Miten ihmeen lailla pääsee juhannusruususta eroon ,on vallanu liian suuren alan,ja aina vaan nousee vaikka kuinka repii uudet versot,olen kaivanut juuriakia mutta turhaan ,,onko mitään ainetta millä saa myskytettyä,,tai tukehdutettua,,,tai jotakin ,huoh,apua auttakaa....
Juhannusruususta eroon.
Roosa
62647
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mökillä juhannusruusu kanssa valtaa alaa..pieniä uusia alkuja nousee sinne sun tänne, vaikka emokasvi on parin metrin matkan päässä.
aivan sama, koittaako noita alkuja repiä maasta vai ei..tuo juhannusruusu kun tekee maanalalla pitkiä juuria ja pompauttaa uudet alut sinne tänne..
Mies juuri sanoi, että omalle pihalle emme koskaan ikinä laita minkäänlaista ruusua kasvamaan.
Muu ei auta kuin kaivella juurineen ylös. Vanhassa ruusussa on ihan mahdottoman järeät juuret, emokasvissa etenkin. Omani siirsin vuosia sitten ja juuripaakku oli melkein metrin kanttiinsa. Uudemmat saa irti kiskomalla juurista, ei maanpäällisistä osista. Kurttulehtiruusun sain häviämään ajelemalla useamman vuoden uudet versot nurin ruohonleikkurilla(emokasvin kaivoin ylös tietenkin ensin). Joku ehdotti kokeilemaan Rounduppia (kasvimyrkky), mutta epäilen vahvasti, ettei tapa koko puskaa.
Ruusun saa pysymään kurissa, kun istuttaa maahan upotetun esteen sisään - esim. pohjaton saavi tai vahva muovi istutuskuopan ympärille.
Viljelypalstalleni on edellinen omistaja istuttanut juhannusruusun, joka on tosi tiukasti maassa kiinni. Lapiolla olen yrittänyt saada ylös huonolla menestyksellä. Olisiko hyviä vinkkejä kaivuuhommiin?
Glyfosaatti tukahduttaa nopeasti juhannusruusupensaat ja kaikki muutkin pensaat
Glyfosaatn käyttöön tarvitaan nykyään lupa, kasvinsuojelututkinto pitää olla suoritettuna. Käsittääkseni vain ammatissaan kasvinsuojeluaineita käyttävät henkilöt voivat saada luvan.
https://kstutkinto.fi/fi/tervetuloa/
https://kstutkinto.fi/fi/info-tutkinnon-ehdot/
Tekee tutkinnon netissä niin voi osta ja käyttää ammattikäyttöön Suomessa hyväksyttyjä kasvinsuojeluaineita, jopa myydä niitä.
Jokaisen kotipuutarhurin kannattaa suorittaa tutkinto 35 eurolla, hinta tulee takaisin jo ensimmäisellä 20 L glyfosaattipöntöllä (83€)