onko fiat coupe hyvä

millainen on fiat coupe 20v vm 97-99, kun on aika edullisia saksassa. pärjääkö sillä suomen talvessa, millainen on lämmityslaitteen teho? onko kalliit varaosat? millaisia vikoja, onko kestävä kone? onko kallis ylläpitää ja huoltaa?

halvemmaksi tulisi tuoda tuo 16v malli, mutta siinä on näköjään vähemmän tehoja. kumpi kannattaisi hankkia?
41595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

suomessa tipot 16v ovat korkeintaan muutaman tonnin autoja ja coupet esim 20v turbo ovat yli kymppitonnin ja välillä lähes 20t€. miteköhän saksassa tämä suhde menee??

Sen verran tiedän coupesta 20v:stä että siinä on 5 sylinterinen kone ja jakohihnan vaihtdon suorittamiseksi pitää nostaa koko kone ylös. Samoin on marea/bravo 155 hgt/hlx malleissa.

http://213.173.134.210/ftcf/ftindex.html tuolla on joku joka on vaihdattanut hihnan ilman koneen irrotusta.. tiedä häntä mutta lisä tietoa kannattaa kysellää sieltä ja toinen fiat aiheinen sivu on http://fiatforum.ath.cx/
Näistä löytyy tietoa myös tipoista.

Tässä nyt jotain tietoa mut selaile nuo palstat läpi niin tulee tietoa kokemuksista jne jne

Äänestä
  • suhde taitaa mennä sillai, että alkuperäinen kirjailija tarkoitti coupe 16v:tä...ei tipoa.

    Coupestahan löytynee ainakin 1.8 16v, 2.0 16v, 2.0 16v urpo ja 2.0 20v jurpo versiot.

    Äänestä

Barchetta olisi sopivin peli. Siinä on makea 131 hv kone, sama kuin Brava/Bravo/Stilo 1,8. Ajavat ne sakutkin sillä talvella siihen saa myös kovan katon.

Äänestä
  • itse coupella päästelen ja on aivan sika makeeta. ei voi edes verrata barchettaan. 16vtn 190hp ja 290 nm riittää "tappamaan" coupe bemun yms härvelit valoissa ja moottoritiellä.
    Huollot onnistuu kotitallissa ja osia saa tarvikkeena ja loput netin kautta saksasta. Delta autossa näistä ei tiedetä yhtään mitään.
    talvikäytössä normaali fiat. eli jos oot tottunut japsin toimintaan ja haluat pitää siitä kiinni niin älä edes haaveile fiusta. mutta on se vaan hieno...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


excorolla kirjoitti:

millainen on fiat coupe 20v vm 97-99, kun on aika edullisia saksassa. pärjääkö sillä suomen talvessa, millainen on lämmityslaitteen teho? onko kalliit varaosat? millaisia vikoja, onko kestävä kone? onko kallis ylläpitää ja huoltaa?

halvemmaksi tulisi tuoda tuo 16v malli, mutta siinä on näköjään vähemmän tehoja. kumpi kannattaisi hankkia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu