Se on kumma, että ihmiset pistetään tiettyyn muottiin sen takia, ovatko he bissejä vai lesboja. (Biseksuaali on tämän palstan mukaan uskoton joka suuntaan haarat levällään olija, johon, joka lesbon kannattaa kiertää kaukaa..) Kuten sanoin, en ole ennen tänne kirjoittanut, vaan seurannut vain huvittuneena näitä kummallisia yleistyksiä ja ajattelin asiasta kirjoittaa.. Kivaa syksyä sinulle! =)

    ...on kolme kokemusta bisseistä. Kaikki halusivat kovasti seksiä kanssani, mutta lopulta pakenivat miesten syliin ja särkivät sydämeni. Pitäisikö minun nyt ajatella, että bisset on ihania. Ja ai niin vielä yksi tapaus. Ravintolassa minulle tuli bi-tyttö ja hänen miehensä ehdottamaan ryhmäseksiä :) Se olikin näistä kaikista kuitenkin reiluin tapaus. Silloin ainakin heti tiesin, että naisella oli mies. Mutta ei yleistetä ei.

    Äänestä

  • antsu kirjoitti:

    ...on kolme kokemusta bisseistä. Kaikki halusivat kovasti seksiä kanssani, mutta lopulta pakenivat miesten syliin ja särkivät sydämeni. Pitäisikö minun nyt ajatella, että bisset on ihania. Ja ai niin vielä yksi tapaus. Ravintolassa minulle tuli bi-tyttö ja hänen miehensä ehdottamaan ryhmäseksiä :) Se olikin näistä kaikista kuitenkin reiluin tapaus. Silloin ainakin heti tiesin, että naisella oli mies. Mutta ei yleistetä ei.

    ikäviä kokemuksia sulla. ei kaikki bisset ole ihania, kuten ei kaikki lesbotkaan. ei yleistetä.

    Äänestä

  • ikävä juttu kirjoitti:

    ikäviä kokemuksia sulla. ei kaikki bisset ole ihania, kuten ei kaikki lesbotkaan. ei yleistetä.

    ...on kyllä totta. En tosiaankaan ole viime aikoina törmännyt kovin täyspäisiin lesboihinkaan.
    Kaikki vaan juonittelee selän takana ja käyttäytyy muutenkin lapsellisesti, mutta ehkä tässä onkin vain itsessä se suurin vika...

    Äänestä

Että olet erilainen bisse joihin minä olen vain ja ainoastaan törmännyt.

Minulla on ollut vain hemmetin huono tuuri ilmeisesti sitten. Mutta vaikea niitä kokemuksia mielestä on pyyhkiä ja luoda bisseista parempaa kuvaa vain tämän tekstin perusteella.
Kokemus sen on luonut, ei mikään täysin tyhjä ennakkoluulo.

Valitettavasti.

Äänestä
  • sepä minua sangen suuresti harmittaa ja sydämelleni käy, että bisseillä on niin huono maine, myös hetskujen keskuudessa. sitä vaan toivoo, että joskus löytäisi jokun jota rakastaa, jonkun joka rakastaa minua, vaikka olenkin bi.

    Äänestä

  • lapponia kirjoitti:

    sepä minua sangen suuresti harmittaa ja sydämelleni käy, että bisseillä on niin huono maine, myös hetskujen keskuudessa. sitä vaan toivoo, että joskus löytäisi jokun jota rakastaa, jonkun joka rakastaa minua, vaikka olenkin bi.

    ..joku vielä huomaa että asenteesi on erilainen.
    Ikävä vain että nämä seikkailijat ovat luoneet melko laajan maineen..

    Äänestä

  • Hmm.. Tottakai huonoja kokemuksia on vaikea pyyhkiä pois ja onhan kaikilla oikeus omaan mielipiteeseen.. Toivon tosin, että ymmärrätte, ettemme me ns "normaalit" bisset voi mitään sille, että on olemassa myös toisenlaisia bissejä, joihin te kaikki tunnutte olevan törmänneet.. Itse en tunne bissejä itseni lisäksi kuin 2 kpl ja hekin ovat vuosien suhteessa keskenään ja rekisteröineet parisuhteensa. Eivätkä hekään tuollaisia ole, millaisiksi bisset täällä leimataan. Toivoisin, että joskus voin lepakkobaareissakin käydä ja sanoa olevani bisse, ilman että sen jälkeen saan puhua vain tyhjille seinille.. =) Hyvää jatkoa sinullekin!

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Hmm.. Tottakai huonoja kokemuksia on vaikea pyyhkiä pois ja onhan kaikilla oikeus omaan mielipiteeseen.. Toivon tosin, että ymmärrätte, ettemme me ns "normaalit" bisset voi mitään sille, että on olemassa myös toisenlaisia bissejä, joihin te kaikki tunnutte olevan törmänneet.. Itse en tunne bissejä itseni lisäksi kuin 2 kpl ja hekin ovat vuosien suhteessa keskenään ja rekisteröineet parisuhteensa. Eivätkä hekään tuollaisia ole, millaisiksi bisset täällä leimataan. Toivoisin, että joskus voin lepakkobaareissakin käydä ja sanoa olevani bisse, ilman että sen jälkeen saan puhua vain tyhjille seinille.. =) Hyvää jatkoa sinullekin!

    mutta tuli tuosta mieleen.
    Pitäisikö olla (vai onko jo?) bi-baareja ?

    Äänestä

  • heta kirjoitti:

    mutta tuli tuosta mieleen.
    Pitäisikö olla (vai onko jo?) bi-baareja ?

    No en tiedä onko, ja jos onkin, niin minusta se on aika outoa.. Miten voidaan arvostella heteroiden suvaitsemattomuutta jos emme voi olla edes samoissa baareissa, siis lesbot ja bi:t keskenään? Tampereella en ainakaan tiedä muita kuin yhden lesbobaarin, Mixein, ja jos siellä en voisi sen takia käydä, että olen bi, niin jo on kumma juttu..!! Mutta tosiaan en tiedä onko bi-baareja, en ainakaan ole kuullut sellaisista, tosin se on minulle kyllä ihan sama, kuten edellä jo kirjoitinkin. =)

    Äänestä

Onhan niitä pelkän seksin perässä juoksevia lepakoitakin.

Äänestä
  • aivan totta! hyvä kommentti!

    Äänestä

mitä mieltä lesbot olette, jos bi kirjoittelee lesbojen palstalle, kertoen avoimesti olevansa bi? tykkäättekö hyvää vai huonoa?

Äänestä
  • kuka tänne kirjoittelee. Mielenkiintoisiin aiheisiin voi osallistua, omasta mielestä tylsät hypätä yli. Miksi lesbojen pitäisi linnoittautua tänne keskenään.

    Äänestä

  • Mitäpä sillä on väliä on bi vai lesbo kun tänne kirjoittelee.
    Jokainen varmaan tietää mitä tarkoittaa hyvä maku..=)

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    Mitäpä sillä on väliä on bi vai lesbo kun tänne kirjoittelee.
    Jokainen varmaan tietää mitä tarkoittaa hyvä maku..=)

    kyllä vastaan koska tämä ikuinen bi/lesbo vastakkainasettelu alkaa jo tympiä. Onko täällä sota vai mikä käynnissä? Itse olen monen lesbon suusta kuullut ja nähnyt, että he menevät joskus varta vasten hetskubaareihin iskemään kauniita hetero tai bissenaisia ihan vaan yhden illan seuraksi, enkä minä ainakaan ole biseksuaalina kokenut lesbobaareissakaan minkäänlaista vastustusta..päinvastoin. Minua on pyydetty ties minne jatkoille ja yritetty saada jonkin tietyn tunnetun naistenvalloittajan sänkyyn. Yhden lesbon suusta kuulin lauseen, että se vasta on jotain jos saa heteronaisen vieteltyä ja jos se on vielä naimisissa niin pisteet nousee. Se tarkoittaa sitä että oman viehätys- ja iskuvoiman täytyy olla huippuluokkaa kun saa tyyppejä käännytettyä...Heteroista, bisseistä, lesboista löytyy ihmisiä joka lähtöön, mutta suhteissa on aina monta osatekijää..vähintään kaksi enkä usko kenenkään olevan puhdas pulmunen. Jokaisen pitäisi mennä itseensä ja rankasti sen sijaan että syyttää muita. Piste.

    Äänestä

  • ..ole väliä tänne kirjoitellessaan.

    Se ratkaisee, MITÄ kirjoittaa..:)

    Äänestä

  • Argghh kirjoitti:

    kyllä vastaan koska tämä ikuinen bi/lesbo vastakkainasettelu alkaa jo tympiä. Onko täällä sota vai mikä käynnissä? Itse olen monen lesbon suusta kuullut ja nähnyt, että he menevät joskus varta vasten hetskubaareihin iskemään kauniita hetero tai bissenaisia ihan vaan yhden illan seuraksi, enkä minä ainakaan ole biseksuaalina kokenut lesbobaareissakaan minkäänlaista vastustusta..päinvastoin. Minua on pyydetty ties minne jatkoille ja yritetty saada jonkin tietyn tunnetun naistenvalloittajan sänkyyn. Yhden lesbon suusta kuulin lauseen, että se vasta on jotain jos saa heteronaisen vieteltyä ja jos se on vielä naimisissa niin pisteet nousee. Se tarkoittaa sitä että oman viehätys- ja iskuvoiman täytyy olla huippuluokkaa kun saa tyyppejä käännytettyä...Heteroista, bisseistä, lesboista löytyy ihmisiä joka lähtöön, mutta suhteissa on aina monta osatekijää..vähintään kaksi enkä usko kenenkään olevan puhdas pulmunen. Jokaisen pitäisi mennä itseensä ja rankasti sen sijaan että syyttää muita. Piste.

    ..miten tämä kommentti on juuri tässä kohtaa..:o

    Se varmaan kuuluu tuohon aloitukseen vastaukseksi, vai kuinka?

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..ole väliä tänne kirjoitellessaan.

    Se ratkaisee, MITÄ kirjoittaa..:)

    ..:D

    Äänestä

  • Argghh kirjoitti:

    kyllä vastaan koska tämä ikuinen bi/lesbo vastakkainasettelu alkaa jo tympiä. Onko täällä sota vai mikä käynnissä? Itse olen monen lesbon suusta kuullut ja nähnyt, että he menevät joskus varta vasten hetskubaareihin iskemään kauniita hetero tai bissenaisia ihan vaan yhden illan seuraksi, enkä minä ainakaan ole biseksuaalina kokenut lesbobaareissakaan minkäänlaista vastustusta..päinvastoin. Minua on pyydetty ties minne jatkoille ja yritetty saada jonkin tietyn tunnetun naistenvalloittajan sänkyyn. Yhden lesbon suusta kuulin lauseen, että se vasta on jotain jos saa heteronaisen vieteltyä ja jos se on vielä naimisissa niin pisteet nousee. Se tarkoittaa sitä että oman viehätys- ja iskuvoiman täytyy olla huippuluokkaa kun saa tyyppejä käännytettyä...Heteroista, bisseistä, lesboista löytyy ihmisiä joka lähtöön, mutta suhteissa on aina monta osatekijää..vähintään kaksi enkä usko kenenkään olevan puhdas pulmunen. Jokaisen pitäisi mennä itseensä ja rankasti sen sijaan että syyttää muita. Piste.

    Edelliseen viestiin viitaten.

    Ainakin omat kaverit jotka on olleet sinkkuna pitkään ja etsivät yhdenillanjuttua ottavat mieluummin bissen kun lesbot ei helpolla taivu hetken huumaan vaan alkavat heti miettiä parisuhdejuttuja kuulemma. Tai eivät edes suostu lähtemään yhdenillanjuttuihin mukaan.
    Bisset on kuulemma helpompia seksiseurana kun eivät halua kuin sen seksin.

    Mulla ei ole kokemusta yhdenillanjutuista kun en ole ikinä suostunut moista edes ajattelemaan.
    Kun olin vielä 10 vuotta sitten sinkku niin saatoin käydä kahvilla jonkun baarissa tavatun kanssa jotta saan selville todellisen luonteen ennen jatkotapaamisia....

    Bisset on rohkeampia kokeilemaan ja seikkailemaan. Ihan hyvä juttu.
    Itseltä varmaan jää jotain kokematta kun en ole ikinä tehnyt mitään tuntemattoman kanssa.
    Enkä ole seurustellut kuin kahden kanssa.

    Äänestä

  • Puritaani lesbo kirjoitti:

    Edelliseen viestiin viitaten.

    Ainakin omat kaverit jotka on olleet sinkkuna pitkään ja etsivät yhdenillanjuttua ottavat mieluummin bissen kun lesbot ei helpolla taivu hetken huumaan vaan alkavat heti miettiä parisuhdejuttuja kuulemma. Tai eivät edes suostu lähtemään yhdenillanjuttuihin mukaan.
    Bisset on kuulemma helpompia seksiseurana kun eivät halua kuin sen seksin.

    Mulla ei ole kokemusta yhdenillanjutuista kun en ole ikinä suostunut moista edes ajattelemaan.
    Kun olin vielä 10 vuotta sitten sinkku niin saatoin käydä kahvilla jonkun baarissa tavatun kanssa jotta saan selville todellisen luonteen ennen jatkotapaamisia....

    Bisset on rohkeampia kokeilemaan ja seikkailemaan. Ihan hyvä juttu.
    Itseltä varmaan jää jotain kokematta kun en ole ikinä tehnyt mitään tuntemattoman kanssa.
    Enkä ole seurustellut kuin kahden kanssa.

    Kun et varmaan tykkää itsekkään että lesboihin lyödään kaikenlaisia leimoja niin miksi teet niin biiden suhteen?

    Äänestä

  • l3sb0 kirjoitti:

    Kun et varmaan tykkää itsekkään että lesboihin lyödään kaikenlaisia leimoja niin miksi teet niin biiden suhteen?

    Olen tiukkis ja musta on ihanaa et on olemassa toisenlaisia tapoja elää kuten bisseys.
    Tarkoitus oli lausua kohteliaisuus.
    En ole koskaan uskaltanut edes suudella vierasta naista joten ihailen sellaisia jotka uskaltaa.

    Äänestä

Ihmettelen, miksi yleensä lesbot ovat siilitukkasia juntturan näköisiä otuksia. Jos kerran lesbot tykkäävät tytöistä, niin eikö lesboa enemmän kiinnosta nainen tai tyttö, joka muistuttaa ulkonäöltäänkin naista, eikä sellaista miehen näköistä otusta. ei mene meikäläisen jakeluun. Kyllähän homotkin ovat miesmäisten näköisiä, tosi maskuliinisia ja joskus paljon vetävämmän näköisiä meikäläisen heteron silmiin kuin monet heterotollukat.

Äänestä
  • ..:D

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..:D

    ..:D

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..:D

    Olenkin odotellut sinun tuloasi palstalle ja kannanottoasi kirjoitukseeni. Kuten kirjoitinkin, niin en ole ennen tänne kirjoittanut, tosin olen seurannut teidän kirjoituksianne ja sinulla tuntuu olevan paljon mielipiteitä ja halua keskustella asioista.. =) Niinpä ajattelin kirjoittaessani, että varmaankin otat kantaa, mikä mielestäni olisi vain kiva juttu.. Keskusteluahan minä kirjoituksellani hainkin.

    Äänestä

  • Jenn kirjoitti:

    ..:D

    ..:D

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Olenkin odotellut sinun tuloasi palstalle ja kannanottoasi kirjoitukseeni. Kuten kirjoitinkin, niin en ole ennen tänne kirjoittanut, tosin olen seurannut teidän kirjoituksianne ja sinulla tuntuu olevan paljon mielipiteitä ja halua keskustella asioista.. =) Niinpä ajattelin kirjoittaessani, että varmaankin otat kantaa, mikä mielestäni olisi vain kiva juttu.. Keskusteluahan minä kirjoituksellani hainkin.

    ..on ollut täällä niin usein, ettei tähän minullakaan sinällään ole lisättävää, mutta voihan olla, että vielä tästä jotakin keskustelua kehkeytyy, jos tulee UUSIA piirteitä esiin.

    Etkö muuten tosiaan ole huomannut aijempia keskusteluja tästä aiheesta?

    Ja mitä mieltä olet tuon nimimerkki hoopon kirjoituksesta?

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..on ollut täällä niin usein, ettei tähän minullakaan sinällään ole lisättävää, mutta voihan olla, että vielä tästä jotakin keskustelua kehkeytyy, jos tulee UUSIA piirteitä esiin.

    Etkö muuten tosiaan ole huomannut aijempia keskusteluja tästä aiheesta?

    Ja mitä mieltä olet tuon nimimerkki hoopon kirjoituksesta?

    Juu, eli olen toki huomannut keskustelunne tästäkin aiheesta, mutta olen huomannut sen, että keskusteluistanne huolimatta mielipiteet bisseistä eivät yleisesti ottaen ole muuttuneet mihinkään.. Mikä sinänsä ei ole paha, toki jokaisella on oikeus olla mitä mieltä vain, tosin tässä kohtaa minun on kovin vaikea sitä ymmärtää.. =)

    Hoopon kirjoitukseen sanoisin, että itselleni ei todellakaan ole väliä onko nainen bi/lesbo, naisellinen/poikamainen vaan kiinnitän huomiota luonteeseen ja kokonaisuuteen muuten.. Esimerkkinä se, että olen itse luonnonsuojelualla ja fiksut vihreät ajatukset kiinnittävät huomioni paljon varmemmin kuin vaikkapa se, millaiset hiukset toisella on tai käyttääkö hän meikkiä *nauraa*..

    Sinulta voisin kysyä, kun vakiokirjoittaja olet, että mitä mieltä olet näistä täällä käyvistä henkilöistä ja kirjoituksista, mihin asioihin olet tyytyväinen ja mitä täältä mielestäsi puuttuu?

    Äänestä

  • Minä taidan sitten olla joku ihme mullistus kun en ole siilitukkainen,en junttura enkä ees kanttura =)

    En omista ruutupaitaa enkä aja rekkaa vaikka kortti siihen riittäisikin.
    En istu räkälöissä toisessa kädessä olut ja toisessa rööki soittamassa suutani.

    Pidän naisista, olen nainen vaikkakin poikatyttö ulkonäöltäni mutta erittäin nainen sisäisesti. En millään muotoa haluaisi olla mies.

    Mitäs Hoopo sanot tästä!! Outoa eikö? *heh*

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..on ollut täällä niin usein, ettei tähän minullakaan sinällään ole lisättävää, mutta voihan olla, että vielä tästä jotakin keskustelua kehkeytyy, jos tulee UUSIA piirteitä esiin.

    Etkö muuten tosiaan ole huomannut aijempia keskusteluja tästä aiheesta?

    Ja mitä mieltä olet tuon nimimerkki hoopon kirjoituksesta?

    Niin, lisään vielä, että kun kerran kysyit, että enkö ole huomannut aikaisempia kirjoituksia aiheesta, niin voisin sanoa, että sinun kirjoituksistasi kysymyksiä mielessäni ovat herättäneet mm. seuraavat lauseet:

    "Ainakin tällä palstalla bisseillä on aika kiukkuinen asenne meihin lesboihin"

    "Lesboja arvostellaan oikein olan takaa ja kuitenkaan YKSIKÄÄN bisse ei silloin nouse vastarintaan ja puolustamaan lesboja"

    Hmm.. Mielenkiintoista.. =)

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Niin, lisään vielä, että kun kerran kysyit, että enkö ole huomannut aikaisempia kirjoituksia aiheesta, niin voisin sanoa, että sinun kirjoituksistasi kysymyksiä mielessäni ovat herättäneet mm. seuraavat lauseet:

    "Ainakin tällä palstalla bisseillä on aika kiukkuinen asenne meihin lesboihin"

    "Lesboja arvostellaan oikein olan takaa ja kuitenkaan YKSIKÄÄN bisse ei silloin nouse vastarintaan ja puolustamaan lesboja"

    Hmm.. Mielenkiintoista.. =)

    No sitä voi ihmetellä ihan rauhassa mutta noille lauseille kyllä löytyy perusteluja. Kyllä se on viime kuukausina tullut täällä moneen kertaan esille.

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    No sitä voi ihmetellä ihan rauhassa mutta noille lauseille kyllä löytyy perusteluja. Kyllä se on viime kuukausina tullut täällä moneen kertaan esille.

    Siis kuka arvostelee lesboja olan takaa, eikä YKSIKÄÄN bisse silloin nouse vastarintaan puolustamaan lesboja? Mä en tätä tajua, kun olen seurannut teidän lesbojen kirjoituksia, niin on pakko sanoa, että aika eripuraista sakkia täällä aina tuntuu olevan, tuota Jenniferiäkin tökitään joka puolelta.. Sitten tullaankin siihen tulokseen, että bissethän tässä eivät ole vastarinnassa puolustamassa lesboja.. Mutta kuten sanoin, minä en allekirjoita kaikkien bissejen kommentteja, enkä sanomisia, aiheenanihan olikin se, että on olemassa meitä uskollisiakin bissejä, jotka haluavat olla suhteessa naisen kanssa ilman miehiä tai muita kolmansia pyöriä =)

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Siis kuka arvostelee lesboja olan takaa, eikä YKSIKÄÄN bisse silloin nouse vastarintaan puolustamaan lesboja? Mä en tätä tajua, kun olen seurannut teidän lesbojen kirjoituksia, niin on pakko sanoa, että aika eripuraista sakkia täällä aina tuntuu olevan, tuota Jenniferiäkin tökitään joka puolelta.. Sitten tullaankin siihen tulokseen, että bissethän tässä eivät ole vastarinnassa puolustamassa lesboja.. Mutta kuten sanoin, minä en allekirjoita kaikkien bissejen kommentteja, enkä sanomisia, aiheenanihan olikin se, että on olemassa meitä uskollisiakin bissejä, jotka haluavat olla suhteessa naisen kanssa ilman miehiä tai muita kolmansia pyöriä =)

    ..nouse puolustamaan lesboja..;)

    Tuossa on juuri esimerkki tässä ketjussa.

    Puhupa nyt tuon nimim. hoopon kanssa, niin seuraan, miten keskustelunne edistyy.

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    No sitä voi ihmetellä ihan rauhassa mutta noille lauseille kyllä löytyy perusteluja. Kyllä se on viime kuukausina tullut täällä moneen kertaan esille.

    Luin aikaisempia kirjoituksiasi ja kirjoitit, että jokainen bi on ollut sinulle karvas pettymys, jotka ovat halunneet pitää vain leluna.. Olen puolestasi kovin pahoillani, ikäviä ajatuksiahan tuollaisesta pakostakin jää. Meitäkin bissejä kun on moneen junaan. Toivon, että kohdallesi sattuu vielä positiivinenkin kokemus.

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Siis kuka arvostelee lesboja olan takaa, eikä YKSIKÄÄN bisse silloin nouse vastarintaan puolustamaan lesboja? Mä en tätä tajua, kun olen seurannut teidän lesbojen kirjoituksia, niin on pakko sanoa, että aika eripuraista sakkia täällä aina tuntuu olevan, tuota Jenniferiäkin tökitään joka puolelta.. Sitten tullaankin siihen tulokseen, että bissethän tässä eivät ole vastarinnassa puolustamassa lesboja.. Mutta kuten sanoin, minä en allekirjoita kaikkien bissejen kommentteja, enkä sanomisia, aiheenanihan olikin se, että on olemassa meitä uskollisiakin bissejä, jotka haluavat olla suhteessa naisen kanssa ilman miehiä tai muita kolmansia pyöriä =)

    olethan tuon jo todistanut =)

    Äänestä


  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Luin aikaisempia kirjoituksiasi ja kirjoitit, että jokainen bi on ollut sinulle karvas pettymys, jotka ovat halunneet pitää vain leluna.. Olen puolestasi kovin pahoillani, ikäviä ajatuksiahan tuollaisesta pakostakin jää. Meitäkin bissejä kun on moneen junaan. Toivon, että kohdallesi sattuu vielä positiivinenkin kokemus.

    En kaipaa mitään kokemuksia enää, olen löytänyt elämäni naisen =)

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    En kaipaa mitään kokemuksia enää, olen löytänyt elämäni naisen =)

    Mikäs siinä sitten, hyvä juttu sinulle, pidähän naisestasi kiinni =)

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Mikäs siinä sitten, hyvä juttu sinulle, pidähän naisestasi kiinni =)

    Totta mooses! =)

    Äänestä


  • Angie kirjoitti:

    Totta mooses! =)

    Sanokoot muut mitä sanovat, mutta kyllä mun mielestäni oma vaimoke on parasta mitä voi toivoa, itse en ainakaan omaani vaihtaisi mihinkään =)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..kiva, että tykkäät.

    Ja muuten erittäin tyhjentävä..:D

    älykäs ihminen osoittaa sen :-) (pakkohymiö)

    Äänestä

  • vastaus kirjoitti:

    älykäs ihminen osoittaa sen :-) (pakkohymiö)

    ..en väitä vastaan.

    Heh, vaikka en ymmärtänytkään tuota viimeistä, mutta eihän se tässä "keskustelussa" haittaa.

    Hyvää jatkoa sinulle ja onnistumisia, millä saralla nyt ikinä liikutkin!

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    Minä taidan sitten olla joku ihme mullistus kun en ole siilitukkainen,en junttura enkä ees kanttura =)

    En omista ruutupaitaa enkä aja rekkaa vaikka kortti siihen riittäisikin.
    En istu räkälöissä toisessa kädessä olut ja toisessa rööki soittamassa suutani.

    Pidän naisista, olen nainen vaikkakin poikatyttö ulkonäöltäni mutta erittäin nainen sisäisesti. En millään muotoa haluaisi olla mies.

    Mitäs Hoopo sanot tästä!! Outoa eikö? *heh*

    "Minä taidan sitten olla joku ihme mullistus kun en ole siilitukkainen,en junttura enkä ees kanttura =)"

    ja jatkaa hetken päästä:

    "Pidän naisista, olen nainen vaikkakin poikatyttö ulkonäöltäni mutta erittäin nainen sisäisesti."

    Mitä parodiaa :D

    Äänestä

  • opooH kirjoitti:

    "Minä taidan sitten olla joku ihme mullistus kun en ole siilitukkainen,en junttura enkä ees kanttura =)"

    ja jatkaa hetken päästä:

    "Pidän naisista, olen nainen vaikkakin poikatyttö ulkonäöltäni mutta erittäin nainen sisäisesti."

    Mitä parodiaa :D

    Voi taivas.
    Ihminen voi olla poikatyttö monella muullakin tavalla kuin ruutupaidalla ja siilitukalla.

    Tunnen pitkähiuksisen naisen joka on todella poikamainen ulkonäöltään. Itse asiassa 100% hetsku mut silti. Ja kropaltaan. Ja pukeutuu farkkuasuihin ja yleensä aika jätkämäisesti.

    Entä sitten?

    Ei kaikkia voi yhteen muottiin valaa.
    Ja mie pukeudun tahallani vähän erikoisesti että joku voisi mahdollisesti bongata meitsin kadultakin.

    Äänestä

  • opooH kirjoitti:

    "Minä taidan sitten olla joku ihme mullistus kun en ole siilitukkainen,en junttura enkä ees kanttura =)"

    ja jatkaa hetken päästä:

    "Pidän naisista, olen nainen vaikkakin poikatyttö ulkonäöltäni mutta erittäin nainen sisäisesti."

    Mitä parodiaa :D

    Enhän minä mikään mies ole ulkonäöltäni? Jos siihen viittasit. Hitto vie..pitääkö tänne jo kuvakin laittaa???????

    Äänestä

  • Lepakkotyttö kirjoitti:

    Voi taivas.
    Ihminen voi olla poikatyttö monella muullakin tavalla kuin ruutupaidalla ja siilitukalla.

    Tunnen pitkähiuksisen naisen joka on todella poikamainen ulkonäöltään. Itse asiassa 100% hetsku mut silti. Ja kropaltaan. Ja pukeutuu farkkuasuihin ja yleensä aika jätkämäisesti.

    Entä sitten?

    Ei kaikkia voi yhteen muottiin valaa.
    Ja mie pukeudun tahallani vähän erikoisesti että joku voisi mahdollisesti bongata meitsin kadultakin.

    oli valaa vähän huuroria tähän taistelutantereeseen....

    Äänestä

  • opooH kirjoitti:

    "Minä taidan sitten olla joku ihme mullistus kun en ole siilitukkainen,en junttura enkä ees kanttura =)"

    ja jatkaa hetken päästä:

    "Pidän naisista, olen nainen vaikkakin poikatyttö ulkonäöltäni mutta erittäin nainen sisäisesti."

    Mitä parodiaa :D

    ..kyllä poikatyttö voi olla pitkätukkainen, puolipitkätukkainen, kiharatukkainen, suoratukkainen, geometrisen leikkauksen omaava, TÄYSIN KALJU tai ihan monia satoja, satoja variaatioita.

    Siilitukkainen on vain yksi malli.

    Jotta se niistä hiusten pituuksista, malleista ja niin edelleen.. Kiinnittäisin kuitenkin huomiota enemmän siihen, mitä onkaan hiuspehkon alla..:D Pitkänkään pehkon alla, tuo vanhan auton moottoria muistuttava ronksutus, on erittäin epänaisellista - jos nyt naisellisuudesta halutaan puhua..;D Silloin ei tukan pituudesta ole parisuhteessakaan mitään hyötyä. Itse valitsen ennemmin kehräävän Jaggarin kuin tuon ikivanhan Volgan..;D

    (=ei tarkoitettu pitkätukkaisten naisten mollaamiseksi, vaan on kuvakieltä, kielellinen ilmaisu ja mielestäni osuvuudessaan myös hauska..)

    Tukan mallin voi aina vaihtaa, mutta aivojaan ei voi. Niitä voi kehittää, mutta kun kaikki eivät tajua, että olisi korkea aika niitä kehittää, niin kehittyminen jää jonnekin tietylle asteelle.

    Ei vaan. Heissuli vei, sun heiluvilles..:D

    Tämä likka alkaa valmistautua työpaikalleen ja jatkan sitten sieltä, jos aikaa liikenee..:)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..kyllä poikatyttö voi olla pitkätukkainen, puolipitkätukkainen, kiharatukkainen, suoratukkainen, geometrisen leikkauksen omaava, TÄYSIN KALJU tai ihan monia satoja, satoja variaatioita.

    Siilitukkainen on vain yksi malli.

    Jotta se niistä hiusten pituuksista, malleista ja niin edelleen.. Kiinnittäisin kuitenkin huomiota enemmän siihen, mitä onkaan hiuspehkon alla..:D Pitkänkään pehkon alla, tuo vanhan auton moottoria muistuttava ronksutus, on erittäin epänaisellista - jos nyt naisellisuudesta halutaan puhua..;D Silloin ei tukan pituudesta ole parisuhteessakaan mitään hyötyä. Itse valitsen ennemmin kehräävän Jaggarin kuin tuon ikivanhan Volgan..;D

    (=ei tarkoitettu pitkätukkaisten naisten mollaamiseksi, vaan on kuvakieltä, kielellinen ilmaisu ja mielestäni osuvuudessaan myös hauska..)

    Tukan mallin voi aina vaihtaa, mutta aivojaan ei voi. Niitä voi kehittää, mutta kun kaikki eivät tajua, että olisi korkea aika niitä kehittää, niin kehittyminen jää jonnekin tietylle asteelle.

    Ei vaan. Heissuli vei, sun heiluvilles..:D

    Tämä likka alkaa valmistautua työpaikalleen ja jatkan sitten sieltä, jos aikaa liikenee..:)

    tuohan on vain sinun mielipiteesi

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..kyllä poikatyttö voi olla pitkätukkainen, puolipitkätukkainen, kiharatukkainen, suoratukkainen, geometrisen leikkauksen omaava, TÄYSIN KALJU tai ihan monia satoja, satoja variaatioita.

    Siilitukkainen on vain yksi malli.

    Jotta se niistä hiusten pituuksista, malleista ja niin edelleen.. Kiinnittäisin kuitenkin huomiota enemmän siihen, mitä onkaan hiuspehkon alla..:D Pitkänkään pehkon alla, tuo vanhan auton moottoria muistuttava ronksutus, on erittäin epänaisellista - jos nyt naisellisuudesta halutaan puhua..;D Silloin ei tukan pituudesta ole parisuhteessakaan mitään hyötyä. Itse valitsen ennemmin kehräävän Jaggarin kuin tuon ikivanhan Volgan..;D

    (=ei tarkoitettu pitkätukkaisten naisten mollaamiseksi, vaan on kuvakieltä, kielellinen ilmaisu ja mielestäni osuvuudessaan myös hauska..)

