Millon ootte tulleet uudelleen raskaaksi sektion jälkeen? :) Ja miten raskaus meni?
toinen vauva sektion jälkeen
sektioyesplease
6187
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
siiis miten sektio muka vaikuttaa raskaaksi tulemiseen tai raskauden kulkuu????!
No sektiossa on tehty aika iso haava kohtuun! Ei välttämättä kohtu kestä jos heti tulee raskaaksi. Idiootti! :D
Jaa sinulla on oikeus nimitellä täällä muita idiootiksi? Varmaan aika idiootti lapsia kasvattaakin tuollainen idiootti äiti :)
Vauva oli 9kk kun tulin raskaaksi. Raskaus sujui ongelmitta. Synnytys lähti itsestään käyntiin 41 0. Repesin pahasti synnytyksessä, mutta se johtui vauvan suuresta koosta ja huonosta tarjonnasta. Lapsilla 1,5 vuotta ikäeroa.
Muita kokemuksia?
Juhlittiin esikoisen 1-vuotissynttäreitä, kun olin jo uudestaan raskaana. Raskaus meni hyvin, toinenkin vauva syntyi sektiolla. Kirurgi totesi sektion jälkeen kohdun olevan erittäin ohut ja uuden raskauden olevan jonkinlainen riski (kohdun repeämisen vaara) ja arvioi myös, että lapsi pitäisi leikata pois 2-3 vkoa ennen laskettua aikaa. No sitten menikin 5 vuotta ja kolmatta raskautta seurattiinkin tarkasti, sektio oli siis automaattinen. Vauva päätti syntyä 1,5 kk ennen aikojaan, syytä ei saatu selville. Kolmas raskaus oli kyllä aiempia hankalampi ja vatsaa kiristi loppuraskaudessa ja mm. kävely oli erittäin hankalaa. Enää en voi saada lapsia, sterilisaatio tehtiin nimenomaan em. syistä lääketieteellisin perustein.