Edessä on muutama elintärkeä suomen talouden tilastojulkistus, joiden jälkeen asuntokaupoilta katoaa ne loputkin ostajat ja lainahanat vedetään käytännössä lukkoon.
Ensi viikon tiistaina (7.5) tulee tuoreet ja romahtaneet kansantalouden tuotantoluvut. Pari päivää myöhemmin (10.5) saamme järkyttävät miinuslukemat teollisuuden tuotantotilastoista.
Ensi viikon tiistaina (7.5) tulee tuoreet ja romahtaneet kansantalouden tuotantoluvut. Pari päivää myöhemmin (10.5) saamme järkyttävät miinuslukemat teollisuuden tuotantotilastoista.
Vastaukset 72
Vanhimmat
"Ensi viikon tiistaina (7.5) tulee tuoreet ja romahtaneet kansantalouden tuotantoluvut. Pari päivää myöhemmin (10.5) saamme järkyttävät miinuslukemat teollisuuden tuotantotilastoista. "
Hitsi, stat voisi säästää rahaa ja aikaa, kysyisivät vain teikäläiseltä mitä tuleman pitää.
"Todella karut ajat kaupitella asuntoa alkamassa."
Ei tämä koske meitä;
Minä en ole myymässä
Sinulla ei omaa ole.
Me asioita seuranneet tiedämme hyvin, että Suomen BKT on pysytellyt toistaiseksi vain vaatimattomassa pudotusvauhdissa täysin yksityisen velkakulutuksen ansiosta. Kuten nyt ehkä jopa sinä olet saattanut iltiksestä lukea, on kauppojen ja tavaratalojen myynti sakannut oikein messevästi, siis historiallisen jyrkästi ja paljon. Tästä pitäisi jo normaaliälyisen osata vetää johtopäätös tulevista kansantalousluvuista.
Jaa iltikset julisti rommin alkaneeksi, ihan mutu-pohjalta vai?
Kerskakulutus ehkä loppuu, mutta asuttava on.
pakko hintojen syöksyä ole estänyt koskaan.
Ei mitään hätää, ammattinsa osaavat välittäjät myyvät kämppöjä edelleenkin ja hyvillä hinnoilla.
Yksityisten oma myynti voi takkuilla.
ei enää käy ketään? Mitäköhän ne siellä myy ja kenelle.
Kauppa oli täysin seis myös viime vuonna ja silti tapahtui yli 76 tuhatta asuntokauppaa, joka on siis normaali määrä.
Eiköhän tuo maaliskuu ollu vuoden synkin asuntokauppakuukausi johtuen varanisiirotveromuutoksesta.
Asuntojen hinnat romahtavat heti ruuan ja bensan hinnan perässä.
Kyllä niidenkin hinta romahtaa jos ne seisoo myymättä muutaman kuukauden.
Asuntojen hinnat laman kourissa joko laskee tai pysyy ennallaan mutta jäävät myymättä. Pk-seutu on poikkeus, siellä ei juurikaan ole laskupainetta koska kysyntä ylittää tarjonnan. Muualla Suomessa käytännössä ostajan markkinat.
Ei voi kun nauraa taas tämänkin ketjun aloittajan sinnikkyydelle. Jos olisi ostanut silloin 15 vuotta sitten kun alkoi odottaa, olisi kämppä nyt maksettu. Tai no onhan nytkin yksi asunto tullut maksettua, mutta se ei ole oma vaan läskin oma.
Kaiken lisäksi 15 vuotta sitten ostetun asunnon arvo olisi nyt tuplaantunut. Mutta kun näille sitkeäpäisille idiooteille ei ole siunattu minkään mallista järkeä, niin eipä tässä kai auta kummastella tämän enempää. Mielummin vain nauran :D
oikeastaan aika vähän:) Pidetään asia pinnalla.
Kiitos vinkistä. En siis myy, vaan laitan hyyryläisen maksettavaksi vanhan kämppäni ja alan lihomaan.
Kyllä teltoistakin saa hyvän kodin itselleen. Saunan saa telttaankin. Ruokailuteltta, saunateltta, ja olohuoneteltta. Ei tarvitse mitään rakennusinsinöörejä näitä pystyttämään, eikä YIT:tä.
Kunhan vaan vuokraat telttaisi, etkä osta omaa!