    Tukan mallin voi aina vaihtaa, mutta aivojaan ei voi. Niitä voi kehittää, mutta kun kaikki eivät tajua, että olisi korkea aika niitä kehittää, niin kehittyminen jää jonnekin tietylle asteelle.

    Ei vaan. Heissuli vei, sun heiluvilles..:D

    Tämä likka alkaa valmistautua työpaikalleen ja jatkan sitten sieltä, jos aikaa liikenee..:)

    Tuo jos joku oli hyvin perusteltua ja totaalisen tyhjentävä selvitys! =)
    Näinhän se on.
    Sano siihen kuka ja mitä hyvänsä=)

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Sanokoot muut mitä sanovat, mutta kyllä mun mielestäni oma vaimoke on parasta mitä voi toivoa, itse en ainakaan omaani vaihtaisi mihinkään =)

    mun muru on mulle parasta !=)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..en väitä vastaan.

    Heh, vaikka en ymmärtänytkään tuota viimeistä, mutta eihän se tässä "keskustelussa" haittaa.

    Hyvää jatkoa sinulle ja onnistumisia, millä saralla nyt ikinä liikutkin!

    se viimeinen oli ns. jenniferitologiaa

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    Tuo jos joku oli hyvin perusteltua ja totaalisen tyhjentävä selvitys! =)
    Näinhän se on.
    Sano siihen kuka ja mitä hyvänsä=)

    Minun pääni on paljon muutakin kuin hyvä kasvualusta hiuksille.

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Niin, lisään vielä, että kun kerran kysyit, että enkö ole huomannut aikaisempia kirjoituksia aiheesta, niin voisin sanoa, että sinun kirjoituksistasi kysymyksiä mielessäni ovat herättäneet mm. seuraavat lauseet:

    "Ainakin tällä palstalla bisseillä on aika kiukkuinen asenne meihin lesboihin"

    "Lesboja arvostellaan oikein olan takaa ja kuitenkaan YKSIKÄÄN bisse ei silloin nouse vastarintaan ja puolustamaan lesboja"

    Hmm.. Mielenkiintoista.. =)

    juuri nämä kaksi lausetta ovat joskus saaneet minunkin niskakarvani pystyyn.. pieni välikommentti. :)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..:D

    Hah, toi on oikeesti hyvä. Pidä toi vastaus aina noille pöllöille :))

    Äänestä

  • essi kirjoitti:

    juuri nämä kaksi lausetta ovat joskus saaneet minunkin niskakarvani pystyyn.. pieni välikommentti. :)

    ..mahdollisuus osoittaa, että välittää todella lesboista ja puuttuu hoopon kirjoitukseen.

    Kyllä minä ainakin itselleni tärkeitä ihmisiä puolustaisin, jos joku heitä lyö asiattomasti.

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..on ollut täällä niin usein, ettei tähän minullakaan sinällään ole lisättävää, mutta voihan olla, että vielä tästä jotakin keskustelua kehkeytyy, jos tulee UUSIA piirteitä esiin.

    Etkö muuten tosiaan ole huomannut aijempia keskusteluja tästä aiheesta?

    Ja mitä mieltä olet tuon nimimerkki hoopon kirjoituksesta?

    No, heterona yhdyn Hoopon kysymykseen, mutta todennäköiseti olemme vain tietämättömiä asioista ja lesboista yleensä. Kyllä itsekin olen ihmetelley, miksi suurinosa lesbopareista ovat siilitukkaisia, ja mielestäni epänaisellisissa vaatteissa. Eikö naisellisuus ole se asia, jota te ihannoitte ja haluatte, vaikkapa ulkonällä. Jos itse olisin lesbo, varmasti tytöistä tykkäävänä kiinnittäisin huomiota enemmän naisellisiin naisiin. Homot ovat hyvännäköisiä ja jollain tavalla machoja. Joskus toivoisi samanlaista miesmäisyyttä ulkonäöllisesti myös hetero miehistä. Älä nyt asiasta suutu, kysytään vain tyhmyyttämme.

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..mahdollisuus osoittaa, että välittää todella lesboista ja puuttuu hoopon kirjoitukseen.

    Kyllä minä ainakin itselleni tärkeitä ihmisiä puolustaisin, jos joku heitä lyö asiattomasti.

    ...minähän en sinun käskystäsi tee yhtään mitään.... :)

    Äänestä

  • essi kirjoitti:

    ...minähän en sinun käskystäsi tee yhtään mitään.... :)

    ..vaan ihan tavallinen näytön paikka.

    Äänestä

  • Diana kirjoitti:

    No, heterona yhdyn Hoopon kysymykseen, mutta todennäköiseti olemme vain tietämättömiä asioista ja lesboista yleensä. Kyllä itsekin olen ihmetelley, miksi suurinosa lesbopareista ovat siilitukkaisia, ja mielestäni epänaisellisissa vaatteissa. Eikö naisellisuus ole se asia, jota te ihannoitte ja haluatte, vaikkapa ulkonällä. Jos itse olisin lesbo, varmasti tytöistä tykkäävänä kiinnittäisin huomiota enemmän naisellisiin naisiin. Homot ovat hyvännäköisiä ja jollain tavalla machoja. Joskus toivoisi samanlaista miesmäisyyttä ulkonäöllisesti myös hetero miehistä. Älä nyt asiasta suutu, kysytään vain tyhmyyttämme.

    ..yks tykkää äidistä, toinen tyttärestä..;)

    Äänestä

  • Eiköhän kaikilla ole oikeus näyttää miltä haluaa ja tykätä mistä vaan (lukuunottamatta pedofiilejä ja eläimiinsekaantujia..) Minun mielestäni meillä kenelläkään ei ole oikeutta arvostella toisten ulkonäköä.. Jokainen olkoon onnellinen sellaisena, kuin on, eikö totta?

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..vaan ihan tavallinen näytön paikka.

    ei myöskään tarvitse näyttää saati todistella kenellekään mitään. :) aiemmin mieleeni tuli sanoa pari valittua sanaa hoopolle, mutta nyt taidan sittenkin jättää ne sanomatta. :) :) hoopoilkoon ihan rauhassa.. :D

    Äänestä

  • Mä oon kans ihmetelly samaa juttua.Lesbojen kesken ulkonäkö ei merkitse mitään.Johtunee varmaa siitä että sitä ulkonäköä kun ei löydy näistä piireistä.Niinhän se pienimunaisetkin sanovat aina että koolla ei ole merkitystä.

    Äänestä

..tuolle nimim. hoopolle.

Katsotaan nyt miten lunastat nuo kauniit sanasi, joita noissa viesteissäsi tuli paljonkin.

Ei millään pahalla, mutta tämä on tärkeää, että toimii ajatustensa mukaisesti.

Ja nyt duuni odottaa minua..:)

Äänestä
  • Niin, vaikeneminenhan on myöntymisen merkki ja jos ei mitään kuulu niin jennifer on taas kerran oikeassa.

    Ei v*ttu minkätasoista keskustelua.

    Äänestä

  • oblooh kirjoitti:

    Niin, vaikeneminenhan on myöntymisen merkki ja jos ei mitään kuulu niin jennifer on taas kerran oikeassa.

    Ei v*ttu minkätasoista keskustelua.

    Ärise siellä ihan suotta!!!!! Eikö löydy minkään sortin tutkaa havaitsemaan huumorin poikasta?????

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    Ärise siellä ihan suotta!!!!! Eikö löydy minkään sortin tutkaa havaitsemaan huumorin poikasta?????

    Tietäen kirjoittajan tyylin kyse ei ole huumorista.

    Pitäs tietysti jättää sen jutut niille kuuluvaan arvoonsa mutta palstan kannalta olisi parempi että keskustelun vapaus ja monimuotoisuus säilyisivät.

    Äänestä

  • oblooh kirjoitti:

    Tietäen kirjoittajan tyylin kyse ei ole huumorista.

    Pitäs tietysti jättää sen jutut niille kuuluvaan arvoonsa mutta palstan kannalta olisi parempi että keskustelun vapaus ja monimuotoisuus säilyisivät.

    ..että Jenniferillä oli pilke silmäkulmassa tuota kirjoittaessa.

    Mutta nyt jään odottamaan Jenniferin omaa näkemystä asiaan ;)

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    ..että Jenniferillä oli pilke silmäkulmassa tuota kirjoittaessa.

    Mutta nyt jään odottamaan Jenniferin omaa näkemystä asiaan ;)

    että missä se pilke oli :)

    Pilkettä olo Hoopon kirjoituksessa, iski vain telaketjufemakkolepakkoon liian lujaa.

    Äänestä

  • ihmettelen kirjoitti:

    että missä se pilke oli :)

    Pilkettä olo Hoopon kirjoituksessa, iski vain telaketjufemakkolepakkoon liian lujaa.

    On täys Hoopo!
    En pidä moisesta solvauksesta.

    Äänestä

  • oblooh kirjoitti:

    Niin, vaikeneminenhan on myöntymisen merkki ja jos ei mitään kuulu niin jennifer on taas kerran oikeassa.

    Ei v*ttu minkätasoista keskustelua.

    ...olet tullut palstalle nostamaan keskustelun tasoa. Kovasti onkin kaivattu teitä tositasokkaita.

    Äänestä

  • Kyselit mitä mieltä olin nimim. hoopon kirjoituksesta ja sinulle siihen vastasin.. Minulle on ihan sama mitä kukakin toisen ulkonäössä arvostaa ja mitä ei, mitäs se mulle kuuluu.. Kuten sinulle jo vastasin, itse katson luonnetta ja kokonaisuutta, jos joku ihmettelee lesbojen ulkonäköä tai mieltymyksiä, niin eiköhän siitä sitten pitäisi keskustella ihmisen itsensä kanssa.. Minulle on ihan sama miltä kukakin näyttää, pääasia, että jokainen on itseensä tyytyväinen sellaisena kuin on.

    Äänestä

  • oblooh kirjoitti:

    Niin, vaikeneminenhan on myöntymisen merkki ja jos ei mitään kuulu niin jennifer on taas kerran oikeassa.

    Ei v*ttu minkätasoista keskustelua.

    ..vaikka asia koskee ihan toista kirjoittajaa?

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Kyselit mitä mieltä olin nimim. hoopon kirjoituksesta ja sinulle siihen vastasin.. Minulle on ihan sama mitä kukakin toisen ulkonäössä arvostaa ja mitä ei, mitäs se mulle kuuluu.. Kuten sinulle jo vastasin, itse katson luonnetta ja kokonaisuutta, jos joku ihmettelee lesbojen ulkonäköä tai mieltymyksiä, niin eiköhän siitä sitten pitäisi keskustella ihmisen itsensä kanssa.. Minulle on ihan sama miltä kukakin näyttää, pääasia, että jokainen on itseensä tyytyväinen sellaisena kuin on.

    ..tuon hoopon kirjoitus?

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..vaikka asia koskee ihan toista kirjoittajaa?

    asia josta kirjoitin koski SINUN pissismäistä trolliasennetta.

    Eli yritystä nokittaa toinen vanhalla metodilla:

    "hiljaisuus on myöntymisen merkki"

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..tuon hoopon kirjoitus?

    Mä en tullut tänne tappelemaan kenenkään kanssa.. En ole hoopon kanssa samaa mieltä ollenkaan, mutta en aio hänen kanssaan alkaa "riitelemään" kuten en kenenkään muunkaan kanssa. Ei tainnut olla alunperinkään hyvä idea kirjoittaa koko palstalle, juttu on nyt minun osaltani loppuun käsitelty, hyvää jatkoa sinullekin.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    asia josta kirjoitin koski SINUN pissismäistä trolliasennetta.

    Eli yritystä nokittaa toinen vanhalla metodilla:

    "hiljaisuus on myöntymisen merkki"

    ..itse otti esille tuon, että "koskaan biit eivät nouse lesboja täällä puolustamaan".

    Tämähän on aivan totta.

    Nämä ns. bi-naiset palstalla ihmettelevät milloin mitäkin, yrittävät vängällä lesbojen pöksyihin, mutta eivät noteeraa, jos joku esittää törkeyksiä lesboista.

    Jos minun aloittamassani ketjussa joku alkaa kirjoittamaan asiattomia juuri käsittelemästäni aiheesta, niin kyllä minä puutun siihen kirjoitukseen ja selitän kirjoittajalle oman kantani.

    Jätän tämän nyt vielä tähän kohtaan..;)

    Katsotaan sano maalari ja maalasi talosta ainoastaan etusivun ja lähti lomalle..;D

    Ps. Äläkä yhtään yritäkään käyttää tuota trolleilua minuun. Pidä se ihan itselläsi vaan!

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    Mä en tullut tänne tappelemaan kenenkään kanssa.. En ole hoopon kanssa samaa mieltä ollenkaan, mutta en aio hänen kanssaan alkaa "riitelemään" kuten en kenenkään muunkaan kanssa. Ei tainnut olla alunperinkään hyvä idea kirjoittaa koko palstalle, juttu on nyt minun osaltani loppuun käsitelty, hyvää jatkoa sinullekin.

    ..on mielipiteensä sanominen kaukana.

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..itse otti esille tuon, että "koskaan biit eivät nouse lesboja täällä puolustamaan".

    Tämähän on aivan totta.

    Nämä ns. bi-naiset palstalla ihmettelevät milloin mitäkin, yrittävät vängällä lesbojen pöksyihin, mutta eivät noteeraa, jos joku esittää törkeyksiä lesboista.

    Jos minun aloittamassani ketjussa joku alkaa kirjoittamaan asiattomia juuri käsittelemästäni aiheesta, niin kyllä minä puutun siihen kirjoitukseen ja selitän kirjoittajalle oman kantani.

    Jätän tämän nyt vielä tähän kohtaan..;)

    Katsotaan sano maalari ja maalasi talosta ainoastaan etusivun ja lähti lomalle..;D

    Ps. Äläkä yhtään yritäkään käyttää tuota trolleilua minuun. Pidä se ihan itselläsi vaan!

    trollipeikko laittoi kevennykseksi älyttömän sanonnan:

    "Katsotaan sano maalari ja maalasi talosta ainoastaan etusivun ja lähti lomalle..;D"

    Vanhoja sananlaskuja voisi alkaa viljellä, etenkin siten, että niillä ei edes ole mitään tekemistä koko keskustelun kanssa. Kannattaa myös käyttää lähes käsittämättömiä, vähemmän tunnettuja sananparsia.

    Esimerkkejä:
    "Tulee mies meren takainen, mut ei tule turpeen alainen."
    "Oma sika, oma papu, oma herran hernemaa."
    "Sitä varten seppä pihtiä pitää, ettei kynnet ala."
    "On maalla viisaita, kun merellä vahinko tapahtuu."
    "Minkäs tuuli kivelle mahtaa."
    "Missä koira vanhenee, jos ei mutkia juostessaan."
    "Nuttu nurin, onni oikein."

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..itse otti esille tuon, että "koskaan biit eivät nouse lesboja täällä puolustamaan".

    Tämähän on aivan totta.

    Nämä ns. bi-naiset palstalla ihmettelevät milloin mitäkin, yrittävät vängällä lesbojen pöksyihin, mutta eivät noteeraa, jos joku esittää törkeyksiä lesboista.

    Jos minun aloittamassani ketjussa joku alkaa kirjoittamaan asiattomia juuri käsittelemästäni aiheesta, niin kyllä minä puutun siihen kirjoitukseen ja selitän kirjoittajalle oman kantani.

    Jätän tämän nyt vielä tähän kohtaan..;)

    Katsotaan sano maalari ja maalasi talosta ainoastaan etusivun ja lähti lomalle..;D

    Ps. Äläkä yhtään yritäkään käyttää tuota trolleilua minuun. Pidä se ihan itselläsi vaan!

    kuka nyt on jenniferin pöksyihin ihan väen vängällä yrittänyt tunkea??! :D hyi sitä julmimusta!

    ihan vaan varmuuden vuoksi (jos jennifer nyt ei ole tätä(kään) asiaa ymmärtänyt) voin sanoa, että jokainen ilkeä kommentti lesboille on myös ilkeä kommentti minulle. mutta voi jeesuksen kristuksen takapuoli kun kaikkenlaisten hoopojen :P kanssa ei vaan jaksa alkaa väittelemään.. sinun kommenttisi olen ottanut hampaisiini, koska olet lesbo (jopa 100%) ja näin ollen sinun voisi kuvitella jotain näistä asioista ymmärtävän.. muuta kun ei. :D noh, kaikkia tämän maailman asioita ei ole tarkoitettu ymmärrettäviksi. vai mitä?

    minulla on olemassa tällainen hupsu mielikuva (korjaa, jos olen väärässä :P) että puolet lesbojen "puolustuskommenteista" tulee juuri sinulta. ja kun sinä nyt kuitenkin haluat ymmärtää kaiken väärin, tarkennan vielä, ettei tällä tarkoiteta muissa tällä palstalla kirjoittavissa lepakoissa olevan mitään vikaa, koska he eivät kyseiseen väittelyyn lähde.

    "jos minun aloittamassani ketjussa..." taidat tosiaan kuvitella olevasi joku palstan pääpamppu? kyllä minä vaan sanon sanottavani ihan missä vaan ketjussa, jos siihen tunnen pienintäkään aihetta. lisäksi hoet koko ajan miten kaikkien mahdollisten suuntautuneisuuksien pitäisi olla puolustamassa sinua samalla, kun itse poljet maahan aivan jokaista, joka ei sinun tosilesbomiestenvihaajakiihkomielistä direktiiviäsi täytä. ja sitten taas ihmetellään, kun tulee paskaa niskaan.. totta kai kaikissa sinun kirjoitustapaasi arvostelleissa ihmisissä on se vika, eikä sinussa. vai mitä? ;)

    vieläkö pysyy huumorintaju mukana? :)

    Äänestä

  • essi kirjoitti:

    kuka nyt on jenniferin pöksyihin ihan väen vängällä yrittänyt tunkea??! :D hyi sitä julmimusta!

    ihan vaan varmuuden vuoksi (jos jennifer nyt ei ole tätä(kään) asiaa ymmärtänyt) voin sanoa, että jokainen ilkeä kommentti lesboille on myös ilkeä kommentti minulle. mutta voi jeesuksen kristuksen takapuoli kun kaikkenlaisten hoopojen :P kanssa ei vaan jaksa alkaa väittelemään.. sinun kommenttisi olen ottanut hampaisiini, koska olet lesbo (jopa 100%) ja näin ollen sinun voisi kuvitella jotain näistä asioista ymmärtävän.. muuta kun ei. :D noh, kaikkia tämän maailman asioita ei ole tarkoitettu ymmärrettäviksi. vai mitä?

    minulla on olemassa tällainen hupsu mielikuva (korjaa, jos olen väärässä :P) että puolet lesbojen "puolustuskommenteista" tulee juuri sinulta. ja kun sinä nyt kuitenkin haluat ymmärtää kaiken väärin, tarkennan vielä, ettei tällä tarkoiteta muissa tällä palstalla kirjoittavissa lepakoissa olevan mitään vikaa, koska he eivät kyseiseen väittelyyn lähde.

    "jos minun aloittamassani ketjussa..." taidat tosiaan kuvitella olevasi joku palstan pääpamppu? kyllä minä vaan sanon sanottavani ihan missä vaan ketjussa, jos siihen tunnen pienintäkään aihetta. lisäksi hoet koko ajan miten kaikkien mahdollisten suuntautuneisuuksien pitäisi olla puolustamassa sinua samalla, kun itse poljet maahan aivan jokaista, joka ei sinun tosilesbomiestenvihaajakiihkomielistä direktiiviäsi täytä. ja sitten taas ihmetellään, kun tulee paskaa niskaan.. totta kai kaikissa sinun kirjoitustapaasi arvostelleissa ihmisissä on se vika, eikä sinussa. vai mitä? ;)

    vieläkö pysyy huumorintaju mukana? :)

    ..kun kerrot, missä kohtaa tuossa jutussa piti nauraa..:I

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..kun kerrot, missä kohtaa tuossa jutussa piti nauraa..:I

    Ihan missä tahansa Rakas trollipelle.

    paitsi että sä et naurata enää

    Äänestä

olen bi. ainoa naiskokemukseni oli pari kuukautta sitten 10v vanhempi lesbo, joka halusi selvästi vain ja ainoastan seksiä. menin mukana enkä kadu saati valita, eihän minua kukaan mihinkään pakottanut. ja korostan vielä, että tässä iässä tuo 10v on aika suuri ero. kyseinen henkilö kyllä tiesi ikäni. kaikesta huolimatta en väitä, että kaikki lesbot juoksevat vain seksin perässä ja pettävät minkä kerkeävät ja karkaavat kuitenkin toisen kainaloon. en myöskään väitä, että jokainen lesbo ajattelisi bisseistä edellä mainitsemallani tavalla, mutta kyllä tällaistakin ajattelua täällä ikävä kyllä näkee.. :(

Äänestä
  • ..tuo sinulle tapahtunut tapaus, mutta mielestäni on todella hyvä juttu, että olet ymmärtänyt asian ytimen, etkä tapauksesta huolimatta yleistä, eli tässä tapauksessa ajattele, että kaikki lesbot olisivat tuollaisia.. Koska se ei kuitenkaan pitäisi paikkaansa.. Hyvää jatkoa sinulle ja parempaa onnea seuraavalla kerralla!! =)

    Äänestä

  • Ihmettelijä kirjoitti:

    ..tuo sinulle tapahtunut tapaus, mutta mielestäni on todella hyvä juttu, että olet ymmärtänyt asian ytimen, etkä tapauksesta huolimatta yleistä, eli tässä tapauksessa ajattele, että kaikki lesbot olisivat tuollaisia.. Koska se ei kuitenkaan pitäisi paikkaansa.. Hyvää jatkoa sinulle ja parempaa onnea seuraavalla kerralla!! =)

    Eihän tuossa ollut kirjoittajan mukaan mitään ikävää. Hänhän oli itse valinnan tehnyt ja tyytyväinen.

    Kyseessähän oli seikka että bi antoi piparia kymmen vuotta vanhemmalle lepakolle yhdenillanjuttuna.

    Vaikka noin vanha liha oli hänen milesträän jo arveluttavaa.

    Äänestä

Luettuani koko ketjun tulee olo, että bisset ovat vonkaamassa lesbojen rakautta. Taas kerran !!! Jokainen löytäköön kumppaninsa bissestä tai lesbosta. Ihan sama. Mutta täällä odotetaan bisseille pään silitystä erityisen paljon, vaikka kirjoituksista paistaa suoranainen lesbojen halveksunta. Ei vakuuta millään lailla.
Kummallinen yhtälö =O

Äänestä
  • ai siltäkö sinusta tuntuu? en mä ehkä välttämättä erityisesti (selvästi sanottu) odota mitään lesbojen hyväksyntää, vaan yleisesti hyväksyntää. musta on vaan todella ikävää, että esim. heteroiden taholta saa aina osakseen sitä "mitä helvettiä sä oikeen luulet tekeväs, saatanan friikki??"-juttua ja lesboilta melkein sitä samaa. enkä mä halua ketään tällä loukata.
    miksi mä sitten haluan hyväksyntää? koska mä olen ihminen ja mä tarvitsen muita ihmisiä.
    ei hemmetti, kai mä vaan olen niin naiivi ja ääliö, että uskon ihmisten yhteyteen. KAIKKIEN ihmisten yhteyteen. äh, mä olen niin idealistihippi, että kai mä haluan vaan piisändlaavii kaikille. heh.

    Äänestä

  • lapponia kirjoitti:

    ai siltäkö sinusta tuntuu? en mä ehkä välttämättä erityisesti (selvästi sanottu) odota mitään lesbojen hyväksyntää, vaan yleisesti hyväksyntää. musta on vaan todella ikävää, että esim. heteroiden taholta saa aina osakseen sitä "mitä helvettiä sä oikeen luulet tekeväs, saatanan friikki??"-juttua ja lesboilta melkein sitä samaa. enkä mä halua ketään tällä loukata.
    miksi mä sitten haluan hyväksyntää? koska mä olen ihminen ja mä tarvitsen muita ihmisiä.
    ei hemmetti, kai mä vaan olen niin naiivi ja ääliö, että uskon ihmisten yhteyteen. KAIKKIEN ihmisten yhteyteen. äh, mä olen niin idealistihippi, että kai mä haluan vaan piisändlaavii kaikille. heh.

    mutta nämä seikkailijat ovat pilanneet bi-seksuaalien maineen, myös niiden "hyvien"..

