kertokaa mulle mitä tyydytystä saatte pienoismalleista???

merkkimies97

olen jo pitkään miettinyt mitä tyydytystä saatte pienoismalleista, ja muitten pienten asioitten räpläyksestä. itse harrastan muutamaa xtreme-lajia, ja se tuottaa minulle mielihyvää. Onko siis pienois mallit harrastus missä muutkin? Pliis kertokaa mulle. =)

9

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kernaaliguwernööri

      Harkitsen koko maailman valloitusta. Harjoittelen ensin pienoismalleilla. Sitten pistän rähinäremmin päälle ja alkaa iso rähinä. Sieg Hail!

    • 19+9

      Kuuluuko nimimerkin takaa jossain suomi24:ssa trollaaminen näihin Xtreme-lajeihin?

    • diecast metallimies

      Itse olen jopa niinkin sairas että minulla on samanlaisia pienoismalleja autoista joita on myös Playstation 3:n Gran Turismo 5 pelissä.
      Valokuvaan pienoismalleja eri paikoissa, jopa ulkosalla ja ajan näitä autoja sitten pelissä jossa siinäkin voin ottaa kuvia :P

      Autot on aina kiinnostaneet ja kun 1:1 autoja ei voi näillä palkoilla olla tuota ainutta käyttöautoa enempää niin pitää harrastaa sitten pienoismalli ja virtuaalimuodossa.

    • noitatohtori en oo

      3D-maailma on ihmeellinen. Pienen osan siitä voi omistaa pienoismalleina. Omistaminen antaa minulle turvallisuuden tunnetta. Tunne olevani itse henk.kohtaisesti "puikoissa", hallitsevani elämääni. Kohteen oppii parhaiten tuntemaan jos siitä on pienoismalli. Woodoo-nukkeja nämä eivät ole.

    • erehtynyt on

      "kertokaa mulle mitä tyydytystä saatte pienoismalleista??? "

      Eikös kysymys kuulu seksipalstalle. Fetissiasioihin?

      Mutta vastataan nyt, että kysyjä on toki erehtynyt. Hän ehkä kokee pienoismallit jotenkin "sellaisina" objekteina. Mutta muille suhtautuminen on arkisempaa. Tinasotilaan hinkkaaminen ja jalkovälin hinkkaaminen joka tapauksessa aika lailla eri asioita.

      Mikä siis nyt kysyjälle opetettu. Mene pois!

    • heebo92

      Harrastuksiini kuuluu BMX, skeittaus ja stunt-ajo kevytmoottoripyörällä.
      BMX pyörällä osaan flätillä hypätä kolmosen, skeitillä enkka ollie on 7 dekkiä, kevarilla jalat tangolle ja käppärin kanssa kulmaa.
      Temppuja tehdessä ties millä vehkeillä, taitava kaveri tuppaantuu välillä loukkaantumaan. Hyvähän sitä on välillä rentoutua maalatessa nissan skylineä keittiön pöydällä, ja ei sitä koko elämän ajan adrenaliinia haeta.
      Ikäsi perusteella sinulla ei ole yhtä kattava ansioluettelo extreme urheilun osalta. Joissakin lajien harrastajissa on sellainen ikävä puoli, että he tuntevat olevansa parempia kuin muut. Sellainen ei johda pitkälle.
      Kun armeijan jälkeen alat käydä säännöllisissä töissä, rentoutumisen tarve kasvaa.

    • Stappovehje
      • stunter13

        KTM Racing ja vähän suoraa keulaa
        -1


        Kyl se siitä lähtee


    • izBo

      No siis yleisesti ihmisethän eivät tiedä pienoismalliharrastajien suurinta salaisuutta.
      Kerran kuussa, kaikki pienoismalliharrastajat kerääntyvät metsiin, pienoismalliensa kanssa ja alkavat hakemaan tyydytystä pieniltä 1/72-skaalan lentokoneiltaa. ;)
      Älä levitä tietoa eteenpäin. Maailma saattaisi muuttua suuntaan, johon emme tahdo sen muuttuvan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      194
      5700
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      103
      5604
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      188
      4597
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4033
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3910
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3556
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      18
      1405
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1340
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      17
      1018
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      960
    Aihe