Millähän tavalla ikänsä vuokria maksanut on paremmassa asemassa kuin velatonta asuntoa kauppaava? Tuntemistani ihmisistä vuokralla asujat on köyhempiä kuin itse asuntonsa omistavat. Samoin bussilla kulkee köyhemmät kuin omalla autolla.
No niillä on se etu, että ovat vapaita kuin taivaan linnut. Voivat koska vaan nostaa kytkintä jos siltä tuntuu.
Monesti on kytkintä nostettu kun läskin isännän sukulaistyttö/poika on tarvinnut asuntoa opiskeluajoiksi.
Bussissakin on se etu ettei tarvitse ostaa renkaita jne, ja voi vapaasti kuin taivaan lintu jäädä pois millä pysäkillä huvittaa.
Tuhnullakin on vapaus: voi vapaasti odotella millä tahansa juna-asemalla sitä ostojunaa ja jos myöhästyy, niin odottaa sitten seuraavaa.
Täällä sitä meikäläinen on pallo jalassa omakotitalon vankina ja 2 autoakin vielä pihassa.
Hyi olkoon! En voi käsittää kuinka te omanne ajoissa ostaneet kestätte joka syksyisen 70% rommauksen. Mahtaa se olla aika stressaavaa kun joka syksy asunnon arvosta rommaa 70 pinnaa :S
Jos unohdetaan asumisaikaiset omassa asumisen säästöt ja vertaillaan vain talon arvoa jäljellä olevaan velkaan, niin viime vuonna ylittyi se raja että -70% taloni arvosta riittää kuittaamaan jäljellä olevan velan, eli velkaa on alle 30% talon arvosta.
näkee, noilla tilastoilla on todella merkitystä.
yhdessä kuukaudessa.
Taas lisää tyfen haaveeseen omaan pääsystä.
myyjien päättymättömään ostajien odotteluun.
Tuonti -13% helmikuussa.
"Suomen ulkomaankaupan arvo jäi Tullin mukaan helmikuussa poikkeuksellisen pieneksi.
Tulli kertoi tiistaina, että tuonnin arvo jäi vajaaseen 4,4 miljardiin euroon, eli 13 prosenttia pienemmäksi kuin vuotta aiemmin. Tuontihinnat pysyivät helmikuussa lähes ennallaan, joten muutos johtui tuontimäärien vähenemisestä."
http://www.talouselama.fi/uutiset/suomen+tuonti+rojahti+13/a2182422
Kivasti menee pölhölässä.
hinnat alas http://www.talouselama.fi/uutiset/harkitsetko asuntosi myymista is joudut korjaamaan pyyntihintaa alaspain/a2182434
On siinä välittäjilläkin kusisukassa mun kauppamäärät romahtaa tuhansilla. Useat välittäjät jäävät kokonaan ilman palkkaa. Kauppa pitää saada käyntiin hinnalla millä hyvänsä.
Millä järjellä lainahanat vedetään lukkoon samanaikaisesti, kun laskua on? Silloinhan rahaa juuri halvalla saa. Ja sen takia on saanut tähän saakkakin halvalla. Lainaongelmia voi tulla sitten kun kaikki tappelevat lainoista. Kohta alkavat pankkien marginaalitkin taas tippua, kun eivät muuten saa asuntolaina-asiakkaita.
Kalliossa on superkupla.
http://www.uusisuomi.fi/raha/58702-asuntoviisas-matti-inha-vauhtisokeus-iski-taas
etenee
Toden totta. Laitoin viime keväänä sijoitusasunnon myyntiin ja olin kuin kusisilla hiilillä kun mitään ei tapahtunut koko kesänä. No, vaihdoin syksyllä välittäjää ja se meni heti. Nyt pykätään niillä rahoilla kerrostaloa kehitysmaahan, kolmatta kerrosta rakennetaan paraikaa eikä se siihen vielä jää. Kyllä tänä vuonna olisi vähän totisemmat paikat jos yrittäisi myydä, ainakin luulisin niin. Käytin vielä bulvaania siinä välissä niin että jäi ne verotkin sinne matkan varrelle.
Markkinat hyytyi, hinnat pudotukseen.
http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288561492736.html
Marginaalit raketoi. Tulee ikävä ylläri, kun velkaiset menevät anelemaan lisää maksuhelpotuksia. Luvassa ei ole yhtäkään.
http://www.talouselama.fi/uutiset/pankit rahastavat nyt kiristamalla marginaaleja jopa 800 asialla varsinkin nordea/a2182771
No huh huh! Velkaspede menee pankkiin rukoilemaan helpotusta maksuihin niin pankinjohtaja pamauttaa kunnon marginaalilla velkaspedeä pälviin. Kyllä nyt viedään spedeä kuin muulia narussa.
Tuo juttu koski taloyhtiöitä, joiden lainojen marginaaleja on korotettu yksipuolisesti ilman, että kukaan Velkaspede anelee yhtään mitään. Tämä uutinen ei millään tavalla koske meitä savipeltokömmänöissä ja ok-linnoissa asuvia vaan mm. vuokralaisia, joiden isäntien kulut nousivat taas hiukan. Isäntä pystyy toisaalta aina nostamaan vuokraa, eli sikäli mitään vahinkoa ei tässä ole tapahtunut.
Mitenkäs uskot tuon vaikuttavan vuokriin? No minäpä kerron: masterillesi tulee asunnostasi lisää kuluja -> vuokra nousee. Eli kuka taas maksaakaan?
HAH, siinä pamahti vuokralla rommausta odottaavaa uunoa näpeille niin, että imeskelee niitä vielä ensi itsenäisyyspäivänäkin. AUTS!
Maksaja on yleensä työssäkäyvä veronmaksaja. Maksu kierrätetään kelan ja sossun kautta.
En minä ainakaan ikinä vuokraisi pummille asuntoani. Järjetön "bisnes" antaa arvokkain omaisuutensa ihmiselle, joka ei ole osannut edes omaa elämäänsä elää.
Kyllähän se vaikuttaa ostohalukkuuteenkin, jos korkojen nousu siirtyy vastikkeisiin. Kyllä nyt pamahti näytölle ensimmäistäkin katsojaa odottelevaa myyjää näpeille niin että ei rapsuttele niillä kassejaan vielä itsenäisyyspäivänäkään, vaikka osake seisoo myyntijunaa odotellen.
Itse olen huomannut työelämässä rajun muutoksen. Menin monen vuoden päästä vanhalle työpaikalle. Ilmapiiri on muuttunut radikaalisti. Ennen kaikki oli niin positiivisia ja oli rankkaa tekemisisen meininkiä. Nyt kaikki on muuttunut hampaitten kiristelyksi ja apatiaksi. Osa porukasta on jättäytynyt vapaaehtoisesti pois, miksi minullekin heltisi määräaikainen. En kyllä jatka, kun sopparit loppuu. Tuulee niin monelta suunnalta, että lamaan mennään! Sen johtopäätöksen olen tehnyt. Yt-tä tulee liukuhihalta ja apatia alkaa nykymään liian isossa joukossa. Tuskin ne mitään talokauppoja tekee? Yrittävät vain turvata selustaansa, minä mukaanlukien.
Vuoden jouduin myymään. Nurmijärvellä.
PTT:n Pasi Holm kertoi jo noin puoli vuotta sitten, että äitienpäivän aikoihin tulee Suomessa huonoja uutisia.
Vuoden vaihteessa Pasi sitten meni paniikkiin ja rupesi puhumaan asuntojen hintoja nousuun. Ei tainnut onnistua,kun katsoo kaupan tilaa nyt.
Taisi onnistua kun katsoo virallisia tilastoja. Hinnat nousivat viimeksikin. Mutta rommaushan on tietysti vasta juuri nyt alkanut, eikä näy vielä tilastoissa. Eikö niin? Kaupan tila on rommareiden mielestä aina huono JUURI NYT. Mikään ei ole muuttunut.
roiku vain epätoivoisesti niissä hintatilastoissasi:) Ostajia ei ole kohta ainuttakaan.
No sitten en myy, vaan laitan hyyryläisen maksettavaksi. Mikä tässä siis epätoivoon saisi?
ajattelua. Tarjolla olisi siis yhtäkkiä miljoonia uusia vuokrakämppiä. Kaiken kokoisia ja ikäisiä. Eihän siinä voi kuin vuokrat rommata kovaa.
Mistä niitä miljoonia uusia tulee, kun ei edes tuhatta uutta vuokra-asuntoa saada pääkaupunkiseudulle vuosittain? Mihin ne ihmiset niistä nykyisistä muuttaa, jos niitä miljoonia tai edes tuhansia vapautuu?
Miljoonia? Mitä helvettiä horiset? Paljonko asuntoja myydään vuodessa? Montako niistä on ns. pakkomyyntejä? Tuskinpa monikaan. Moniko myydyistä tulee uuden omistajan toimesta vuokramarkkinoille joka tapauksessa? Ja montako silloisistakin myyntiin tulevista asunnoista myytäisiin meille vanhan sijoitusasunnoksi jättäville? Ja jos juuri kukaan ei myisi, niin mitä se tarkoittaisi myyntihinnoille? No pysyisivät korkealla. Eli ei edelleenkään syytä jännittää tai stressata.
Tuossa tilanteessa myös kaupunki tajuaisi varmaan lopettaa oman vuokra-asuntorakentamisensa. Nämä tukiasunnothan ovat ainoa markkinahäirikkö, jotka vievät tuottavuutta vuokranantajilta.
Naureskelija saa roikkua ihan vapaasti noissa haaveissaan. Tuo "ostajia ei kohta ole" on aivan samaa pasketta kuin että "ei näy vielä tilastoissa".
Ei voi kun nauraa :D Siinähän odotatte!
BU BUB BUUAAHAHAHAAAAA!!!!
pamahtaa. Viimeinen sunnuntai tehdä kaupat.
saatko yösi nukuttua kun jännittää niin?
Tiedän hyvin tulevaisuuden kehityksen.
montako vuotta Olet ollut varma? :)
hauska juttu, että mitä useamman vuoden velkaantumiskäyrät osoittavat taivaaseen, sitä varmempi voi lopusta olla:)
just aamu tv.ä asiantuntijat sano, et ei ole mitään syytä olla ostamatta asuntoa tällä hetkellä eikä tästä eteenpäinkään.
Kuka asiantuntija? Eikai vain ollut pankkien ja svedyjärjestöjen omistama tv-kanava?
Mieluummin kuuntelen niitä kuin palstalla rääkyviä ekonoooomeja, jotka vielä kehtaavat tunnusta odottaneensa 15 vuotta ja pilanneensa taloutensa tuolla odottelulla...
analyysistä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/jaatava suihku suomen talous supistui perati 29 prosenttia/a2183362
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2013/05/07/suomen-talous-supistui-rajusti-helmikuussa/20136529/12
Turha hakea lainaa ilman muhkeita säästöjä. Kämppä käy enää vakuusarvona 50%.
milläpä perusteella? Annappas pientä viitettä lähteeseen. Joku linkki vaikkapa.
Noin parissa viikossa voin taas laittaa 2-9kpl linkkejä, joissa asia varmistetaan. Malttia nyt!
Heh, no sepä siitä sitten. Näitä linkkejä on odoteltu jo 15 vuotta. Vaan eipä näy. Eikä muuten tule nytkään :D
Ettet vain olisi jonkin sortin trollaaja? Sekin olisi parempi kuin se, että tosissasi uskot noihin harhoihin. Ja se, että vakavalla naamalla yrität väittää mututietojasi virallisia tahoja todemmiksi.
kävi. Sääli heille, jotka eivät saaneet myytyä.
valmistautuneet vastaanottamaan perjantain jäätävääkin jäisemmän teollisuustuotantotilaston? Ei perrrrrrrkule se tulee olemaan viimeinen naula asuntokuplan hauraaseen kylkeen.
Sehän tarkoittaa vain, että pääoma pakenee pörssiosakkeista kiinteään omaisuuteen. Kun soppaan yhdistetään se, ettei rakentaminenkaan laskevilla hinnoilla kannata niin ankeaa on sillä, jolla tila loppuu kodistaan kesken ja isompaa pitäisi saada.
ainoa elinkeinomme, vienti -13% maaliskuussa:
http://www.talouselama.fi/uutiset/suomen+vienti+syoksyssa+maaliskuussa+13/a2183583
http://www.taloussanomat.fi/kansantalous/2013/05/08/suomen-vienti-ei-veda-supistui-13-prosenttia-maaliskuussa/20136594/12
mikä tilanne on kunhan syksyyn päästään. Siinä 2009 näyttää mukavalta.
Teollisuuden uudet tilaukset maaliskuussa -11,3%. Tavallaan jo toivon, että olisin ollut väärässä.
http://tilastokeskus.fi/til/teul/2013/03/teul_2013_03_2013-05-10_tie_001_fi.html
osunut ennuste. Synkkää asuntokuplan kannalta.
elä kuin jatkuvalla velanotolla. Sehän ei loputtomiin jatku.
jälleen pävittyneet. Suomi on vapaapudotuksessa ja samoin asuntojen hinnat.