Terolut ja välivuoto

Hei. Onko täällä ketään, joka osais sanoa, mistä johtuu tiputteluvuoto muutama päivä menkkojen jälkeen? Mulla on jo kaks terolut kiertoa mennyt niin, et menkat on ollut niukat verrattuna siihen, mitä yleensä ja varsinainen kuukautisvuoto kestää vain par päivää, kolmas päivä tiputtelua ja sitten loppuu kokonaan.. kunnes alkaa tulemaan vessakäyntien yhteydessä paperiin rusehtavaa vuotoa, jopa mustaa, siteeseen asti tullut muutama tippa eli vuoto on kuitenkin todella vähäistä. Raskaus on periaatteessa mahdollista, koska emme ole käyttäneet mitään ehkäisyä.. Testiä vaan tuntuu olevan turhaa tehdä, kun kuitenkin menkat on tullut suht säännöllisesti noin viiko päästä vikasta terolut lääkkeestä..
3207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ja siis tuo rusehtava vuoto alkoi nyt viimeksi kp8, vaikka menkat loppui kp3

Äänestä

Vähän riippuu... Jos oot jo pitkään käyttänyt ja välivuotoja tulee useampana kuukautena niin ottaisin yhteyttä lääkäriin. Jos oot juuri aloittanut terot niin eipä hätiä. Lääkkeiden mukana tulee lappunen josta voi lukea mm. haittavaikutukset ja milloin kannattaa ottaa yhteyttä hoitavaan lääkäriin.

Äänestä
  • käytössä ollut 4 kiertoa ja näissä kahdes viimeisimmässä ollu noi oudot vuodot.. kysyin jo sillo ekasta oudosta vuodosta terkalta, mut hän ei osannu sanoa mitään.. :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuja kaipaan kirjoitti:

Hei. Onko täällä ketään, joka osais sanoa, mistä johtuu tiputteluvuoto muutama päivä menkkojen jälkeen? Mulla on jo kaks terolut kiertoa mennyt niin, et menkat on ollut niukat verrattuna siihen, mitä yleensä ja varsinainen kuukautisvuoto kestää vain par päivää, kolmas päivä tiputtelua ja sitten loppuu kokonaan.. kunnes alkaa tulemaan vessakäyntien yhteydessä paperiin rusehtavaa vuotoa, jopa mustaa, siteeseen asti tullut muutama tippa eli vuoto on kuitenkin todella vähäistä. Raskaus on periaatteessa mahdollista, koska emme ole käyttäneet mitään ehkäisyä.. Testiä vaan tuntuu olevan turhaa tehdä, kun kuitenkin menkat on tullut suht säännöllisesti noin viiko päästä vikasta terolut lääkkeestä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu