Mitä Uudessakapungissa tapahtuu vappu-aattona, ja missä on patsaan lakitus? Kaupungin keskusta on varmaan täynnä ihmisiä, onkohan siellä mitään iltatapahtumaa, vai vaeltaa porukka vaan organisoimattomasti pitkin pääkatuja, niin kuin Helsingissä ja Turussa?
Vappumenot?
alttobasso
8230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
viulunaltona.
Kyllä ne tapahtumat ovat kapakoissa ja siis tavallista örvellystä. Terasseillakin on vastaavia pippaloita jos räntäsade ei ole liian sakeaa.
Voin kertoa alottajalle vappuohjelman:
20.00 Tori autio, Hesellä kourallinen porukkaa
20.35 Torille ilmestyy kaksi mopopoikaa, jotka poistuvat nopeasti Kalannin suuntaan.
21.00 Torin toiselle reunalle ilmestyy vanha Diesel-mersu, jonka omistaja alkaa kaupitella kiikaria jollekin koiranulkoiluttajalle.
21.15 Hapsutakkinen mersumies kulkee erään pariskunna perässä kikarit kädessään. Ei synny kauppaa. Tori muuten autio.
21.30 Kaksi mopoautoa kiertää toria, kuljettajilla lippalakit ja hikinen pää. Hapsutakkinen mies juo jotain taskumatistaan.
21.38 POLIISI. Hapsutakkinen mies tunkee kiikarit takkinsa sisään, ja poistuu vaivihkaa talojen taakse piiloon. Poliisi pysäyttää mopoauton ja puhalluttaa kuljettajan. Ei jatkotoimia ja poliisi poistuu. Hapsutakkinen mies palaa paikoillee, pälyillen ympärilleen.
22.00 Toisessa mopoautossa on vaalea ylimeikattu teinityttö kyydissä, toinen mopoauto poistuu.
22.20 Lokki lentää torin yli.
22.45 tuulipukuinen nainen ja koira kävelevät torin vierustan ohi. Lokki lentää torin yli toiseen suuntaan.
23.00 toinen mopoauto poistuu hetkeksi, palaa takaisin, ei tyttöä enää kyydissä. Torilla näkyvissä peräti kolme ihmistä, ovat menossa luultavasti kotiinsa. Hesellä kourallinen porukkaa.
23.25 Humalainen! Hapsutakkinen mies koittaa myydä humalaiselle kiikaria. Humalainen ei löydä rahoja, kauppa peruuntuu. Humalainen jatkaa matkaansa Pietolan suuntaan.
23.45 Hapsutakkinen mies poistuu, torille jää dieselin haju. Hesellä alle kourallinen porukkaa.
00.15 Joku poistuu Wanhasta mestarista.
00.35 TAKSI torilla! Poistuu tyhjänä 10 minuutin päästä.
00.45 pahaääninen mattamusta Corolla kiertää toria. Kuskina lippalakkipäinen nuori mies. Tori muuten autio.
1.00 Corolla kiertää edelleen yksin toria. Mopautomieskin tulee takaisin.
1.20 molemmat autot poistuvat, Hesellä 3 ihmistä. Tori autio.
1.35 Poistun paikalta.
ei ukissa ole yhtään lakin saanutta, kaikki lähteneet pois. opetusjohtakin on vain ansioitunut savolainen mansikanpoimija
Ukissa on suuret homo-orgiat vappuna, nahkasaappaat ja koppalakki pakollisia. Näin kerrotaan luotettavalta taholta, Kaikki mukaan
Ihanaa, nami, nami ja pusi, pusi :)
Joo. Eihän täällä käpykylässä järjestetä kuin mummoille ohjelmaa. Kukkamessua. ym. Ennen oli ennen ja nyt on nyt. Ei aiota pitää edes uimarantojen kunnossapitoa kesällä. Jos kaupunki lahjoittaa minulle raivaussahan, niin voin pitää yhtä uimarantaa koko kesän kunnossa...
Helsinginrannassa toimii aikuisten iltamat. Tule yksin tai kaksin - seuraa löytyy aina.