    Äänestä

  • Angie kirjoitti:

    mutta nämä seikkailijat ovat pilanneet bi-seksuaalien maineen, myös niiden "hyvien"..

    ..se "hyvyys" tulee esiin tavalla tai toisella. En usko, että todellisessa elämässä mikään ryhmä voi pilata kenenkään yksilön mainetta, sillä emmehän me ihmiset mitään tomppeleita ole..;)

    Uskon yksilöllisyyteen.

    Ihmiset ovat määritelmien sisälläkin täysin yksilöitä. Ei ole kahta samanlaista.

    Ainakaan itse en näe ihmisiä samanlaisina, ketään.

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..se "hyvyys" tulee esiin tavalla tai toisella. En usko, että todellisessa elämässä mikään ryhmä voi pilata kenenkään yksilön mainetta, sillä emmehän me ihmiset mitään tomppeleita ole..;)

    Uskon yksilöllisyyteen.

    Ihmiset ovat määritelmien sisälläkin täysin yksilöitä. Ei ole kahta samanlaista.

    Ainakaan itse en näe ihmisiä samanlaisina, ketään.

    kiitos oikein paljon! nyt on mukavampi lähteä ulos kavereiden kanssa, kun luin tekstinne! rohkaisi kummasti tässä kovassa maailmassa. ;)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..se "hyvyys" tulee esiin tavalla tai toisella. En usko, että todellisessa elämässä mikään ryhmä voi pilata kenenkään yksilön mainetta, sillä emmehän me ihmiset mitään tomppeleita ole..;)

    Uskon yksilöllisyyteen.

    Ihmiset ovat määritelmien sisälläkin täysin yksilöitä. Ei ole kahta samanlaista.

    Ainakaan itse en näe ihmisiä samanlaisina, ketään.

    Jeniifer kirjoitti.

    "..se "hyvyys" tulee esiin tavalla tai toisella. En usko, että todellisessa elämässä mikään ryhmä voi pilata kenenkään yksilön mainetta, sillä emmehän me ihmiset mitään tomppeleita ole..;)"

    Näin on mutta yksilö voi pilata ryhmän mainetta. Tästä oivana esimerkkinä jenniferin "avautumiset" täällä lesbopalstalla jota lukee moni heterokin.

    Mikäli meidät lesbot luokitellaan jonkin jenniferin mukaan niin eipä tulevaisuus ruusuisemmalta näytä.

    Äänestä

  • Liisa kirjoitti:

    Jeniifer kirjoitti.

    "..se "hyvyys" tulee esiin tavalla tai toisella. En usko, että todellisessa elämässä mikään ryhmä voi pilata kenenkään yksilön mainetta, sillä emmehän me ihmiset mitään tomppeleita ole..;)"

    Näin on mutta yksilö voi pilata ryhmän mainetta. Tästä oivana esimerkkinä jenniferin "avautumiset" täällä lesbopalstalla jota lukee moni heterokin.

    Mikäli meidät lesbot luokitellaan jonkin jenniferin mukaan niin eipä tulevaisuus ruusuisemmalta näytä.

    ....

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ....

    mitä porukat ajattelee?

    Äänestä

  • Liisa kirjoitti:

    mitä porukat ajattelee?

    kyllä lausettasi..

    Äänestä

  • kenai kirjoitti:

    kyllä lausettasi..

    ..sitä hyvää parantelemaan..;)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..sitä hyvää parantelemaan..;)

    lällänlällälnlieru jenniltä pääsi pieru

    Äänestä

  • Liisa kirjoitti:

    lällänlällälnlieru jenniltä pääsi pieru

    ..varsinkin sinun juttujasi lukiessani..:D

    Mutta lopetetaanpa taas tällä erää tämä tyhjääkin tyhjempi sanailu ja palaillaan asialliseen keskusteluun..:)

    Hoh-hoijaa, sano mummo, kun luuli että puolukatkin ovat nousseet puuhun kasvamaan, kun näki pihlajanmarjoja..:) Mummo se tietää, että huumori on parasta lääkettä itselleen ja muille..:D

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..varsinkin sinun juttujasi lukiessani..:D

    Mutta lopetetaanpa taas tällä erää tämä tyhjääkin tyhjempi sanailu ja palaillaan asialliseen keskusteluun..:)

    Hoh-hoijaa, sano mummo, kun luuli että puolukatkin ovat nousseet puuhun kasvamaan, kun näki pihlajanmarjoja..:) Mummo se tietää, että huumori on parasta lääkettä itselleen ja muille..:D

    mitä ajettiin takaa ja laittoi itsekkin kuolemattoman sanonnan kehään.

    Laitanpa minäkin yhden viidakon vanhan sanonnan: Ken on haistanut J:n kainalohien, kuolee

    Äänestä

  • Jaahans kirjoitti:

    mitä ajettiin takaa ja laittoi itsekkin kuolemattoman sanonnan kehään.

    Laitanpa minäkin yhden viidakon vanhan sanonnan: Ken on haistanut J:n kainalohien, kuolee

    tuo sinun vitsailusi!

    Äänestä

  • Jaahans kirjoitti:

    mitä ajettiin takaa ja laittoi itsekkin kuolemattoman sanonnan kehään.

    Laitanpa minäkin yhden viidakon vanhan sanonnan: Ken on haistanut J:n kainalohien, kuolee

    ..ei ole kummosetkaan potut pytyssä, sulla!

    Äänestä

  • kenai kirjoitti:

    tuo sinun vitsailusi!

    ..onhan tämä sanailu ohittanut myös osaltani hyvän maun rajan.

    Mutta ero on kait siinä, että minä uskallan sen tunnustaa..;)

    Äänestä

  • Jennifer kirjoitti:

    ..onhan tämä sanailu ohittanut myös osaltani hyvän maun rajan.

    Mutta ero on kait siinä, että minä uskallan sen tunnustaa..;)

    "Hoh-hoijaa, sano mummo, kun luuli että puolukatkin ovat nousseet puuhun kasvamaan, kun näki pihlajanmarjoja..:"

    ...katkelma suuren Ajattelijan viisauksista...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmettelijä kirjoitti:

Hei Kaikille!!

Olen suurella huvittuneisuudella seurannut teidän lesbojen keskustelua meistä bisseistä.. =)

Kovin monella tuntuu olevan kaikenlaisia ennakkoluuloja meistä.. Toki biseksuaaleja on moneen lähtöön, kuten on myös teitä lesbojakin, siksipä en ymmärrä tuollaista yleistämistä ollenkaan..

Itse olen pitkähiuksinen naisellisen näköinen biseksuaali ja tutustuin aikoinani suloiseen lesbotyttöön.. Kun kävi ilmi, että olenkin bisse, niin hän oli kovin ihmeissään, hänelläkin oli samanlaisia ennakkoluuloja, kuten monilla teilläkin tuntuu olevan.. Noh, nyt olemme seurustelleet useita vuosia, joista yli vuoden olemme olleet rekisteröidyssä parisuhteessa ja kertaakaan ei ole kumpikaan toista pettänyt tms. Että se siitä meidän bissejen kaikkien kanssa nussimisesta.. =)

Täälläkin tuntuu olevan paljon yksinäisiä ihmisiä, jotka etsivät onneaan ja minä kehottaisin teitä katselemaan ja tutustumaan ihmisiin ihmisinä, eikä sen perusteella onko hän bi vai lesbo.. Vai kumpi olisi kivempi tyttöystävä, kusipäinen lesbo vai suloinen bi *nauraa* heh heh.. Mutta vakavasti ottaen minusta ei pitäisi ihmisiä laittaa luokkiin sen perusteella mistä sukupuolesta he pitävät.. Vai pitäisikö minunkin alkaa täällä väittämään, että KAIKKI lesbot ovat siilipäisiä machoilijoita, jotka ihannoivat miehisyyttä? Tämäkin väite kun olisi yhtä typerä, kuin se, että bisset ovat KAIKKI uskottomia ja joka suuntaan haarat levällään..

Hyvää jatkoa teille kaikille ja toivottavasti tekin yksinäiset lesbot löydätte itsellenne oman kullan (se kun on paras asia maailmassa, ainakin minun mielestäni), kenties joskus kohdallenne voi osua myös biseksuaali, joka yllättää teidät ja ennakkoluulonne positiivisesti!! Kulkekaas avoimin mielin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu